Nechajte sa uniesť horúcim vánkom nádherného Turecka

turecko pláž

Krásna letná dovolenka, na ktorú spomínate niekoľko rokov, znamená pre mnohých splniť si sen a vycestovať k moru. Ak si pri ňom chcete užiť aj horúce slnečné dni bez jediného mraku, odporúčame vám zamieriť na tureckú riviéru v oblasti Side. Od pohodlia v luxusnom dovolenkovom rezorte  vás bude deliť  zhruba 45 minút autobusom z letiska v Antalyi.

Ak si plánujete dovolenku do tejto časti sveta, máme pre vás niekoľko veľmi zaujímavých informácií, ktoré sa oplatí pred cestou vedieť.

Niečo málo o Turecku

Ide o prevažne hornatú krajinu, ktorá ale svojim podnebím a južnejšou časťou každoročne na svoje územie láka obrovské množstvo turistov z celého sveta.  Je to jedna z najzápadnejšie položených ázijských krajín, kde z celkového počtu obyvateľov 78 741 053 tvoria

z 50,02 % muži

a 49,8 % ženy.

Hlavným mestom je Ankara a miestnou menou je turecká líra (1€ = 6,592 TRY), no viac tu na trhoch zaujmete s Eurom. Najdôležitejšie pre turistov ale je, že vďaka svojej polohe sa stalo Turecko významným strediskom s obrovským a dobre rozvinutým cestovným ruchom.

S cestovkou alebo bez?

Ak sa rozhodujete pre dovolenku v tomto rezorte aj vy, určite vás bude ako prvé zaujímať, či je to výhodnejšie s cestovkou alebo bez? Jednoznačnú odpoveď nečkajte. Každý človek je predsa odlišný a predstavuje si pod pojmom dovolenky niečo iné.

Pokiaľ si chcete užívať maximálny komfort, môžete si vybrať výhodný last minute v konkrétnej cestovke. Okrem batožiny, dokladov a financií tu prakticky neriešite nič. Zaplatíte si za celý komfort a od pristátia si môžete začať užívať príjemné nič nerobenie.

Ak ste trocha dobrodružnejší tip osoby a nechcete platiť za zbytočné poplatky, môžete si vybrať výhodnú letenku za babku, vybrať dopredu konkrétne ubytovanie, rezervovať hotel a dovolenkovať „na vlastnú päsť“. Nemusíte sa tak podriaďovať žiadnemu režimu, ste pánom svojho času a využívate len možnosti, ktoré vám prídu relevantné.

Cena spiatočnej „letenky za babku“ záleží od sezóny, triedy, leteckej spoločnosti a počtu osôb. Stačí si vybrať dátum a zistiť, koľko miest a v akej cene je voľných. Za poplatok je aj batožina a strava, čo v prípade, že cestujete s cestovnou kanceláriou máte bežne a väčšinou v cene dovolenky.

Let trvá 2 hodiny aj 30 minút, s tým, že sa mení časové pásmo (UTC +3) a po prílete do Turecka máte o hodinu viac, v zime o 2.  Let býva väčšinou príjemný a bez turbulencií, čo ocenia najmä tí, ktorým lietanie radosť moc nerobí. Veľmi dôležité upozornenie je, že váš pas musí byť platný 6 mesiacov po vycestovaní z územia Turecka.

Čo očakávať od hotelových služieb?

V prvom rade si je nutné uvedomiť, že na každej jednej krásnej dovolenke v Turecku alebo ktorejkoľvek inej krajine, či už cestujete s cestovkou alebo bez, máte status turistu. To znamená, že správanie miestnych a vaše dojmy z celého pobytu môžu byť odlišné od reality mimo dovolenkových rezortov a oblastí.

Čo sa týka letnej dovolenky v Turecku – platí to tiež. Turci sú na turistov veľmi milí a príjemní a v luxusných hoteloch budete mať pocit výnimočnosti. Odľahlejšie časti a mestá sú už na tom s úrovňou horšie. V tých najluxusnejších hoteloch, máte k dispozícií úplne všetko – od „Ultra All Inclusive“ stravy v celom komplexe až po mini bar na izbe.

Transfer z letiska

Je veľmi dôležitý a môže dĺžku cesty ovplyvniť. Ak smerujete napríklad až do Alanye, miestne hotely sa tu nachádzajú v rozpätí od 90 do 145 km od letiska. Záleží, ktorú z oblastí ….

  • Cener, Oculkalar (1,5 h.),
  • Avsallar (1h.45 min.) a Konakli (2hodiny) si vyberiete.

Oveľa bližšie je napríklad Belek a potom Side, do ktorého sa za chvíľu spolu vyberieme. Platí tiež pravidlo, čím bližšie k letisku, tým vyšší komfort a úroveň môžete čakať a naopak.

Nádherné Side sa oplatí navštíviť!

Je jednou z najnavštevovanejších oblastí, do ktorej sa môžete vybrať aj vy. Okrem hotelov a ich krásnych piesočnatých pláži, si vám dovolíme odporučiť aj starobylé antické mesto, v ktorom ruiny a nádherné zachované pamiatky svedčia o tom, že išlo o významnú kolísku starovekej civilizácie a prístavného mesta.

Zaujímavosť: Vedeli ste o tom, že na území Turecka sa nachádza aj niekdajší dom Panny Márie, ktorý nájdete v Selcuk?

Nájdete tu tiež pozostatky Apolónovho chrámu, ktorý je ešte aj v súčasnosti symbolom Side a miestom, kde sa robia tie najkrajšie „Selfie“. Nezabudnite si ale dobrú obuv, ktorá zvládne aj rozpálené kamene.

Kam si urobiť výlet?

Možností je naozaj veľa. Uniesť sa krásou najväčších vápencových terás je v Pamukkale naozaj jednoduché. Mimochodom, sú pod ochranou UNESCO.

Skalné chrámy s freskami, ktoré vám doslova „vyrazia dych“ nájdete v Kappadokii. Dostanete sa tam letecky z Antalye a cena bude aj s miestnymi poplatkami zhruba do 189 € za výlet.

Rovnako letecky sa dostanete aj do Istanbulu, o ktorom ste možno nevedeli, že je to jediné mesto na svete, ležiace na dvoch kontinentoch Európy a Ázie.

Tiež si môžete užiť krásnu plavbu loďou po liečivej rieke Manavgat, ktorou sa dostanete až priamo do nádherne tyrkysovo modrého mora.

Zaujímavosť: Vedeli ste o tom, že slovo „Tyrkys“ pochádza z Turecka a je odvodené od farby Stredozemného mora v jeho južnej časti?

Navštíviť sa oplatí aj Delfinárium a aquarium v Antalyi, ktoré je mimochodom jedno z najväčších na svete a skladá sa zo 40 menších nádrží a jedného 130 metrov dlhého tunela. Odpočinúť a zrelaxovať si môžete svoje unavené telo aj v tureckých kúpeľoch Hamam a spoznať ešte veľa ďalších zaujímavých miest.

Ako chutí Turecko?

Ak nemáte problémy s trávením, môžete ochutnať turecký čaj, med a dezert Lokum, o ktorom prvé zmienky siahajú až do 17. storočia.

Miestny alkohol Raki, pripravovaný z hrozna a hrozienok sa oplatí ochutnať tiež. Má príchuť anízu, takže vám môže pripomínať aj grécke „ouzo“. Vďaka svojej sile a bielej farbe ho tiež nazývajú  aj „levím mliekom“. Alebo vyskúšajte kvalitné víno, po ktorom bude pre vás dať dovolenke v Turecku svoje posledné „Merhaba“ (z tur. Ahoj) naozaj veľmi ťažké, pretože nič krajšie ste ešte nezažili!

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?