Najkrajšie americké národné parky

Americké národné parky Cracker lake Glacier národný park Montana

59 amerických národných parkov je priam rajom pre milovníkov turistiky. Vyberte sa s nami objavovať rozmanitú prírodu, kde sa voľne preháňajú zvieratá a výhľady sú také, že ostávate v nemom úžase. Viac národných parkov v angličtine nádjete v tomto super prehľade: 37 parkov, ktoré by ste mali vidieť!

Národný park Gates of the Arctic, Aljaška

Najsevernejší park a zároveň druhý najväčší národný park leží v oblastí polárneho kruhu na severe Aljašky. Na rozdiel od iných, cez Gates of the Arctic nevedú žiadne cesty. Okolo vás budú iba vysoké hory, obrovské lúky a vlniace sa rieky.narodny park aliaška

Národný park Acadia, Maine

Vznikol v roku 1919 od menom Lafayette v americkom štáte Maine. Ľudia, ktorí žili v okolí rieky Mississippi chceli chrániť toto územie plné lesov, jazier a hôr, kde sa nachádza bohatá fauna a flóra. V parku sú kilometre turistických trás s nádhernými výhľadmi, ktoré potešia každého, kto miluje prírodu.

acadia narodny park
By: Paul VanDerWerfCC BY 2.0

Národný park Arches, Utah

Nachádza sa na juhovýchode v štáte Utah a meno nesie podľa viac ako 2000 prírodných skalných oblúkov. Oblúk musí mať minimálne 1 meter na šírku. Oficiálne vznikol v roku 1971 a medzi užívať si tu môžete trekovanie, bicyklovanie, lezenie či jazdu na off-roadoch.

narodny park arches 

Najznámejšie oblúky sú Delicate Arch, Devils Garde a Fiery Furnace, no na objavovanie je toho v parku dosť. 

narodny park arches
By: Max and Dee BerntCC BY 2.0

Rocky Mountain, Colorado

Národný park leží asi 2 hodiny jazdy severne od Denveru. Vznikol už v roku 1915 a láka najmä ambicióznych turistov, ktorí sú pripravení zdolávať takmer 600 kilometrov upravených trás. Rocky Mountains tvorí 72 hôr s výškou cez 3600 metrov nad morom. V Spojených štátoch podobný horský masív nenájdete.

Čo určite nevynechajte je jazda po Trail Ridge Road, ktorá sa vlní cez údolia, lesy s výhľadom na zasnežené vrcholky hôr.

rocky mountain
By: Esmée WinnubstCC BY 2.0

Yosemite, California

Údolie vymodelované ľadovcom skrýva také množstvo prírodných krás, ktoré neuvidíte nikde inde. Tioga Pass Road vás zavedie do hornatej časti národného parku, kde sa nachádza Tuolumne Meadows s niekoľkými turistickými chodníkmi. Glacier Point Road zasa vedie k výhľadu na oblasť Wawona z výšky takmer kilometer.

Okrem toho sa v národnom parku nachádza najvyšší americký vodopád Yosemite Falls s úctyhodnými 739 metrami a viac ako 900 metrov vysoká skala El Capitan. Výška skalnej steny je častou výzvou pre profesionálnych lezcov. Na vrchol vedie aj bežný turistický chodník.

yosemite
By: Robbie ShadeCC BY 2.0

Národný park Haleakala, Maui

Najväčším lákadlom národného parku na Maui je rovnomenná sopka s obrovským kráterom, ktorá vyformovala 75% ostrova. Najvyšší bod sopky leží v nadmorskej výške 3055 metrov, no výjsť na ňu vďaka prudkým stúpaniam je fyzicky náročnejšie. Oplatí sa privstať a zažiť východ slnka z jej vrcholu, no nezabudnite si vziať teplé oblečenie.

Národný park je tiež lákadlom pre amatérskych astronómov, vraj ide o jedno z najlepších miest na celej planéte k pozorovaniu nočnej oblohy.

narodny park haleakala maui
By: HockeyDad77CC BY 2.0

Yellowstone, Wyoming

V roku 1872 sa stal Yellowstone nielen prvým národným parkom v USA, ale na celom svete. Sopečná činnosť zanechala v parku svoju stopu vďaka viac ako 10 000 horúcim prameňom, gejzírom či termálnym jazierkam. Asi najslávnejší je gejzír Old Faithful vystrekuje vodu každých 30 až 120 minút.

Národný park skrýva aj ďalšie naj: Yellowstone Lake, americké najvyššie položené jazero. Krásou nezaostáva ani kaňon tvarovaný do V alebo hory, ktoré patria do masívu Rocky Mountains. 

old faithful gejzir yellowstone
By: James St. JohnCC BY 2.0

Národný park prirovnávajú k Serengeti, Yellowstone má v kontinentálnej časti USA najvyššiu koncentráciu cicavcov a medzi 67 druhmi môžete stretnúť losy, bizóny, čierne medvede, jelene a ďalšie. Odporúčame navštíviť Artist Point s výhľadom na steny kaňonu a rieku Yellowstone z výšky viac ako 200 metrov.

Artist Point yellowstone
By: Joe GoldbergCC BY 2.0

Great Smokey Mountains, Severná Carolina/Tenesse

Aktuálne držiteľ prvého miesta za najnavštevovanejší národný park je známy pre svoje mysteriózne výhľady do údolí zahalených hmlou. V parku sa nachádza 1000 kilometrov upravených turistických trás, návštevníci tiež môžu pozorovať divokú zver alebo vodopády. Žije tu najväčšia populácia čierneho medveďa, jelene či vtáky, ktoré našli domov v hustom lesnom poraste.

Great Smokey Mountains narodny park

Národný park Olympic, Washington

Vznikol v roku 1938 a zaujímavý je predovšetkým veľkou rozmanitosťou ekosystémov – od ľadovcových hôr, husté lesy až po pobrežie oceánu. Dominantou národného parku je hora Mount Olympus s nadmorskou výškou 2432 metrov. Horské pásmo je popretkávané riekami, vodopádmi a horskými lúkami. Nádherné výhľady na národný park a úžinu Juan de Fuca si užijete z Hurricane Rigdge (pozrite ich webcameru).

Olympic národný park
By: Nick MealeyCC BY 2.0

Grand Canyon, Arizona

Obrovský kaňon v centre národného parku má hĺbku 1,9 kilometra a šírku 29 kilometrov. Jedno z najpríťažlivejších svetových miest navštívi ročne 5 miliónov ľudí. Vyhnite sa južnému okruhu a zvoľte radšej menej zaľudnený Rim Trail alebo Angels Trail. Skvelý zážitok je raftovanie cez kaňon s úplne inou perspektívou. Chcete zažiť niečo, na čo naozaj nezabudnete? Strávte v kaňone noc pod hviezdnou oblohou.

grand canyon narodny park arizona
By: Tony HisgettCC BY 2.0

Národný park Glacier, Montana

Viac ako 110 kilometrov upravených trás čaká na milovníkov nádherných výhľadov, hôr, jazier, horských lúk. Národný park bol vyhlásený v roku 1910. Údolia vyformované činnosťou ľadovcov sú domovom divokej zveri (medveďov, vlkov, losov). Okrem trekovania sú trasy vhodné na bicyklovanie. V parku je tiež niekoľko historických chát, kde môžete stráviť noc.

cracker lake glacier narodny park
By: Jeff PCC BY 2.0

Máte už zdolané niektoré americké parky? Pošlite tipy na ďalšie, ktoré sa vám páčili.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?