Najkrajšia dedinka z oblasti Cinque Terre. Poznáte Vernazzu?

Vernazza
By: subherwal - CC BY 2.0

Jedna z najznámejších pobrežných oblastí Talianska Cinque Terre v sebe spája krásu okolitého prostredia, špecifickú atmosféru a typické domčeky postavené tesne vedľa seba na útesových terasách. Zahŕňa celkovo päť dedín a medzi nimi sa nachádza aj Vernazza, ktorá je jednou z najnavštevovanejších. Čím púta svoju pozornosť?

Cinque Terre sa rozprestiera pozdĺž Ligurského pobrežia na severe Talianska. Je zapísaná v zozname svetového dedičstva UNESCO a okrem Vernazzy ju tvorí Monterosso al Mare, Manarola, CornigliaRiomaggiore. Všetky dedinky sú rovnako pekné a pri návšteve ktorejkoľvek z nich sa budete cítiť ako v živej pohľadnici.

Vernazza
By: Lee CourseyCC BY 2.0

Vernazza je živým klenotom tejto oblasti. Leží najsevernejšie a môžeme ju považovať za najkrajšiu zo spomínaných dediniek. Úchvatné farebné, takmer už starožitné domčeky sa týčia na neuveriteľných útesoch a v tieni starého hradu a prímorského kostola sa rozprestiera krásny malý prístav.

Vernazza
By: subherwalCC BY 2.0

Vernazza sa môže ako jediná z dediniek v Cinque Terre pýšiť poriadnym prístavom. Je okúzľujúcou dedinkou, v ktorej sa vo veľkej miere domáci obyvatelia venujú rybolovu. Založená bola približne okolo roku 1000. Typickým miestom dedinky jemstredoveký hrad Belforte, ktorý bol postavený ako ochrana dediny pred pirátmi a slúžil na dohľad nad celým pobrežím. Pohľad na okolie si môže vychutnať ktorýkoľvek návštevník, hrad spolu s jeho vežami je otvorený pre verejnosť. Jeho hlavná veža je symbolom dediny a je zobrazená takmer na každej fotografii či pohľadnici zobrazujcej Vernazzu.

Vernazza
By: Lee CourseyCC BY 2.0

Dedinka sa vyznačuje elegantným štýlom domčekov a ulíc. Zdobia ju veže, otvorené galérie, rafinované arkády či dokonale prepracované vstupné brány. Celú obec obklopujú veľmi strmé terasovité olivové háje. Je o nich známe, že produkujú olivový olej patriaci medzi najlepšie a najkvalitnejšie v krajine.

Vernazza, okrem toho, že je najkrajšou zo všetkých dediniek, je domovom aj dvoch nádherných pláží, reštaurácií, barov či ďalších iných miest, ktoré majú čo ponúknuť každému návštevníkovi.  Jednou z pamiatok je aj Kostol sv. Margarety z Antiochie, ktorý bol postavený v období 11. a 12. storočia, presný dátum však nie je známy. Je postavený v románskom architektonickom štýle a v roku 1750 bol prestavený v barokovom štýle. Po dôležitej rekonštrukcii v roku 1970 bol románsky štýl opäť obnovený.

Vernazza
By: Sjaak KempeCC BY 2.0

Vernazza je malebným miestom, v ktorom sa počet obyvateľov pohybuje okolo 1000. Väčšina majiteľov miestnych kaviarničiek či reštaurácií hovorí po anglicky, aby uspokojili typického návštevníka. Cestovať tu môžete miestnymi vlakmi, ktoré v minulosti slúžili na doručovanie mlieka a pošty. Prostredníctvom tejto trasy si môžete vychutnať jazdu pozdĺž útesov s výhľadom na tyrkysové vody a olivovníky. Čo rozhodne prispieva ku kúzlu dediny je to, že nemá žiadnu automobilovú dopravu, k dispozícii je len malinké parkovisko neďaleko. Po „mliečnej ceste“ máte prístup ku každej z piatich dediniek a vlaky tu jazdia celkom často. Stanica vo Vernazze sa nachádza len 10 minút chôdze od prístavu a je lemovaná spomínanými farebnými domčekmi.

Vernazza
By: Anna & MichalCC BY 2.0
Vernezza
By: Gary AshleyCC BY 2.0
Vernazza
By: subherwalCC BY 2.0

 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.9 / 5. Počítadlo: 10

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?