Najpriateľskejšie mestá sveta. Časť 2.

queenstown
By: paul bica - CC BY 2.0

V predchádzajúcom článku sme vás oboznámili s niektorými mestami či miestami, ktoré sa vyznačujú prívetivými podmienkami pre svojich návštevníkov. Mohli ste si prečítať o Reykjavíku, Siem Reap či Aucklande. Ak ste si v ňom však nenašli „to svoje vysnívané“ mesto či miesto, prinášame vám pokračovanie, v ktorom snáď nájdete inšpiráciu pre váš ďalší, alebo možno prvý trip. 

Cork, Írsko

Cork
By: Andy SidesCC BY 2.0

Je druhým najväčším írskym mestom, ktoré je domovom viac než 120 tisíc obyvateľom. Svoje pomenovanie dostalo podľa bažiny, ktorá sa tiahne pozdĺž rieky Lee. Mesto sa vyznačuje úzkymi uličkami a vodnými cestami. Je veľmi priateľské k umeniu a celé sa nesie v akomsi bohémskom duchu. Každoročne v októbri sa tu koná jazzový festival.

Luang Prabang, Laos

By: xiquinhosilvaCC BY 2.0

Laos je krajina, o ktorej je všeobecnosti známe, že ešte aj psy sa tu usmievajú. V tejto priateľskej krajine sa nachádza aj staroveké mesto Luang Prabang, ktoré je od roku 1995 súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Prvé, čo si pri návšteve tohto mesta všimnete, je prívetivosť a slušnosť jeho obyvateľov. Okrem toho tu nájdete aj krásne kaskádovité vodopády a celkovo, krásnu prírodu navôkol. 

Ubud, Indonézia

ubud
By: Bonita de BoerCC BY 2.0

Toto miesto pokoja, relaxu či meditácií je zároveň aj centrom kultúrneho diania na ostrove Bali. Navôkol sa nachádzajú obdivuhodné ryžové polia a okrem toho tu nájdete množstvo chrámov či galérií. Je to kultúrou nabité mesto, ktoré je plné remeselníkov, od rezbárov až po maliarov. Obyvatelia sú veľmi priateľskí a len ťažko tu nájdete niekoho nepríjemného. 

Queenstown, Nový Zéland

queenstown
By: paul bicaCC BY 2.0

Toto mesto môžeme pokojne označiť ako centrum cestovného ruchu. Každoročne ho navštívi cez milión návštevníkov. Situované je v regióne Otago na Južnom ostrove. Je zároveň považované za hlavné mesto dobrodružstva, pretože ponúka atrakcie ako bungee jumping či parašutizmus, dokonca sa v meste nachádza aj visutá lanová dráha, ktorej vrchol ponúka návštevníkom neuveriteľný panoramatický výhľad. Queenstown oplýva veľmi príjemnou, priateľskou a uvoľnenou atmosférou. 

Savannah, Georgia

fontána v parku v savannah
By: Paul ArpsCC BY 2.0

Toto atraktívne prímorské mesto leží na hraniciach Južnej Karolíny a Georgie. Nachádza sa tu veľké množstvo historických pamiatok, ale aj architektonických skvostov. Niekoľkokrát sa mesto Savannah stalo aj kulisou pri natáčaní rôznych hollywoodskych filmov, akým je napríklad Forrest Gump. Mesto sa vyznačuje pohostinnosťou, nehovoriac o malebných uličkách lemovaných stromami či špičkovými reštauráciami. Dokonca, v jeho centre sa nachádza aj umelecko-dizajnérska vysoká škola, ktorá je najväčšou univerzitou svojho druhu v USA.

Thimphu, Bhután

chrám v thimphu
By: Nagarjun KandukuruCC BY 2.0

Bhutánske kráľovstvo je inak nazývané aj Krajina hrmiaceho draka. Zatiaľ čo iné krajiny sa hodnotia podľa HDP, Buthán sa opiera o alternatívnu jednotku, a to „hrubý produkt šťastia„. V správe z roku 2016 sa uvádza, že až vyše 40% obyvateľov tejto krajiny sa považuje za vo veľkej miere či dokonca hlboko šťastných. Pri návšteve Thimphu s najväčšou pravdepodobnosťou narazíte na obyvateľa v tradičnom odeve. Do roku 1999 tu bolo zakázané sledovať zahraničné televízie. Zdravotníctvo a školstvo sú v krajine bezplatné, a navyše, ak podľa horoskopu nemá byť priaznivý rok, obyvatelia nemusia platiť dane. 

Autor článku: Bc. Zuzana Benková

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?