Najväčšie vodopády sveta. Poznáte niektoré z nich?

By: Lima Pix - CC BY 2.0

Každý, kto už raz zažil pohľad na majestátnosť tohto prírodného úkazu, bude určite súhlasiť s tým, že má v sebe silu zanechať neuveriteľné dojmy na jeho pozorovateľoch. Už aj malý vodopád dokáže inšpirovať a podnietiť pocity, uvedomiť si, aký silný živel je voda. Nehovoriac o tých najväčších. Pozrite sa spolu s nami, ktoré to sú.

Khone Phapheng

Táto sústava vodopádov leží na rieke Mekong v južnom Laose. Ide o kaskádovité vodopády, ktoré sa tiahnu 9 kilometrov po dĺžke rieky. Maximálna výška vodopádov je síce „len“ 21 metrov, no priemerný prietok je 11 000 metrov kubických za sekundu. Patrí k najmohutnejším vodopádom na svete. Tvorí ho niekoľko rôznych prúdov, pádov a kaskád.

#Khonephapheng waterfalls of Laos. Only God can create such beauty of nature. #travel #Laos #waterfalls #Asia #nature

A post shared by Nathan Daniel Sison (@nathansison) on

#khonephapheng #khonephaphengwaterfall #waterfall #laos #southlaos #champhasak #travel #southeastasia

A post shared by here and there and everywhere (@dnl_be) on

Niagarské vodopády

Zrejme ste už tušili, že sa v tomto zozname budú nachádzať aj tieto tri susediace vodopády na rieke Niagara. Tieto zrejme najznámejšie vodopády na svete vytekajú z Erijského jazera a vlievajú sa do jazera Ontario. Najznámejší a najväčší z nich dosahuje výšku až 52 metrov. Rieka Niagara je dedičstvom z obdobia poslednej doby ľadovej a vznik samotných Niagarských vodopádov môžeme datovať do obdobia pred približne 12 000 rokmi. Počas hlavnej turistickej sezóny preteká vodopádmi približne 2300 metrov kubických vody za sekundu. Ročne sa na tomto mieste vystrieda okolo 15 miliónov turistov. Sú charakteristické aj tým, že sa zaradzujú medzi najhlučnejšie.

#niagarafalls #canada #travel

A post shared by Morgane Jve (@morgane.jve) on

Vodopády  Iguaçu

Tieto vodopády predstavujú najväčší systém vodopádov na Zemi. Nachádzajú sa na hranici medzi ArgentínouBrazíliou ležiac na rieke Iguaçu. Voda tu padá do hĺbky približne 70 metrov z prepadu, ktorý je dlhý viac než 2 a pol kilometra. Počas obdobia dažďov je prietok približne 6500 metrov kubických za sekundu, v období sucha však klesne na 300. Tento komplex obsahuje asi 150 vodopádov, pričom najväčší z nich sa nazýva Diablove ústa.

https://www.instagram.com/p/BYI3nEWljdv/?tagged=iguacuwaterfalls

#iguacuwaterfalls #iguaçu #brasil #argentina

A post shared by Stéphanie H (@step_h_b) on

Viktóriine vodopády

Nachádzajú sa na rieke ZambeziZimbabwe a sú široké 5 600 metrov. Rieka padá do rokliny, ktorá pozostáva z postranných sopečných hrádzí, ktoré vznikli v období, keď rieka erodovala skalu a pôdu z jej koryta. Keď voda padá do rokliny, hmla stúpa smerom hore, vyššie, ako je horná časť vodopádov, čo dodáva dojem, že z hlbokej diery v zemi vystupuje dym. Rieka je rozdelená na štyri časti, čo má za dôsledok štyri rozdielne pády. Každý z nich má svoje pomenovanie, ide o Devils Cataract, Main Falls, Rainbow Falls a Eastern Cataract.

The smoke that thunders

A post shared by Sarah O Grady (@sarahog_wanders) on

 

Vodopády Salto Para

Salto Para alebo Para sú vodopády široké viac než 5 kilometrov. Sú najväčšími vodopádmi vo Venezuele a ležia na rieke Caura v regióne Bolivar. Majú tvar polmesiaca a formujú sa na mieste, kde sa spájajú dve časti rieky a padajú dole z oboch strán sviežeho, zeleného, džungľového ostrova.

#saltopara #riocaura #EstadoBolívar #Venezuela #turismo de #aventura

A post shared by César Moncada Behrens (@cesar.moncada.behrens) on

#venezuela #saltopara #salto #para #riocaura #rio #caura

A post shared by Carlos Fuguet (@carlosfuguet) on

Rýnske vodopády

Najväčšími v Európe sú práve tieto, na hornom Rýne ležiace vodopády. Merajú 23 metrov a ich maximálny prietok vody je 1250 metrov kubických za sekundu. Sú najnavštevovanejším a najviac fotografovaným miestom vo Švajčiarsku. Impozantná nie je tak ani ich výška, ako šírka a množstvo vody, ktoré sa prevalí. Spôsobuje neuveriteľný hluk, ktorý zvýrazňuje silu vodného živla. Rýnske vodopády ležia na severe Švajčiarska v mestečku Schaffhausen.

Самый большой водопад Европы!) #rheinfall #rhinefalls 🇨🇭

A post shared by Inulya (@inushk) on

#rheinfall #rhein #wasser

A post shared by Fabian O. (@fabian.o_) on

🌊#Rheinfall#Suíça

A post shared by Nuno Leiras 🇵🇹 (@nunuleiras) on

 

 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 2.5 / 5. Počítadlo: 4

Zatiaľ neohodnotené.

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?