Marocké mesto Fez. Jeho centrum ponúka presun v čase do stredoveku

By: xiquinhosilva - CC BY 2.0

Niekdajšie hlavné mesto Maroka je dnes kultúrnou ale aj vzdelanostnou metropolou. Mesto Fez leží na križovatke významných regiónov v krajine. Je obklopené vysokými územiami a návšteva jeho starého mesta je doslova návratom v čase.

Mesto Fez bolo založené v priebehu 8.9. storočia. Svoj rozmach však dosiahlo počas Marinidovej éry, kedy bolo hlavným mestom Maroka. Množstvo mešít, mestských brán a iných významných budov bolo postavených práve v tomto období a ostali zachované dodnes. Tieto budovy sú považované za charakteristické znaky maurských a marockých architektonických štýlov.

mesto
By: Max DawncatCC BY 2.0
mesto
By: xiquinhosilvaCC BY 2.0

Toto marocké mesto má za sebou bohatú históriu. Zažilo návaly andalúzskych utečencov či zakladanie prestížnej islamskej univerzity. No poznačil ho aj jeho pád. Bolo to v období, keď panovníci krajiny uprednostňovali Marrakéš. Staré centrum mesta, ktoré bolo zároveň aj strediskom obchodu, bolo nahradené francúzskou Ville Nouvelle, ktorú v súčasnosti obývajú bohatí a vplyvní Fezania. Zvyšok mesta ostal pre tých chudobnejších a dodnes je jeho atmosféra totožná s minulosťou. Kľukaté stredoveké uličky či prevážanie nákladu na muliciach, to je len úlomok z toho, ako si mesto zachovalo svoju stredovekú atmosféru.

 

mulice
By: satanoidCC BY 2.0

Staré mesto však nie je len zaostalým miestom, ktoré vás vráti do minulosti. Množstvo domčekov a budov bolo pretransformovaných do turistických atrakcií, reštaurácií či malých hotelov. To (a nielen) robí z mesta atraktívne miesto, v ktorom je návštevníkom k dispozícii množstvo pamiatok na obdiv.

Fez je v súčasnosti mestom, ktoré reprezentuje islamskú civilizáciu. Jeho staré mesto je jedno z najlepšie zachovaných v arabskom svete s rozľahlou medinou Fes el-bali, ktorá je okrem iného aj najväčšou mestskou zónou bez automobilov na svete. V rámci mediny tovar prepravujú osly či už spomínané mulice.

staré mesto
By: just_a_cheeseburgerCC BY 2.0
výhľad na mesto
By: Max DawncatCC BY 2.0

Vzhľadom na dostupnosť nízkonákladových letov do Maroka sa mesto Fez stalo obľúbenou a veľmi vyhľadávanou destináciou. Návštevníci nebudú mať problém ani s dorozumievaním sa, angličtina je v tomto meste rozšíreným a všeobecne známym jazykom.

Jedným z najlepších spôsobov, ako sa po meste presúvať sú červené taxíky, ktoré sú pomerne lacné. Samozrejme, ak si nie ste úplne istí, pokojne vám so spoznávaním miesta môže pomôcť sprievodca. V meste existuje niekoľko základných orientačných bodov, ktoré vám pomôžu pri orientácii sa v meste. Tieto body sú označené znakmi na stenách, pričom tieto značky majú tvar 8-cípej hviezdy. Každý cíp odkazuje na jeden z hlavných bodov mesta. Ak sa aj náhodou v meste stratíte, stačí vám nájsť len jeden z týchto znakov a nasledovať ho v akomkoľvek smere až kým sa nedostanete k mape alebo na známe miesto.

mesto
By: Rodrigo SilvaCC BY 2.0

Podnebie v tomto meste je stredomorské so silnými kontinentálnymi charakteristikami a množstvom zrážok. Fez zažíva najchladnejšie zimy zo všetkých väčších marockých miest, pričom priemerná minimálna teplota v zimnom období je 4 stupne Celzia. Fez je taktiež jediným mestom v Maroku, ktoré každoročne zaznamenáva snehové zrážky. Naopak, teplota v lete sa vie vyšplhať aj nad 40 stupňov Celzia, no v priemere sa pohybuje v rozmedzí 34-35 stupňov Celzia.

Mesto ponúka aj množstvo zaujímavých budov a pamiatok. Medzi nimi aj Medresa Bouinania, ktoré je pôvodnou náboženskou školou. Dnes sa využíva už len ako modlitebňa. Jej pôvod pochádza zo 14. storočia a vyznačuje sa bohatou výzdobou interiéru hlavného nádvoria. Známa je aj Medresa Cherratine, ktorá je o čosi menej zdobená. Dôležitou náboženskou inštitúciou bola aj Kairuánska mešita, ktorá sa tiež vyznačuje bohato zdobeným hlavným nádvorím. Zaujímavou budovou je však Souk il-Henna. Ide o pôvodný blázinec, ktorý sa dnes využíva ako sklad. Na jeho nádvorí sa však predáva keramika, no najmä tradičné kozmetické výrobky, medzi nimi aj prírodná henna, marocké mydlo či kozmetická voda z ružového extraktu a marocký íl. Oddýchnuť si môžete aj v príjemnom prostredí Fezských záhrad, ktoré sú doslova balzamom na zmysly.

fez
By: Grace TankardCC BY 2.0
budova
By: flowcommCC BY 2.0
mesto večer
By: wingpixCC BY 2.0

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počítadlo: 1

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?