Mesto s atmosférou orientu, skvost Bosny a Hercegoviny

By: Jocelyn Erskine-Kellie - CC BY 2.0

Rozprestiera sa na rieke Neretva a svojou atmosférou orientu láka množstvo turistov. Je jedným zo skvostov Bosny a Hercegoviny, kde sa mieša niekoľko kultúr. Nájdete tu rozdielne náboženstvá, tradície, zvyky či pamiatky. Reč je o meste Mostar.

Leží v obklopení vysokých kopcov. Práve tie spôsobujú, že v lete sa Mostar mení na mimoriadne horúce mesto takmer bez akéhokoľvek vánku. Kopce mu totiž bránia v prieniku do mesta. Leží na rieke Neretva, ktorej očarujúca farba a čistota vás nenechá len tak bez povšimnutia.

rieka
By: Ruben HolthuijsenCC BY 2.0

Mostar bol založený za dôb vlády Osmanskej ríše v roku 1522. Je spojením moslimského a kresťanského sveta, o čom svedčí aj most spájajúci dva brehy rieky Neretvy. Symbolizuje práve spojenie týchto dvoch náboženstiev. Ani toto mesto však neobišla občianska vojna v roku 1993. Nielen most, ale aj celý Mostar bol poznačený delostreleckou stopou, za ktoru stáli bosniacki Chorváti. Práve tí sa pokúsili vymazať stopy po tureckom vládnutí. Aj napriek tomu, že niektoré budovy boli opravené, doteraz v meste nájdete budovy poznačené streľbou.

most
By: Enrico PighettiCC BY 2.0

Starý most sa stal symbolom mesta. V roku 2004 podstúpil rekonštrukciu a dnes sa po ňom každoročne prechádza množstvo turistov. Na brehoch rieky sa nachádza aj trh, na ktorom nájdete množstvo turistických suvenírov. V minulosti sa na tomto mieste vyskytovali aj dielne remeselníkov, ktorí vytvárali rôzne umelecké skvosty, od obrazov až po šperky. V časti s trhom taktiež natrafíte na množstvo reštaurácií a kaviarní, ktoré sú skvelým miestom na schladenie sa pri drinku počas horúcich dní a dokonale charakterizujú miestnu atmosféru. 

most
By: Jocelyn Erskine-KellieCC BY 2.0
mesto a rieka
By: flöschenCC BY 2.0

Dôkazom, že to v tomto meste dýcha orientom je ulička nazývaná Kujundžiluk. Je celá vydláždená kameňmi a preplnená malinkými obchodíkmi. Je jednou z najstarších častí Mostaru. V osmanskej ére bola srdcom obchodu s viac ako 500 dielňami. No aj po toľkom čase si táto cesta zachovala svoj starodávny vonkajší vzhľad. Dokonca tu ešte stále nájdete aj niektoré z najtypickejších remesiel, ako je výroba z medi či tkanie kobercov.

most
By: Martijn.MunnekeCC BY 2.0
ulica
By: Brian EagerCC BY 2.0

Severne od Kujundžiluku sa nachádza najstaršia moslimská mešita pochádzajúca zo 17. storočia. Mešita pašu Koski Mehmeda ponúka krásny výhľad na spomínaný most. Najatraktívnejšou časťou mešity je malý dvor s fontánou a záhradou. Fontána slúži na umytie ľudí, pretože do mešity nesmie vstúpiť nečistý človek. Oplatí sa však navštíviť aj ďalšiu mešitu, Karadozbegova džamija, ktorej pôvod sa datuje do roku 1557 a patrí medzi pozostatky osmanskej architektúry. Za najkrajšiu stavbu z tohto obdobia je však považovaný dom Muslibegovica, ktorý je starý už 300 rokov. Historický interiér si zachoval svoju bývalú slávu a je zariadený kusmi nábytku a umeleckými dielami z osmanského obdbia.  Významnou súčasťou historických pamiatok mesta je aj hodinová veža pochádzajúca z roku 1630. Tá sa tiež zachovala z obdobia Osmanskej ríše.

dom
By: Anna & MichalCC BY 2.0
domy
By: xiquinhosilvaCC BY 2.0
mešita
By: xiquinhosilvaCC BY 2.0

 

 

 

Mesto s atmosférou orientu, skvost Bosny a Hercegoviny
5 (100%) 1 vote

1 komentár

Comments are closed.