Mostar: bosnianske mesto s atmosférou orientu

mostar bosna
Mesto Mostar v Bosne a Hercegovine

Rozprestiera sa na rieke Neretva a svojou atmosférou orientu láka množstvo turistov. Je jedným zo skvostov Bosny a Hercegoviny, kde sa mieša niekoľko kultúr. Nájdete tu rozdielne náboženstvá, tradície, zvyky či pamiatky. Reč je o meste Mostar.

Leží v obklopení vysokých kopcov. Práve tie spôsobujú, že v lete sa Mostar mení na mimoriadne horúce mesto takmer bez akéhokoľvek vánku. Kopce mu totiž bránia v prieniku do mesta. Leží na rieke Neretva, ktorej očarujúca farba a čistota vás nenechá len tak bez povšimnutia.

Ako sa dostať do mesta Mostar?

  • Napríklad letecky z Viedne do mesta Tuzla, odkiaľ si požičiate auto a absolvujete 230-kilometrovú jazdu. Cestou si môžete urobiť výlet do hlavného mesta Sarajevo.
  • Druhou možnosťou je letieť priamo do mesta Sarajevo, no z Budapešti. Z Viedne si tiež môžete zaletieť do neďalekého Dubrovníka. Ako môžete vidieť, výlet do mesta Mostar je preto ideálne skombinovať s návštevou okolitých miest.
  • Na samotné mesto vám bude stačiť jeden celý deň.
mostar
História je v Mostare prítomná na každom kroku

História

Mostar bol založený počas Osmanskej ríše v roku 1522. Je spojením moslimského a kresťanského sveta, o čom svedčí aj most spájajúci dva brehy rieky Neretvy. Symbolizuje práve spojenie týchto dvoch náboženstiev. Ani toto mesto však neobišla občianska vojna v roku 1993. Nielen most, ale aj celý Mostar bol poznačený delostreleckou stopou, za ktorou stáli bosniacki Chorváti. Práve tí sa pokúsili vymazať stopy po tureckom vládnutí. Aj napriek tomu, že niektoré budovy boli opravené, dodnes nájdete v meste stopy po streľbe.

mostar
Kamenné uličky Mostaru

Symbol mesta

Starý most sa stal symbolom mesta. V roku 2004 podstúpil rekonštrukciu a dnes sa po ňom každoročne prechádza množstvo turistov. Na brehoch rieky sa nachádza aj trh, na ktorom nájdete množstvo turistických suvenírov. V minulosti sa na tomto mieste vyskytovali aj dielne remeselníkov, ktorí vytvárali rôzne umelecké skvosty, od obrazov až po šperky. V časti s trhom taktiež natrafíte na množstvo reštaurácií a kaviarní, ktoré sú skvelým miestom na schladenie sa pri drinku počas horúcich dní a dokonale charakterizujú miestnu atmosféru.

mostar
Slávny most v meste Mostar

Historická ulička 

Dôkazom, že to v tomto meste dýcha orientom je ulička nazývaná Kujundžiluk. Je celá vydláždená kameňmi a preplnená malinkými obchodíkmi. Je jednou z najstarších častí Mostaru. V osmanskej ére bola srdcom obchodu s viac ako 500 dielňami. No aj po toľkom čase si táto cesta zachovala svoj starodávny vonkajší vzhľad. Dokonca tu ešte stále nájdete aj niektoré z najtypickejších remesiel, ako je výroba z medi či tkanie kobercov.

Kujundžiluk, mostar
Ulica Kujundžiluk, Mostar

Moslimská mešita

Severne od Kujundžiluku sa nachádza najstaršia moslimská mešita, ktorú postavili v 17. storočí. Mešita pašu Koski Mehmeda ponúka krásny výhľad na spomínaný most. Najatraktívnejšou časťou mešity je malý dvor s fontánou a záhradou. Fontána slúži na umytie ľudí, pretože do mešity nesmie vstúpiť nečistý človek.

Oplatí sa však navštíviť aj ďalšiu mešitu s názvom Karadozbegova džamija, ktorej pôvod sa datuje do roku 1557 a patrí medzi pozostatky osmanskej architektúry. Za najkrajšiu stavbu z tohto obdobia je však považovaný dom Muslibegovica, ktorý je starý už 300 rokov. Historický interiér si zachoval svoju bývalú slávu a je zariadený kusmi nábytku a umeleckými dielami z osmanského obdbia. Významnou súčasťou historických pamiatok mesta je aj hodinová veža z roku 1630. Tá sa tiež zachovala z obdobia Osmanskej ríše.

Koski Mehmed Pasha Mosque
Koski Mehmed Pasha Mosque

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 3.9 / 5. Počítadlo: 14

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?