Meteora. Kláštory na vrcholoch neobyčajných skál

By: Giuseppe Milo - CC BY 2.0

V blízkosti gréckeho mesta Kalambaka leží Meteora – obľúbené turistické miesto (nielen) pre milovníkov prírody či histórie. Je to skalný útvar, na ktorom sa ukrýva jeden z najväčších a najvýraznejšie vybudovaných kláštorných komplexov. Dôležitejší v Grécku je už len vrch Athos. 

Šesť kláštorov (ktorých pôvodne bolo dvadstaťštyri) stojí na obrovských prírodných „stĺpoch“ a kopcovitých balvanoch, ktoré dominujú miestnej oblasti. Domovom Meteory je stredné Grécko a okolie horského pásma Pindus.

Netradičné geografické útvary

Popri tomto horskom pásme v západnej oblasti Tesálie sa tieto neobyčajné skalnaté stĺpy prudko zdvíhajú zo zeme. Ich nezvyčajnú formu však geologicky nie je tak jednoduché vysvetliť. Meteora totiž nie je tvorená tvrdými vyvretými horninami, ako je to typické pre tieto oblasti. Pozostáva zo zmesi pieskovca a zlepenca. Zlepennec bol tvorený nánosmi kameňa, piesku a bahna z prúdov, ktoré v priebehu miliónov rokov prúdili do delty na okraji jazera. Približne pred 60 miliónmi rokov pohyby Zeme vytlačili morské dno na povrch, čím sa vytvorila vysoká náhorná plošina a spôsobila niekoľko vertikálnych zlomových čiar v hustej vrstve pieskovca. Obrovské skalné stĺpy boli následne vytvorené zvetrávaním vodou, vetrom a extrémnymi teplotami.

meteora
By: avramdeluxeCC BY 2.0

Dokonalá kombinácia krásnej prírody a histórie

Vrcholy Meteory nie sú len geografickou atrakciou, ale aj miestom svetového dedičstva UNESCO s možnosťami turistiky a bohatou históriou. Meteora je lokalitou, ktorá spája jedinečnú kombináciu geologického „zázraku“ a starobylého kláštorného spoločenstva. Kombinácia prírodných krás s kláštormi a náboženskými tradíciami robí z tohto miesta lákadlo pre návštevníkov z celého sveta.

Výrazné skalnaté útvary stúpajúce k oblohe chránia grécke náboženské rády už po takmer 1000 rokov. Z pôvodných 24 kláštorov zostalo už len 6, ktoré sú všetky prístupné návštevníkom.

meteora
By: Ank@CC BY 2.0

Turistický a horolezecký raj

Meteora je okrem náboženskej, aj turistickou atrakciou. So svojimi skalnatými útesmi je rajom pre horolezcov. Vedú cez ňu trasy, po ktorých sa môžete vydať na expedíciu so sprievodcom. Pre mnohých je turistika na tomto mieste okúzľujúcim zážitkom, počas ktorého môžu obdivovať krásu okolitej prírody. Okolo skál sa nachádza množstvo turistických trás, od prudkých stúpaní ku kláštorom až po nenáročné prechádzky.

Okrem toho sa tu nachádza aj zaujímavé miesto – múzeum húb. Je jedno z mála múzeí na svete, ktoré sa venuje hubám a vystavuje vyše 250 druhov. Každoročne sa tu organizuje aj festival húb, trojdňová oslava týchto plodín.

meteora
By: alaskapineCC BY 2.0

Zaujímavé fakty o Meteore

Počas druhej svetovej vojny bolo toto miesto bombardované a prepadnuté. Bolo ukradnutých množstvo umeleckých diel.

Pri návšteve musia mať turisti zahalené ramená a je potrebné nosiť dlhé nohavice alebo sukne.

Meteora sa stala svetovým dedičstvom v roku 1988.

Toto miesto je vyobrazené vo filme James Bond „For Your Eyes Only“.

Meteora prosperovala až do 17. storočia, potom upadla pod tureckou okupáciou.

Prístup ku kláštorom bol pôvodne (zámerne) zložitý, vyžadoval si buď dlhé rebríky priviazané k sebe alebo veľké siete používané na prepravu tovaru aj ľudí.

Všetkých 6 súčasných kláštorov sa používa dodnes, mnoho mníchov však túto pamiatku opustilo.

meteora
By: Javier VierasCC BY 2.0

 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 2.8 / 5. Počítadlo: 4

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?