Matsumoto. Chrám, ktorý na jar obklopujú čerešňové kvety

chrám
By: Kabacchi - CC BY 2.0

Matsumoto je jeden z najkompletnejších a najkrajších japonských chrámov.  Spolu s Himeji a Kumamoto je jedným z najvýznamnejších historických chrámov v Japonsku. Nechádza sa v meste s rovnomenným názvom a je jedným z piatich pamiatok označených ako národné poklady Japonska.

Chrám bol dokončený koncom 16. storočia a dodnes si zachováva pôvodné drevené interiéry a vonkajšie kamenné stavby. Matsumoto je postavený na nížine na rieke, čo je rozdiel oproti iným chrámom v krajine. Obrana Matsumoto zahŕňala rozsiahly systém prepojených stien a príkopov.

chrám
By: yoppyCC BY 2.0

Matsumoto je taktiež unikátny pre to, že jeho drevený interiér poskytuje autentický zážitok v porovnaní s chrámami, ktorých interiéry boli počas histórie prestavané. Zaujímavosťou sú aj strmé schody, otvory na únik, ale aj vyhliadková plošina na jeho vrchole na šiestom poschodí s krásnym výhľadom na okolie.

chrám
By: SteFou!CC BY 2.0

Na jar je chrám veľmi obľúbeným miestom pre návštevníkov. Jeho atmosféru v tomto období ešte umocňujú kvitnúce čerešňové stromy. V okolí chrámu sa nachádza aj priestranný park a pozdĺž vonkajšej zámockej priekopy je možné vidieť stovky čajovníkov, ktoré sú v plnom kvete každý rok okolo polovice apríla.

čerešňový kvet
By: SteFou!CC BY 2.0
chrám
By: Karl BaronCC BY 2.0
chrám
By: Jacob EhnmarkCC BY 2.0

Na druhom poschodí chrámu sa na nachádza aj múzeum Teppo Gura, kde je umiestnená zbierka rôznych druhov zbraní. K chrámu patrí aj menší donjon, ktorý bol postavený v rokoch 15921614. Obe tieto stavby boli veľmi dobre opevnené, pretože v tomto období mier v krajine ešte nebol v plnej miere dosiahnutý.

Najlepší čas na návštevu chrámu je na jar, no ani počas leta sa tu nudiť nebudete. Každý rok sa tu konajú rôzne festivaly ako Taiko Drum Festival (festival bubnov) a Takigi Noh (festival hry s baterkami). Na jeseň sa koná mesačná prehliadka, kedy návštevníci môžu vidieť mesiac až trikrát – na oblohe, v odraze vody a v šálke saké. Počas večera je chrám vždy krásne osvetlený.

chrám
By: SteFou!CC BY 2.0

 

 

 

 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?