Miznúce ostrovy na pobreží Severného mora

ostrovy
By: WorldIslandInfo.com - CC BY 2.0

Nie je ostrov ako ostrov. Na severozápadnom pobreží Nemecka leží séria desiatich, na prvý pohľad nenápadných ostrovčekov. Vďaka tomu, že sú položené pomerne nízko, sa stali svetovou raritou. Raz sú pevninou a potom o chvíľu morom, pretože počas prílivu miznú pod hladinou.

Ostrovy sú známe ako Halligen alebo Hallig a ležia pri pobreží v Severnom mori. Sú položené extrémne nízko a dvíhajú sa len pár metrov nad hladinou mora. Vždy, keď prídu prílivové vody z Waddenského mora, ostrovy sú pod vodou. Celkom je ostrovov desať a patria do sústavy Severofrískych ostrovov.

ostrovy
By: bernjanCC BY 2.0

Ostrovy Halligen sú, z pochopiteľných dôvodov, len riedko osídlené. Z desiatich ostrovov je obývaných len päť. Živobytie súčasných obyvateľov je založené predovšetkým na cestovnom ruchu, poľnohospodárstve a pobrežnej ochrane. Domy sú tu postavené na umelo vytvorených kopcoch nazývaných „warft“. Tie udržujú stavby v bezpečí nad vodou. Počas týchto periodických udalostí, ktoré sú známe ako „landunter“ sa každý kopček stane vlastným malým ostrovčekom.

loď na mori a ostrov
By: Mark MichaelisCC BY 2.0
ostrov ovce
By: CrosaCC BY 2.0

V minulosti boli ostrovčeky oveľa viac stabilné a trvalo obývané. V stredoveku existoval oveľa vyšší počet ostrovčekov ako je tomu dnes. Množstvo z nich zmizlo pod hladinami mora naveky. Osady boli však stále na kopci a vyššie položené oblasti boli využívané na poľnohospodárstvo. Obyvatelia stavali hrádze na ochranu svojich obydlí a nízko položené oblasti slúžili ako pasienky pre hospodárske zvieratá.

Názov ostrovov pochádza z keltského slove „hal“, čo môžeme preložiť ako „soľ“. Názov odkazuje na nízko položenú pôdu v tejto oblasti, ktorá je zaplavovaná slanou vodou. Ostrovy dosahujú rozlohu od 7 do 956 hektárov a mnoho z nich je bývalou súčasťou pevniny, ktorá bola oddelená eróziou.

Až tridsaťkrát do roka prichádzajú do tejto oblasti silné búrky spojené so záplavami. Keď však nastane odliv, pobrežie je dlhšie o niekoľko kilometrov ako inokedy. Odkryjú sa rozsiahle plochy pláží, ktoré sú lákadlom pre tisícky vtákov a tuleňov. Vytvára sa tak priestor pre jedinečný ekosystém, kde žije viac než 3000 živočíšnych druhov. Dve stovky z nich sa vyskytujú len v tejto oblasti a nikde inde na svete.

more
By: Norlando PobreCC BY 2.0

Ostrov Langeness je jedným z desiatich ostrovov v tejto oblasti. Nachádza sa medzi severofrízskymi ostrovmi v srdci prírodnej rezervácie patriacej do Svetového dedičstva. Je označovaný za magické miesto, na ktorom môžete pozorovať veľkú rozmanitosť vodných vtákov. V letných mesiacoch veľké plochy levanduľových polí vytvárajú krásnu fialovú scenériu na celom území.

Miznúce ostrovy na pobreží Severného mora
By: WorldIslandInfo.comCC BY 2.0

Ostrov Hooge je označený ako biosférická rezervácia. Jeho obyvatelia žijú v dokonalej harmónii s prírodou. Na rozdiel od iných ostrovov Hooge je obklopený vysokou kamennou hrádzou, ktorá bráni zaplaveniu Severným morom. Počas záplav je možné vidieť len pahorky vyčnievajúce z vody, na ktorých sú postavené domy obyvateľov.

ostrov
By: WorldIslandInfo.comCC BY 2.0
ostrov hooge
By: Sjaak KempeCC BY 2.0
pole
By: bernjanCC BY 2.0
ostrovy
By: WorldIslandInfo.comCC BY 2.0

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?