Spätný prúd v mori môže prekvapiť kohokoľvek. Veľmi často je práve on príčinou utopenia sa. A aj keď sa o tomto prírodnom jave píše pomerne často, nikdy nie je na škodu pripomenúť si, ako sa v takom momente zachovať. Dobrá správa je, že existujú postupy ako sa z neho dostať a bezpečne doplávať k brehu. Tieto rady by mal mať osvojené každý, kto sa chystá na dovolenku k moru.
Prosím, zdieľajte a šírte tento článok medzi kamarátov a známych. Môže im to pomôcť zachovať sa správne a neriskovať problémy na mori.
Čo je spätný prúd (po anglicky RIP CURRENT) a ako ho spozorovať?
O tom, že je spätný prúd nebezpečný hovoria samotné štatistiky:
- Až 80% zásahov plavčíkov, sa týka záchrany ľudí zo spätných prúdov.
- Viac ako 100 utopení ročne v USA je spôsobených práve spätným prúdom. (Podľa The United States Lifesaving Association)
Ako vzniká spätný prúd?
Spätný prúd vzniká v mori alebo oceáne pri brehu kde sa lámu vlny. Bežne sa v takom mori na dovolenke kúpeme a zabávame sa hádzaním sa do vĺn. Je to v podstate jednoduchá fyzika. Voda sa valí vo vlnách z hlbšej vody na plytčiny k pevnine. Pri pevnine sa v plytšej vode vlny lámu a voda sa vracia naspäť.
Niekde sa pozdĺž pobrežia lámu vlny silnejšie a niekde slabšie. Práve tieto slabšie miesta s najmenším odporom, potom slúžia na návrat masy vody naspäť na otvorené more a vznikajú tak silné spätné prúdy s rýchlosťou pol metra až meter za sekundu. Niekedy až 3 metre za sekundu.
Tieto sú široké niekoľko metrov a dlhé 20, 50 niekedy aj 100 metrov a viac. Ľudia ho často nesprávne označujú ako spodný prúd. Prúd vás však neťahá pod vodu ale iba odplavuje ďalej od brehu.
Spätný prúd vás môže pokojne prekvapiť aj vo vašich v obľúbených dovolenkových destináciách aj v Európe, napríklad v Grécku, Taliansku či Bulharsku. V podstate kdekoľvek kde sú vlny, ktoré nemusia byť ani veľmi veľké. Čiže vznikať môžu kdekoľvek, kde sú pri pobreží vlny.
Sami sme tento jav zažili na Bali. Celkom mierne vlny, do ktorých vás baví len tak sa hádzať vo vode do pol pása. A zrazu z minúty na minútu, nás ťahal prúd na otvorený oceán. Našťastie sme sa z neho po miernom boji dostali a prúd zmizol. Dopadnúť to však mohlo aj inak. Rýchlosť a sila takéhoto prúdu je totiž omnoho silnejšia ako vaša sila plávať proti nemu.
Ako spozorovať miesta kde vzniká spätný prúd?
Spozorovanie miest na mori, ktoré môžu byť spätným prúdom môže byť obtiažne. Najlepšie by ste také miesta zbadali asi z výšky. Sú však isté indície, ktoré môžu napovedať, že sa jedná o spätný prúd. Miesta takýchto prúdov sa môžu meniť.
- Miesta kde sú prerušené vlny a nie je tam spenená biela voda alebo má výraznejšie inú farbu. Nie miesto medzi dvoma vlnami ale medzera v línii jednej vlny.
- Prúd peny, rias alebo nejakých úlomkov či smetí plynulo pohybujúcich sa smerom do mora.
- Prerušený vzor prichádzajúcej vlny.
Pozrite si krátke video ako vzniká a ako spozorovať spätný prúd:
Toto sú však iba indície ktoré môžu napovedať, že sa v mori tvorí spätný prúd. Nie je to záruka, že sa tam nemôže vytvárať alebo vytvoriť spätný prúd. Vždy dbajte na bezpečnosť a dodržujte odporúčania plavšíkov alebo výstražných tabúľ.
Zo spätného prúdu sa dá celkom jednoducho vyviaznuť. Nesmiete však proti nemu bojovať!
Ako predísť uviaznutiu v spätnom prúde
- Nikdy neplávajte sami. Najmä ak nie ste skúsený morský vlk.
- Buďte opatrní a ak si nie ste istí, radšej do vody nechodťe. Najmä ak tam nie je plavčík alebo iní plavci.
- Vždy sledujte tabule, výstrahy a počúvajte inštrukcie plavčíkov. Oni vedia čo robia a vedia aj aké śu prúdy nebezpečné.
- Sledujte indície o možnom výskyte spätného prúdu.
Ako sa dostať zo spätného prúdu?
Ak sa snažíte dostať k brehu ale unáša vás ďalej od brehu, je vysoko pravdepodobné, že ste v spätnom prúde. Vtedy hlavne treba zachovať pokojnú hlavu a s prúdom nebojovať. Ľahko sa to píše, no ťažšie robí. Intuitívne sa totiž chcete dostať naspäť na breh. Problém je, že silný spätný prúd neprekonáte a iba sa vyčerpáte. Tadiaľ cesta teda nevedie.
Dobrou správou je, že spätný prúde nebýva veľmi široký a pomerne jednoducho sa dá z neho dostať. Postupujte následovne:
- Nikdy neplávajte proti prúdu smerom k brehu – to je najčastejšia príčina utopenia sa vyčerpaním.
- Plávajte šikmo alebo rovnobežne s prúdom. Takto sa dostanete z prúdu ktorý je široký niekoľko metrov a následne môžete plávať smerom k brehu.
- Ak sa vám nedarí dostať sa z prúdu, nechajte sa prúdom unášať. Ďalej od brehu prúd zoslabne a zmizne a vy môžete plávať naspäť k brehu mimo prúd.
- Ak sa vám nedarí dostať sa k brehu, kričte a mávajte o pomoc. Snažte sa však zachovať kľud a veľmi sa nevysilovať.
- Ak vidíte niekoho, komu sa nedarí dostať k brehu a má problémy, prosím okamžite kontaktujte plavčíka, volajte o pomoc alebo oslovte miestnych na pláži nech volajú záchranu.
- Pozor: Ak sa budete vy snažiť niekoho zachrániť zo spätného prúdu, môže stiahnuť aj vás. Ak môžete radšej sa ho snažte navigovať aby sa dostal z prúdu podľa predchádzajúcich inštrukcií.
Tento článok môžete voľne šíriť s použitím odkazu na tento pôvodný článok. Snažili sme sa zozbierať čo najviac informácií z kvalitných webov, ktoré sa touto tematikou zaoberajú. Odporúčame naštudovať si o spätných prúdoch (RIP CURRENTS v angličtine) vo videách na youtube.com alebo pomocou nižšie priložených odkazov.
Použité zdroje:
- https://en.wikipedia.org/wiki/Rip_current
- https://scijinks.gov/rip-currents/
- https://oceanservice.noaa.gov/facts/ripcurrent.html
- https://dennikn.sk/1201514/ked-vas-v-mori-unasa-spatny-prud-nebojujte-s-nim/
- https://www.usla.org/page/ripcurrents
- https://www.nytimes.com/2017/07/31/us/riptide-rip-current-drowning-safety.html