V dnešnej dobe lesy čelia dlhoročnému problému. Ten spočíva v tom, že majú väčšiu hodnotu mŕtve, ako živé. Po tisíce rokov dochádza k vylesňovaniu. Príčin je mnoho, od získavania živnej pôdy až po ťažbu dreva ako paliva či na výroby papiera. No aj napriek tomu, stále na svete existujú lesy, ktorých sa ľudská ruka nedotkla. Pozrite sa, kde sa nachádzajú.
Clayoquot Sound, Kanada
Pobrežný mierny dažďový prales je jedným z najvzácnejších druhov lesa, ktoré pokrývajú len 0,2 percentá zemského povrchu. Mierne podnebie a vysoký úhrn zrážok prispieva k tomu, že stromy dosahujú výšku viac ako 120 metrov. Rezervácia je otvorená od polovice mája do konca septembra. Na svoje si tu prídu milovníci dobrodružstva, ktorí obľubujú jazdu na koni či horolezectvo.
Národný park Denali, Aljaška až Kanada
Severné boreálne lesy zaberajú obrovské množstvo územia, od Národného parku Denali na Aljaške až po Národný park Wood Buffalo v Kanade. Leží na území o rozlohe cez 2700 kilometrov štvorcových. Turistom ponúka zážitok z každého uhla pohľadu, od zeme pri pešej turistike, zo vzduchu či dokonca cestou vlakom. Na severnej strane sa ponúka nádherný výhľad na šesť hlavných vrcholov pohoria Alaska Range.
Les potopený v jazere Kaindy, Kazachstan
Aj napriek tomu, že stromy tohto lesa sú v postate akýmisi mŕtvymi drevenými stĺpmi, ponúkajú pohľad na nádhernú scenériu. Kedysi bol les živý a nachádzal sa na súši, no nastalo zemetrasenie, ktoré zapríčinilo vznik krátera, v ktorom sa postupne usadila dažďová voda a vzniklo z neho jazero.
Národný park Daintree, Austrália
Les je starý 160 miliónov rokov a nachádza sa na zozname svetového dedičstva UNESCO. Situovaný je v ďalekom severovýchodnom regióne Oz a je jedným z najstarších nenarušených lesných ekosystémov na Zemi. Zároveň je rajom pre viac ako 430 druhov vtákov, zahŕňajúc 13 druhov, ktoré sa nevyskytujú nikde inde na svete. Zároveň je domovom zaujímavého druhu hmyzu, pakobylky, ktorá na odradenie predátorov produkuje úžasnú mätovú vôňu.
Centrálna Amazónia, Brazília, Peru
V jadre obrovského povodia Amazonky sa nachádza biosferická rezervácia UNESCO, ktorá v sebe zahŕňa najväčšiu rozmanitosť živočíchov na Zemi. Tento „ekologický Eden“ je domovom takmer 10 metrov dlhých anakond či sladkovodných delfínov.
Dažďové pralesy Monteverde a Santa Elena, Kostarika
Táto chránená oblasť pokrýva územie takmer 120 kilometrov štvorcových. Je tu skôr hmla, než dážď, ktorá vytvára vlhké podnebie. Je domovom viac ako 30 druhov kolibríka či exoticky pomenovaného trogóna chocholatého.
Quiver les, Namíbia
Aj napriek tomu, že púšť neponúka ideálne podmienky pre existenciu lesa, tento les je výnimkou potvrdzujúcou pravidlo. Nachádza sa na území južnej Namíbie. Je tvorený stromami s názvom Aloe dichotoma, ktorých počet sa v lese pohybuje okolo 250 a ich vek sa odhaduje na 200 až 300 rokov.
Autor článku: Bc. Zuzana Benková