Navštívte Albánsko skôr, ako ho objavia davy turistov

By: Artur Malinowski - CC BY 2.0
👉 Odoberaj najlepšie tipy na email, tak ako tisíce našich čitateľov - ODOBERAŤ!

Albánsko ma históriu, z ktorej vás bude mraziť. Hlavne z dvoch jej panovníkov, ktorí boli prinajmenšom posadnutí mocou. Napríklad prvý albánsky prezident Ahmet Zogu bol v prezidentskom úrade iba tri roky, potom sa však zo dňa na deň rozhodol, že radšej bude kráľom, a tak od 1928 až do 1939 bol albánskym kráľom.

O päť rokov po ňom sa však k moci dostal ďalší zaujímavý politik – Enver Hodža. Ten dostal Albánsko do úplnej izolácie, v krajine vybudoval približne 750­tisíc vojenských bunkrov a cudzie mu neboli ani stalinistické metódy. Nebojte sa, dnes to tu je úplne iné. Čo vám ponúka dovolenka v Albánsku?

albánska vlajka
By: Les HainesCC BY 2.0

Ako to tu vyzerá dnes 
Aj vďaka týmto dvom podivínom je Albánsko stále chudobnou krajinou, ale aspoň už pozná chuť demokracie a začalo objavovať čaro turistického ruchu. Miestni si vážia každého jedného turistu, všetko tu je lacné a aj keď služby ešte nie sú na najvyššej úrovni, cítite okolo seba priateľskú atmosféru.

Na Slovensku je Albánsko nechválne známe svojou mafiou, ako to s ňou vyzerá? Tá samozrejme nevymizla úplne, no stiahla sa do hôr, kde sú tzv. no go zóny, pestuje tu marihuanu a turisti sú pre nich nezaujímavý artikel.

Albánsko je krajinou kontrastov, konské povozy na cestách predbiehajú ligotavé aj hrdzavejúce Mercedesy s puklicami, ktoré sú akýmsi symbolom sociálneho statusu Albáncov. Tí sú ochotní pracovať v Nemecku či Rakúsku a byť celé mesiace iba o vode a chlebe, aby sa potom vrátili na Mercedese s plným kufrom elektroniky.

Okrem Mercedesov na každom kroku narazíte aj na bunkre. V nich však dnes už nie sú žiadne guľomety, vynaliezaví Albánci z nich urobili atrakcie – sú v nich reštaurácie, kaviarne či maličké hotely, no väčšina z nich len chátra.

Pláže aj krásne hory
Albánska riviéra ponúka množstvo ukážkových pláží, niektorí o nich dokonca hovoria ako o najkrajších na Jadranskom pobreží. Samozrejme, že to záleží od vkusu, no ich krásou bude ohromený každý.

Jednou takouto je aj pláž Palasa. Ak máte radi súkromie, krištáľovo čistú vodu a piesok, tu ste na správnej adrese. Zozadu vás budú chrániť aj bunkre, ale ak sa začnete topiť, do vody vás zachrániť neprídu.

albánska pláž
By: Artur MalinowskiCC BY 2.0

Blízko Grécka je pláž Ksamil, z ktorej je to už len kúsok na Korfu. Tá má už zvučnejšie meno, takže tu čakajte aj viac ľudí. Ideálne je požičať si čln a spoznávať tieto tyrkysové vody. Ďalšími veľmi peknými plážami sú Dhërmi a Bunec.

Pláže nie sú jediná prírodná paráda, ktorú vám Albánsko môže ponúknuť. Sú ním aj pohoria. Až 70 % povrchu Albánska má viac ako 300 m n. m. a jeho priemerná nadmorská výška je neuveriteľných 708 m n. m..

Najobľúbenejším pohorím sú Albánske Alpy a v nich sú to strediská Boga a Valbuna. Ak sa sem vydáte cez vidiek, v každej dedine dedine uvidíte nedostavané domy, ktorú sú však už obývané. A na nich visia obesené detské hračky. Čo to znamená? Vyhrážky mafie? Nie, vešajú si ich na ne miestni, ktorí sa takto chránia pred urieknutím a závisťou svojich susedov. Po tom, ako dom dostavajú, hračky spália a dom bude nepoškvrnený a ich obyvateľov nestretne zlý osud. Aspoň tak to tvrdia Albánci.

Mestá, ktoré sa vám oplatí navštíviť 
Najväčším lákadlom je určite Tirana, v ktorej nájdete aj obrovské mauzóleum, ktoré si za viac ako 25 miliónov dolárov nechal postaviť pre seba a svoju rodinu Enver Hodža. Tirana je však krásne, historické a hlavne farebné mesto. Ďalšími historickými mestami, ktoré vám porozprávajú zaujímavé príbehy sú Berat, Shkodër či Gjirokastra.

tirana v albánsku
By: Ruben HolthuijsenCC BY 2.0

Ideálne je spojiť dovolenku v Albánsku nielen s ležaním na pláži, ale aj so spoznávaním týchto miest. Skúste to ešte skôr, ako sa tu dovalia davy turistov a Albánsko stratí svoju tvár.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počítadlo: 2

Zatiaľ neohodnotené.

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?

Avatar
Snažím sa aby bol tento web stále tým, prečo ho už od roku 2014 navštevujú státisíce čitateľov. Miesto kde sa môžete inšpirovať na vaše cesty a popritom aj niečo ušetriť.

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.