Mykonos: 8 vecí, pre ktoré si tento grécky ostrov získal srdcia mnohých cestovateľov

Nákupná ulica Matoyianni v hlavnom meste Mykonosu, Chora
Nákupná ulica Matoyianni v hlavnom meste Mykonosu, Chora. Foto jimmy teoh, Pexels

Mykonos, grécky ostrov nachádzajúci sa v Egejskom mori, leží juhovýchodne od Atén, takmer na polceste medzi gréckou a tureckou pevninou. Ostrov je so svojimi 82 km2 veľký asi ako Trenčín, ale stálych obyvateľov má oproti mestu na Váhu približne len pätinu.

Pricestovať sa sem dá loďou alebo lietadlom. Na Mykonos lietajú pravidelné linky z Atén, no ostrov je dostupný aj priamymi letmi z Viedne. Letisko je situované juhovýchodne od hlavného mesta Mykonosu, ktoré miestni volajú Chora. Za autobus z letiska do mesta zaplatíte približne 2 eurá, taxíkom vás to bude stáť asi 15 eur.

Čo vytvára jedinečnosť tohto miesta? Na čo sa máte tešiť a čo by ste určite mali vidieť alebo zažiť? Tu je zoznam 8 naj vecí Mykonosu:

Veterné mlyny

Mykonosu sa hovorí aj „Veterný ostrov“, čo domáci v minulosti intenzívne využívali najmä na spracovanie obilia. Dodnes je na ostrove zachovaných 16 veterných mlynov s typickou oblou architektúrou a malými okienkami. V okolí hlavného mesta ich je 7, priamo nad mestom ich nájdete na jednom mieste pokope až 5. Toto miesto sa volá Kato Myloi, čo v preklade znamená „dolné mlyny“ a je dostupné pešo z mesta po pol hodine prechádzky. Miesto ponúka prekrásne výhľady a je čarovné najmä pri západe slnka. V jednom z mlynov sa nachádza aj poľnohospodárske múzeum ostrova.

Veterné mlyny Kato Myloi
Veterné mlyny Kato Myloi. Foto Ben Lescure, Pixabay.

Malé Benátky

Ďalšie miesto, ktoré je krásne vidieť pri zapadajúcom slnku, sú Malé Benátky (Little Venice). Je to štvrť hlavného mesta s typickými kvadratickými domčekmi postavenými akoby na vode a s rôznofarebnými terasami. Nájdete tu množstvo barov a reštaurácií. Pri silnejšom vetre sa stáva, že vám do gréckeho šalátu padne pár kvapiek z rozbúreného príboja. Toto miesto je však tak čarovné, že vám to vadiť určite nebude. A nie, grécky šalát nie je mýtus a slovenský gastro výmysel ako napríklad viedenská káva alebo francúzske zemiaky. Je reálny, výborný a nájdete ho v ponuke takmer všetkých miestnych reštaurácií.

Malé Benátky pri západe slnka
Malé Benátky pri západe slnka. Foto Evan Roussos, Pixabay

Kostol Paraportiani

Tento kostol patrí medzi najfotografovanejšie stavby  sveta. Jeho belosť krásne kontrastuje s nebesky modrou farbou oblohy a azúrovou farbou mora. Nachádza sa neďaleko Little Venice v najstaršej časti mesta a kedysi stál vedľa vstupných dverí hradu, z čoho je dovodený jeho názov. Je to komplex piatich sakrálnych stavieb budovaných počas niekoľkých storočí s veľkým významom pre grécku históriu.

Kostol Paraportiani
Kostol Paraportiani. Foto Ricardo Gomez Angel, Unsplash.

Ostrov Dilos

Po pár minútach plavby loďou sa dostanete na 2 km vzdialený ostrov Dilos, kde nájdete extra porciu histórie. Ide o miesto, ktoré malo v minulosti silný náboženský a obchodný význam. Nachádza sa tu veľké množstvo dych berúcich pamiatok a celý ostrov je od 90. rokov pod patronátom UNESCO. Podľa mýtov na tomto ostrove našiel útočisko sám Dio, aby tu titánka Létó porodila jeho deti – Apolóna a Artemis – mimo dohľadu Diovej ženy Héry. Mýtov je samozrejme oveľa viac a dodávajú tomuto miestu mystickú atmosféru, ktorú treba zažiť.

Ostrov Dilos
Ostrov Dilos. Foto ZEBULON72, Pixabay

Pelikány

V päťdesiatych rokoch minulého storočia našiel istý miestny rybár na skalách na pláži zraneného pelikána. Rybár mu poskytol útočisko, starostlivosť a postupne aj svoje priateľstvo. Petros, ako zachránenému pelikánovi začali hovoriť miestni, si získal srdcia mnohých lokálnych obyvateľov a stal sa doslova ich priateľom. Dalo by sa povedať, že ho považovali za cteného obyvateľa svojho mesta a postupne sa stal maskotom celého Mykonosu. Petros žil na ostrove takmer 30 rokov a zahynul pri tragickej zrážke s autom. Obyvatelia naňho nedokázali zabudnúť a dnes si v uličkách mesta v Mykonose vykračuje trojica „nových“ pelikánov, ktorí tu našli svoj domov rovnako, ako Petros.

Pelikán Petros je maskotom Mykonosu
Pelikán Petros je maskotom Mykonosu. Foto Jm TD. Pixabay

Obchody s nádychom luxusu

Hlavná nákupná ulica Matoyianni sa nachádza v samom srdci hlavného mesta. Je to malebná ulička s typickými bielymi domami. Je plná barov, reštaurácií, obchodíkov so šperkami, ozdobami a suvenírmi. Obchodov s oblečením tu nájdete tiež niekoľko – od malých lokálnych, až po svetoznáme dizajnérske módne značky zvučných mien.

Nákupná ulica Matoyianni v hlavnom meste Mykonosu, Chora
Nákupná ulica Matoyianni v hlavnom meste Mykonosu, Chora. Foto jimmy teoh, Pexels

Pláže

Pláží je tu neúrekom a mnoho z nich je dostupných po pár minútovej jazde autobusom alebo autom z hlavného mesta. Nájdete tu párty pláže, akou je napríklad Super Paradise Beach alebo aj jej susedná Paradise Beach. Ak by ste uprednostnili radšej pokojnú atmosféru, alebo viac možností pre vodné športy, pre vás by mohla byť tá pravá napríklad Elia Beach. Krásne piesočné pláže sa nachádzajú najmä na južnej časti ostrova. Sever ponúka skôr kamenisté pláže, ktoré sú vyvážené menším počtom turistov a väčším pokojom.

Krásne piesočné pláže nájdete na južnej strane ostrova Mykonos
Krásne piesočné pláže nájdete na južnej strane ostrova. Foto Filippos Sdralias, Unsplash

Nočný život

Mykonos má aj ďalší názov – „Ibiza gréckych ostrovov“. Grécka rozprávka, ktorá je počas dňa plná slnkom zaliatych uličiek, obchodov a dych berúcej histórie, sa večer mení na grécku oázu zábavy. Nekončiace tematické párty, známi DJ´s z celého sveta, všakovaké drinky a dobrá zábava – to je tá pravá atmosféra, ktorá vystihuje Mykonos a jeho preslávený nočný život. Mykonos je známy aj ako miesto, ktoré vyhľadávajú svetové celebrity a gay komunita. Je miestom, kde sa búrajú stereotypy, rušia zaužívané klišé a obmedzenia. Je to miesto, ktoré bolo stvorené na dobitie energie v slnečných lúčoch a jej vybite počas bezstarostných nocí.

 

[kkstarratings force=“false“ valign=“bottom“ align=“left“]
[kkstarratings force=“false“ valign=“bottom“ align=“left“]
[kkstarratings force=“false“ valign=“bottom“ align=“left“]
[kkstarratings force=“false“ valign=“bottom“ align=“left“]

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.1 / 5. Počítadlo: 9

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?