Neusiedler am See: Prehľad aktivít v rakúskom Burgenlande

Druhé najväčšie jazero Rakúska, Neusiedler am See, je pre mnoho Slovákov i ostatných Európanov nie veľmi známou lokalitou. Ak ste si teda dodnes mysleli, že za morom musíte cestovať do Stredomoria, nie je to celkom pravda. Neziderské jazero, ako znie jeho slovenský názov, vzniklo podobným spôsobom ako maďarský Balaton a prekvapuje aj svojou salinitou na úrovni dvadsatiny morskej vody.

Ako dovolenkovú destináciu si ho rýchlo obľúbite a to nielen kvôli lukratívnej polohe, autom cesta trvá iba niečo vyše hodiny od Viedne. Poďme sa pozrieť na atrakcie, ktoré nesklamú žiadnych záujemcov o otvorené jazero.

Neusiedler am See
Neusiedler am See (depositphotos)

Deň v areáli Neziderského jazera

Slnečné horúce lúče nás lákajú stráviť teplé dni pri vode. Aj toto jazero s maximálnou hĺbkou iba 1,8 metra môžete využiť na príjemné osvieženie, oddych na brehu či dostupných sedadlách a relax zónach. Teploty vody sa obávať nemusíte, v letných mesiacoch sa táto vodná plocha rýchlo zohrieva.

Okolie vypĺňajú pláže s jemnými kamienkami ako napríklad Seebad Neusiedl am See, Podersdorf am See či Illmitz. Občerstvenie ponúkajú chutné bufety, do ktorých radi zájdete po dobrom výkone na volejbalovom, basketbalovom ihrisku, tenisovom kurte alebo v golfovom areáli. Vaše ratolesti plné energie nepremeškajú detské parky s bazénmi a rôznymi atrakciami.

🎁 Tip na darček pre cestovateľa: Darčekový poukaz na letenky
 

Ani ceny za celodenné vstupné vás od návštevy neodhovoria. Za vstup na toto prírodné kúpalisko zaplatíte orientačne od 2,50 do 5,50€ v závislosti od vášho veku.

Deň v areáli jazera si obohaťte jazdou na koni. Pokiaľ už máte skúsenosti s týmto úžasným športom, využite prírodné spolu 150 kilometrov dlhé jazdecké chodníky lemované očarujúcou krajinou tohto burgenlandského regiónu. Ak dávate prednosť jazdeckým areálom pred voľným potulovaním, v ponuke máte viacero z nich. Vyskúšajte Zuchtstall Zwinger alebo Neusiedler Csarda. Inštruktori radi privítajú ako začiatočníka, tak pokročilého jazdca.

Netradičné športy, ktoré vás rozhýbu 

Už ste unavení nemennou rutinou návštevy fitnes centra alebo rýchleho behu do práce pri rannom chaose? Vaše športové aktivity tu môžu nabrať druhý dych. Netradičné plachtenie, vodné bicykle, člnky, adrenalínový elektrický čln, plavba loďou, ale aj surfovanie. Začiatočníci tu majú možnosť využiť školu plachtenia a surfovania. Okrem perfektných zážitkoch s priateľmi a rodinou tak možno objavíte v sebe nového športového nadšenca.

Neusiedler am See
Zašportujte si na jazere (depositphotos)

Spoznajte lepšie krajinu na bicykli

Jeden z vašich dní v tejto lokalite môžete využiť na kvalitný cyklovýlet. Najlepší cyklistický chodník u našich západných susedov vedie práve okolo Neziderského jazera. Celková dĺžka 40 trás nie je menšia ako 1 000 kilometrov.

Podľa vášho usúdenia si bez obáv vyberiete pre vás najlepšiu cestu. Takéto výlety môžete absolvovať aj v jarných alebo skorších jesenných mesiacoch.

Najväčšiu  športovo-fyzickú výzvu dáva 132 kilometrová trasa, ktorej chodníky na chvíľu zablúdia do Maďarska, povedú vás cez tradičné germánske dedinky v Rakúsku a výhľad na dlhé polia a vinice sa vám rovnako zapáči. V prípade, že o trasu máte záujem, no hlavnou prekážkou je jej dĺžka, máme pre vás výhodnú alternatívu. Dĺžku trasy si skrátite na cirka 66 kilometrov, ak sa medzi mestami Morbisch am See a Illmitz odveziete trajektom. Váš cyklovýlet táto plavba loďou príjemne spestrí a zabezpečí rozmanitosť činností. No nemusí to byť len trajekt, ktorý výletu dodá iný rozmer.

cyklotrasa Neusiedler am See
Cyklotrasy v Rakúsky sú na úrovni (zdroj: depositphotos)

Krásny červeno-biely maják v prístavisku Podersdorf am See, na východnom pobreží jazera, je najkrajšie miesto na pozorovanie západu slnka. Perfektná prírodná scenéria, kedy krajinu zaleje žlto-ružová obloha a hluk výletných lodí sa utíši, láka turistov usadiť sa na mólo alebo breh a vychutnávať si posledné minúty denného svetla. Cyklovýlet možno využiť aj na čiastkové prebádanie národného parku Seewinkel.

Maják Neusiedler am See
Legendárny maják ako svtorený na fotku (zdroj: depositphotos)

Dobrou správou je, že bicykle si môžete požičať či zajedať vopred, napríklad v požičovni v dedinke Illmitz. Vypožičanie bicykla v závislosti od typu vás na jeden deň vyjde od 8 do 24€, dva dni už od 14 do maximálne 50€.

Rozmanitosť rakúskej prírody i histórie

Nielen atmosféru Stredomoria, ale aj dobrodrúžnej divočiny nadobudnete v pozorovateľni Bird experience, kde máte mnoho možností ako spoznať očarujúcu biodiverzitu rakúskej prírody, od exkurzií, workshopov až po detské programy.

História dychberúceho zámku Halbturn Schloss siaha do roku 1540, kedy sa stal sídlom vdovy kráľa Ludwiga II., maďarskej kráľovnej Márii. Neskôr o jeho renováciu požiadala sama Mária Terézia, uctievaná i jediná ženská panovníčka z habsburskej monarchie. Dôveru prejavila významného architektovi A. Hillebrandovi, pod ktorým vedením sa uskutočnila rozsiahla prerábka tohto zámku. Neskôr ho darovala svojej dcére Márii Christíne aj so slávnou freskou ako svadobný dar.

Tento barokový zámok utrpel v 42. a 47. roku dvadsiateho storočia veľký požiar. Práve Maulbertschova freska, objednávka cisárovnej, sa po tejto katastrofe ako jedna z mála vecí zachovala. Dnes sa v tejto nádherne zrekonštruovanej stavbe konajú koncerty i výstavy, môžete tu navštíviť vínnu pivnicu, či užiť si jedlo a ubytovanie priamo na zámku.

Vínny raj

Očarujúca rakúska lokalita predkladá všetky druhy aktivít ako na dlani. Od jazera, cez národný park až do zámku k bohatej histórii. Už len poslednú informáciu tak treba vyzdvihnúť – špeciality z kuchyne. Rozsiahle vinohrady a 11 vinárskych pivničiek sú istotou kvalitného vína a miestni farmári zas vašich chodov. Domáce mliečne produkty, čerstvo odtrhnuté ovocie a zelenina a u Rakúšanov veľmi obľúbený Rizling vlašský dodá každému návštevníkovi skutočný pocit barokového šľachtica. 

víno v rakúsku
Na zdravie! (depositphotos)

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počítadlo: 2

Zatiaľ neohodnotené.

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?