Najkrajšia dedinka z oblasti Cinque Terre. Poznáte Vernazzu?

Vernazza
By: subherwal - CC BY 2.0

Jedna z najznámejších pobrežných oblastí Talianska Cinque Terre v sebe spája krásu okolitého prostredia, špecifickú atmosféru a typické domčeky postavené tesne vedľa seba na útesových terasách. Zahŕňa celkovo päť dedín a medzi nimi sa nachádza aj Vernazza, ktorá je jednou z najnavštevovanejších. Čím púta svoju pozornosť?

Cinque Terre sa rozprestiera pozdĺž Ligurského pobrežia na severe Talianska. Je zapísaná v zozname svetového dedičstva UNESCO a okrem Vernazzy ju tvorí Monterosso al Mare, Manarola, CornigliaRiomaggiore. Všetky dedinky sú rovnako pekné a pri návšteve ktorejkoľvek z nich sa budete cítiť ako v živej pohľadnici.

Vernazza
By: Lee CourseyCC BY 2.0

Vernazza je živým klenotom tejto oblasti. Leží najsevernejšie a môžeme ju považovať za najkrajšiu zo spomínaných dediniek. Úchvatné farebné, takmer už starožitné domčeky sa týčia na neuveriteľných útesoch a v tieni starého hradu a prímorského kostola sa rozprestiera krásny malý prístav.

Vernazza
By: subherwalCC BY 2.0

Vernazza sa môže ako jediná z dediniek v Cinque Terre pýšiť poriadnym prístavom. Je okúzľujúcou dedinkou, v ktorej sa vo veľkej miere domáci obyvatelia venujú rybolovu. Založená bola približne okolo roku 1000. Typickým miestom dedinky jemstredoveký hrad Belforte, ktorý bol postavený ako ochrana dediny pred pirátmi a slúžil na dohľad nad celým pobrežím. Pohľad na okolie si môže vychutnať ktorýkoľvek návštevník, hrad spolu s jeho vežami je otvorený pre verejnosť. Jeho hlavná veža je symbolom dediny a je zobrazená takmer na každej fotografii či pohľadnici zobrazujcej Vernazzu.

Vernazza
By: Lee CourseyCC BY 2.0

Dedinka sa vyznačuje elegantným štýlom domčekov a ulíc. Zdobia ju veže, otvorené galérie, rafinované arkády či dokonale prepracované vstupné brány. Celú obec obklopujú veľmi strmé terasovité olivové háje. Je o nich známe, že produkujú olivový olej patriaci medzi najlepšie a najkvalitnejšie v krajine.

Vernazza, okrem toho, že je najkrajšou zo všetkých dediniek, je domovom aj dvoch nádherných pláží, reštaurácií, barov či ďalších iných miest, ktoré majú čo ponúknuť každému návštevníkovi.  Jednou z pamiatok je aj Kostol sv. Margarety z Antiochie, ktorý bol postavený v období 11. a 12. storočia, presný dátum však nie je známy. Je postavený v románskom architektonickom štýle a v roku 1750 bol prestavený v barokovom štýle. Po dôležitej rekonštrukcii v roku 1970 bol románsky štýl opäť obnovený.

Vernazza
By: Sjaak KempeCC BY 2.0

Vernazza je malebným miestom, v ktorom sa počet obyvateľov pohybuje okolo 1000. Väčšina majiteľov miestnych kaviarničiek či reštaurácií hovorí po anglicky, aby uspokojili typického návštevníka. Cestovať tu môžete miestnymi vlakmi, ktoré v minulosti slúžili na doručovanie mlieka a pošty. Prostredníctvom tejto trasy si môžete vychutnať jazdu pozdĺž útesov s výhľadom na tyrkysové vody a olivovníky. Čo rozhodne prispieva ku kúzlu dediny je to, že nemá žiadnu automobilovú dopravu, k dispozícii je len malinké parkovisko neďaleko. Po „mliečnej ceste“ máte prístup ku každej z piatich dediniek a vlaky tu jazdia celkom často. Stanica vo Vernazze sa nachádza len 10 minút chôdze od prístavu a je lemovaná spomínanými farebnými domčekmi.

Vernazza
By: Anna & MichalCC BY 2.0
Vernezza
By: Gary AshleyCC BY 2.0
Vernazza
By: subherwalCC BY 2.0

 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.8 / 5. Počítadlo: 5

Zatiaľ neohodnotené.

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím vložte svoj komentár
Prosím tu vložte meno

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.