Navštívte Albánsko skôr, ako ho objavia davy turistov

By: Artur Malinowski - CC BY 2.0

Albánsko ma históriu, z ktorej vás bude mraziť. Hlavne z dvoch jej panovníkov, ktorí boli prinajmenšom posadnutí mocou. Napríklad prvý albánsky prezident Ahmet Zogu bol v prezidentskom úrade iba tri roky, potom sa však zo dňa na deň rozhodol, že radšej bude kráľom, a tak od 1928 až do 1939 bol albánskym kráľom.

O päť rokov po ňom sa však k moci dostal ďalší zaujímavý politik – Enver Hodža. Ten dostal Albánsko do úplnej izolácie, v krajine vybudoval približne 750­tisíc vojenských bunkrov a cudzie mu neboli ani stalinistické metódy. Nebojte sa, dnes to tu je úplne iné. Čo vám ponúka dovolenka v Albánsku?

albánska vlajka
By: Les HainesCC BY 2.0

Ako to tu vyzerá dnes 
Aj vďaka týmto dvom podivínom je Albánsko stále chudobnou krajinou, ale aspoň už pozná chuť demokracie a začalo objavovať čaro turistického ruchu. Miestni si vážia každého jedného turistu, všetko tu je lacné a aj keď služby ešte nie sú na najvyššej úrovni, cítite okolo seba priateľskú atmosféru.

Na Slovensku je Albánsko nechválne známe svojou mafiou, ako to s ňou vyzerá? Tá samozrejme nevymizla úplne, no stiahla sa do hôr, kde sú tzv. no go zóny, pestuje tu marihuanu a turisti sú pre nich nezaujímavý artikel.

Albánsko je krajinou kontrastov, konské povozy na cestách predbiehajú ligotavé aj hrdzavejúce Mercedesy s puklicami, ktoré sú akýmsi symbolom sociálneho statusu Albáncov. Tí sú ochotní pracovať v Nemecku či Rakúsku a byť celé mesiace iba o vode a chlebe, aby sa potom vrátili na Mercedese s plným kufrom elektroniky.

Okrem Mercedesov na každom kroku narazíte aj na bunkre. V nich však dnes už nie sú žiadne guľomety, vynaliezaví Albánci z nich urobili atrakcie – sú v nich reštaurácie, kaviarne či maličké hotely, no väčšina z nich len chátra.

Pláže aj krásne hory
Albánska riviéra ponúka množstvo ukážkových pláží, niektorí o nich dokonca hovoria ako o najkrajších na Jadranskom pobreží. Samozrejme, že to záleží od vkusu, no ich krásou bude ohromený každý.

Jednou takouto je aj pláž Palasa. Ak máte radi súkromie, krištáľovo čistú vodu a piesok, tu ste na správnej adrese. Zozadu vás budú chrániť aj bunkre, ale ak sa začnete topiť, do vody vás zachrániť neprídu.

albánska pláž
By: Artur MalinowskiCC BY 2.0

Blízko Grécka je pláž Ksamil, z ktorej je to už len kúsok na Korfu. Tá má už zvučnejšie meno, takže tu čakajte aj viac ľudí. Ideálne je požičať si čln a spoznávať tieto tyrkysové vody. Ďalšími veľmi peknými plážami sú Dhërmi a Bunec.

Pláže nie sú jediná prírodná paráda, ktorú vám Albánsko môže ponúknuť. Sú ním aj pohoria. Až 70 % povrchu Albánska má viac ako 300 m n. m. a jeho priemerná nadmorská výška je neuveriteľných 708 m n. m..

Najobľúbenejším pohorím sú Albánske Alpy a v nich sú to strediská Boga a Valbuna. Ak sa sem vydáte cez vidiek, v každej dedine dedine uvidíte nedostavané domy, ktorú sú však už obývané. A na nich visia obesené detské hračky. Čo to znamená? Vyhrážky mafie? Nie, vešajú si ich na ne miestni, ktorí sa takto chránia pred urieknutím a závisťou svojich susedov. Po tom, ako dom dostavajú, hračky spália a dom bude nepoškvrnený a ich obyvateľov nestretne zlý osud. Aspoň tak to tvrdia Albánci.

Mestá, ktoré sa vám oplatí navštíviť 
Najväčším lákadlom je určite Tirana, v ktorej nájdete aj obrovské mauzóleum, ktoré si za viac ako 25 miliónov dolárov nechal postaviť pre seba a svoju rodinu Enver Hodža. Tirana je však krásne, historické a hlavne farebné mesto. Ďalšími historickými mestami, ktoré vám porozprávajú zaujímavé príbehy sú Berat, Shkodër či Gjirokastra.

tirana v albánsku
By: Ruben HolthuijsenCC BY 2.0

Ideálne je spojiť dovolenku v Albánsku nielen s ležaním na pláži, ale aj so spoznávaním týchto miest. Skúste to ešte skôr, ako sa tu dovalia davy turistov a Albánsko stratí svoju tvár.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.3 / 5. Počítadlo: 3

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?