Najac. Malebná francúzska dedinka postavená len na jedinej ulici

Leží na juhu Francúzska a jej domovom je región s názvom Aveyron. Je považovaná za jednu z najkrajších dediniek v celej krajine. Známa je aj pre svoj stredoveký charakter a historické budovy, ktorým dominuje zámok na jej konci.

Výnimočnosťou dedinky Najac je to, že sa tiahne pozdĺž jedinej ulice. Celá obec je posadená na mimoriadne dlhom skalnom hrebeni. Z hlavného námestia na jednom konci mesta ulica klesá a smeruje na druhý koniec, na ktorom sa týči impozantná zámocká pevnosť. Zámok je jedným z najvýznamnejších architektonických úspechov, ktoré je v regióne možné vidieť.

dedinka  
By: Caroline Léna BeckerCC BY 2.0

Kráľovský zámok bol postavený v polovici 13. storočia. Postaviť ho dal Alphonse de Poitiers, ktorý bol synom kráľa Ľudovíta VIII. z rodu Kapetovcov. Zámok bol postavený dedinčanmi a bol súčasťou siete kráľovských zámkov v údolí Aveyron. Kruhový dungeon (miestnosť pre zajatcov) bol chránený lukostrelcami z výšky takmer 7 metrov. Aj napriek tomu, že je už mnoho rokov neobývaný, stále je udržiavaný vo veľmi dobrom stave.

zámok  
By: jmt-29CC BY 2.0

Zámok si určite obľúbia milovníci záhad a tajomstiev. Nachádzajú sa v ňom totiž úzke chodby, ktoré sú uzamknuté niekoľkými dverami v zámockej stene, ktorá vedie z nového do starého žalára (dungeonu). Navyše, zámok ponúka krásny výhľad na malebné okolie dedinky.

zámok  
By: Tony HisgettCC BY 2.0
výhľad  
By: Manuel Alende MaceiraCC BY 2.0

Dedinka Najac leží pri meandroch rieky Aveyron. Obklopujú ju lesy, ktoré počas celého roka ponúkajú úžasné tóny farieb. Práve tie z nej robia častokrát prezývanú zelenú dedinku. Počas svojej histórie prešla snahou o rozšírenie ulice, čo malo za následok vznik obrovského námestia. Hneď pozdĺž ulice môžete obdivovať množstvo starých domčekov a nájdete tu aj pozoruhodnú fontánu zo 14. storočia.

ulica  
By: PeterCC BY 2.0

Okrem samotného zámku, ktorý je klenotom dedinky tu nájdete aj iné zaujímavé budovy. Patrí medzi nich napríklad Governor’s House (Dom Guvernéra), the Seneschal’s House (Senechalov Dom) či kostol sv. Jána Evangelistu. Dedinka je plná malých malebných domčekov s kamennými strechami.

dedina  
By: Manuel Alende MaceiraCC BY 2.0

V minulosti bol Najac prosperujúcim strategickým miestom. Počet obyvateľov siahal takmer k trom tisícom. No v polovici 14. storočia sa o pokles populácie postarala čierna smrť. Počas storočnej vojny bol zámok osídlený Angličanmi a od vtedy sa používal iba ako väznica až do obdobia revolúcie.

V dedinke nájdete aj jej vlastnú malú železničnú stanicu. Nachádza sa v dolnej časti kopca pri rieke Aveyron. Vlak sem chodí zo stanice Toulouse a pokračuje cez Villefranche-de-Rouergue až na FigeacBrive. Je to malebná cesta vlakom vedúca čiastočne pozdĺž rieky a čiastočne cez sériu tunelov cez kopcovité okolie. Okrem toho v dedinke natrafíte aj na kaviareň či reštauráciu. Jednou z nich je talianska reštaurácia Il Cappello, kde sa výborne a cenovo dostupne najete.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?