Najmenší Kanársky ostrov: Stačí 5 dní na to, aby ste spoznali El Hierro?

Vulkanický terén, typický pre ostrov El Hierro
Vulkanický terén, typický pre ostrov El Hierro

El Hierro je najmenší a najzápadnejší z Kanárskych ostrovov. Má veľmi zaujímavé postavenie nielen geograficky, ale aj z hľadiska environmentálnych iniciatív. Tu je niekoľko zaujímavostí:

7 zaujímavosti o nepoznanom ostrove El Hierro

  1. 100% obnoviteľná energia: El Hierro sa stal prvým ostrovom sveta, ktorý sa zásobuje elektrickou energiou z obnoviteľných zdrojov, a to kombináciou vodnej a veternej energie.
  2. Biosférická rezervácia UNESCO: V roku 2000 ho vyhlásili za biosférickú rezerváciu UNESCO, čo zdôrazňuje jeho výnimočné prírodné prostredie a záväzok k udržateľnosti.
  3. Podvodné vulkány: V roku 2011 získal ostrov medzinárodnú pozornosť vďaka podmorskej vulkanickej erupcii. Tá vytvorila podvodný vulkán pozoruhodný aj pre vedcov študujúcich vulkanickú aktivitu.
  4. Neobyčajná biodiverzita: Ostrov je domovom pre niekoľko endemických druhov rastlín a zvierat, ktoré sa nevyskytujú nikde inde na svete. Jeho rozmanité ekosystémy zahŕňajú všetko od lávových polí po vysokohorské borovicové lesy.
  5. Meridian Zero: Predtým, ako sa Greenwich stal nultým meridiánom, El Hierro (známy aj ako Ferro) bol považovaný za západnú hranicu známeho sveta a používal sa ako nultý referenčný bod.
  6. Udržateľný cestovný ruch: El Hierro sa zameriava na udržateľný rozvoj a cestovný ruch s dôrazom na ochranu svojho prírodného dedičstva a podporu ekologických iniciatív.
  7. Pokojný spôsob života: Na rozdiel od svojich rušnejších susedov, ako sú Tenerife alebo Gran Canaria, ostrov El Hierro ponúka pokojnú a relaxačnú atmosféru, bez davov turistov a komerčnej výstavby.
Veterné turbíny na El Hierro
Veterné turbíny na ostrove El Hierro

Stačí 5 dní na to, aby ste spoznali ostrov El Hierro?

Tu je návrh, ako si môžete za 5 dní užiť El Hierro na maximum:

Deň 1: Príchod a Valverde

Na El Hierro sa dostanete z Tenerife alebo z Gran Canarie trajektom alebo vnútroštátnym letom. Táto cesta, hoci možno komplikovanejšia, je odmenou v podobe nezabudnuteľného zážitku z objavovania skrytého pokladu Kanárskych ostrovov.

Odporúčame prenajať si auto, aby ste mohli ostrov pohodlne preskúmať.

Ubytujte sa vo Valverde alebo v jeho blízkosti. Preskúmajte hlavné mesto, vychutnajte si miestnu architektúru, pozrite si kostol Iglesia de Nuestra Señora de la Concepción a radnicu Ayuntamiento. Navštívte lokálne obchody a reštaurácie na ulici Calle Doctor Quintero. Nezabudnite ochutnať quesadilla herreña, typický sladký syrový koláč.

Kostol v hlavnom meste Valverde
Kostol v hlavnom meste Valverde

Deň 2: El Golfo a La Dehesa

Dopoludnie: Vyrazte do oblasti El Golfo, kde môžete vidieť prírodný monument Los Roques del Salmor a užiť si nádherné výhľady na Atlantický oceán.

Výhľady v oblasti El Golfo, El Hierro
Výhľady v oblasti El Golfo, El Hierro

Popoludnie: Pokračujte do La Dehesa, kde nájdete El Sabinar, s ikonickými skrútenými stromami. Navštívte tiež Faro de Orchilla, bývalý nultý poludník a prírodné bazény v La Maceta.

Skrútené stromy v dôsledku silných vetrov sú typické pre El Hierro
Typické skrútené stromy v dôsledku silných vetrov

Deň 3: Potápanie a La Restinga

Dopoludnie: Vyrazte na južný cíp ostrova do La Restinga. Táto oblasť je známa svojimi vynikajúcimi potápačskými lokalitami, kde môžete objavovať podmorský vulkanický terén.

Popoludnie: Užite si relax na čiernej pláži v La Restinga. Pre milovníkov prírody odporúčame navštíviť prírodnú rezerváciu Mar de las Calmas.

Večer si vychutnajte čerstvé morské plody v jednej z miestnych reštaurácií v La Restinga.

Mesto La Restinga na juhu Ostrova
Mesto La Restinga na juhu ostrova

Deň 4: Prieskum severu ostrova

Dopoludnie: Vyrazte na sever ostrova a navštívte Ecomuseo de Guinea, kde sa dozviete viac o histórii a kultúre El Hierro. Jeho súčasťou je špecializované zariadenie Lagartario, kde sa starajú o endemické jašterice gigantes. Tieto jašterice sú známe svojou veľkosťou, niektoré jedince môžu dosiahnuť dĺžku viac ako 60 cm. 

Popoludnie: Preskúmajte prírodné bazény El Charco Azul a užite si kúpanie v krištaľovo čistých vodách.

Prírodný bazén na El Hierro, Kanárske ostrovy
Jeden z prírodných bazénov na El Hierro, Kanárske ostrovy

Deň 5: Turistika a odpočinok

Dopoludnie: Vyberte sa na jednu z mnohých turistických trás, napríklad v oblasti El Pinar, kde môžete objavovať krásne borovicové lesy a užiť si nádherné výhľady na ostrov.

Popoludnie: Zvyšok dňa strávte relaxom v prírode alebo navštívte niektoré z lokálnych viníc, aby ste ochutnali unikátne vína z El Hierro.

Borovicový les na El Hierro, Kanárske ostrovy
Borovicový les na El Hierro, Kanárske ostrovy

 

Tento itinerár je navrhnutý tak, aby vám poskytol pestrý pohľad na El Hierro. V závislosti od vašich záujmov a fyzickej kondície môžete prispôsobiť aktivity tak, aby vyhovovali vašim preferenciám. Nezabudnite ani na relax a užite si pokoj a krásu, ktoré tento jedinečný ostrov ponúka.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počítadlo: 4

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?