Malá ochutnávka dovolenkového Grécka

By: Jaafar Alnasser - CC BY 2.0

Malá ochutnávka dovolenkového Grécka. Keďže ceny sú túto sezónu viac než prijateľné, pozrite sa s nami na tie najlepšie destinácie v Grécku a možno práve náš článok vás presvedčí zajednať si nejaký ten týždeň-dva v tejto krásnej bledomodrej krajine.

Mys Sounion

Malá ochutnávka dovolenkového Grécka
By: TripNotice.comCC BY 2.0

Miesto na najjužnejšom bode Attica peninsula. Mys, 65 metrov vysoký výbežok do mora,  je najviac známy vďaka ruinám antického Grécka, územia Poseidona, boha mora. Pozostatky sú na okrajoch útesu obklopené morom z troch strán. Stavba vznikla v roku 444 p.n.l a dodnes je zachovaných 16 štíhlych dórskych stĺpov. Táto pamiatka je populárnym výletným bodom z Atén, najviac si ju užijete počas západu slnka, kedy je pohľad na mys neopísateľný.

Thessaloniki

Malá ochutnávka dovolenkového Grécka
By: James DennesCC BY 2.0

Thessaloniki je druhé najväčšie prístavné mesto v Grécku a je tiež hlavným mestom macedónskeho územia v severnom Grécku. Mesto bolo založené v roku 315 p.n.l. V súčasnosti má mesto okolo 365 000 a metropolitná oblasť 1 000 000 obyvateľov. Živé festivaly, sociálne podujatia a rušný nočný život robia z mesta kultúrnu metropolu. Mesto ponúka mix starého aj nového – nájdeme tu historickí námestie , Byzantské hradby, Turecké kúpele ale aj množstvo tržníc, múzeí či galérií. Môžete  navštíviť tradičné kaviarne s gréckou živou hudbou, nachádza sa tu množstvo kaviarní a reštaurácii, je tu aj bohatý nočný život. V meste je aj veľa parkov a obchodných centier. Ľudia často chodia na miestne pláže, najznámejšia je Aja Triada (Sv. trojica). Nachádzajú sa tu aj rôzne divadelné inštitúcie, známe je aj mestské otvorené divadlo Theatro Dasos, kde sa v lete konajú rôzne divadelné predstavenia, často starogrécke drámy. V Thessalonikách sa nachádza aj veľké množstvo kníhkupectiev. 

Zagori

Malá ochutnávka dovolenkového Grécka
By: stefg74CC BY 2.0

Región plný prírodnej krásy s dvoma národnými parkami v severozápadnom Grécku. Lesy a mohutné vrchy sú prepínané riekami a obývané tradičnými gréckymi dedinami, kde sú ešte zaužívané tradičné zvyky plné kamenných domov ešte z 18. storočia. Najlepší spôsob ako si užiť  toto miesto je turistika. Mnohé turistické chodníčky spolu spájajú spomínané dedinky, takže stratiť sa tu je v podstate nemožné. Budete však potrebovať kus odvahy pri niektorých úsekoch. Najkrajším bodom oblasti je Víkos Gorge, ktorý ak ho zdoláte, odmení vás nádherným výhľadom krásy, ktoré tam stáročia tvorila príroda.  

Chalkidiki

Malá ochutnávka dovolenkového Grécka
By: Thomas DepenbuschCC BY 2.0

Chalkidiki, mesto pláží. Práve tu sa nachádzajú tie najkrajšie pieskové pláže Grécka. Mesto nápadne pripomína trojzubec a každý tento ,,zub“ má svoje špecifické vlastnosti. Časti zvanej Kassandra patrí nočný život a všetko spojené s ním. Sithonia má práve spomínané pláže a časť Athos obývajú mnísi. Keďže Kassandra sa nachádza blízko spomínaných Thessaloník, má bohatú architektúru, Sithonia je pokojnejšia časť, kde sa ukrývajú jaskyne a je tam nádherne čistá voda. Obe časti sú veľmi populárne ako u turistov, tak i u domácich.  Zvyšok, teda Athos patrí komunite mníchov. Dá sa tam dostať loďou, no prístup je umožnený len mužom.

Peloponézsky polostrov

Malá ochutnávka dovolenkového Grécka
By: Oliver ClarkeCC BY 2.0

Má tvar pripomínajúci veľký list a tradične sa nazýva aj Morea, čo znamená list moruše.  Nachádza sa v najjužnejšom bode Grécka a aj Európy. s pevninou je spojený mostom Rio-Antirrio. Hlavným mestom je Patra. Tradičná Peloponézska kultúra sa dá označiť ako vidiecka s bohatou kultúrou. Mnohé tradície tu pretrvávajú už od starovekých čias.  Polostrov je plný histórie, ktorá sa nám predstavuje vďaka klasickým gréckym stavbám, byzantským kostolom či palácom. Peloponézania si ctia prírodu a staré tradície, preto tu stále môžeme vidieť silné pohanské tradície, ako uctievanie stromu platana, ktorý nesmie chýbať v strede dediny. Moderní Peloponézania sú potomkovia rôznych starogréckych kmeňov, ide o potomkov starovekých sparťanov. Ktovie, možno sa tam aj dnes nájde statočná Leonidas.

Delfy

Malá ochutnávka dovolenkového Grécka
By: Daniel EnchevCC BY 2.0

Hneď po Aténskom Akropolise, Delfy, zvané aj mesto zrúcanín, sú druhou najvyhľadávanejšou historickou pamiatkou medzi turistami. Asi dva a pol hodiny cesty od Atén na úpätí pohoria Mount Parnassus, nájdete mesto, ktoré bolo v minulosti starými Grékmi považované za stred Zeme.  Nachádzajú sa tu zostatky stavby Marmaria, ktorá je považovaná za vtedajšiu svätyňu, keďže sa tam našlo mnoho posvätných symbolov či artefaktov. Nachádzala sa tu veštiareň, kde si ľudia z rôznych krajov chodili pre radu. Na mieste veštiarne sa konali slávnosti na počesť Apolónovho víťazstva nad Pytónom, takzvané „pýtijské hry“, ku ktorým okrem gymnastických a hudobných pretekov neskôr patrilo aj uvádzanie tragédií. Na týchto slávnostiach sa zúčastňovali mestá z celého vtedajšieho gréckeho sveta. Delfy sú zapísané ako Lokalita Svetového dedičstva UNESCO.

Meteora

Malá ochutnávka dovolenkového Grécka
By: alaskapineCC BY 2.0

Miesto známe aj ako kláštory v oblakoch sa nachádzajú na vrchoch ši útesoch, ktoré neraz siahajú do výšky až 366 metrov vyčnievajúcich nad dedinkami Kalambaka a Kastraki. Meteora sa nachádza v miernom pohorí Pindos v Thesálii, odkiaľ sa cez mohutnú nížinu Peneios otvára pohľad do stredného Grécka. Čo robí tieto útesy ešte zaujímavejšie je, že ich stavali sami mnísi, ktorí sa rozhodli žiť v samote a duchovnej izolácií z náboženských dôvodov – chceli byť čo najbližšie Bohu. Stavali ich na skalných stĺpoch, či stolových horách tvorených hnedým pieskovcom. Najprv bol prístup do kláštorov len pomocou akejsi kladky, postupne boli dostavané kamenné schody, ktoré umožňujú oveľa ľahší prístup pre turistov. Pred vstupom do kláštora vás skontrolujú, či ste vhodne oblečení.

Kréta

Malá ochutnávka dovolenkového Grécka
By: Ricymar Photography (Thanks to all the fans!!!!)CC BY 2.0

Najväčší z gréckych ostrovov Kréta, tiež aj piaty najväčší ostrov v Stredozemnom mori. Nachádza sa približne 160 km juhovýchodne od Peloponézu. Považuje sa za kolísku európskej civilizácie – ostrov bol centrom Minojskej civilizácie.. Podľa gréckej mytológie sa na Kréte narodil vládca olympských bohov – Zeus. Na Kréte žije takmer 630 000 obyvateľov. Hlavné mesto Kréty je Iraklio, ďalšie veľké mesto je Chania, Rethymno čí Lasithi. Kréta je vychýreným gréckym letoviskom, vďaka nádherným plážam a histórií. Je úžasným prepojením očarujúcich pobreží s udržiavanými plážami s azúrovou vodou, s majestátnymi vrchmi či rozľahlými olivovými sadmi. Na ostrov je možné dostať sa letecky (medzinárodné letiská v Irakleio a Chanii) alebo loďou (prístavy Irakleio, Chania, Rethymno a Agios Nikolaos).

Atény

Malá ochutnávka dovolenkového Grécka
By: Min ZhouCC BY 2.0

Hlavné a najväčšie mesto Grécka  je veľmi známe ako mestský štát a dôležité kultúrne a vzdelávacie centrum staroveku. Je pomenované po svojej patrónke bohyni Aténe. Atény, tak ako aj v staroveku aj dnes sú centrom gréckej kultúry a histórie a tak tu dnes môžeme navštíviť až sedem veľkých archeologických múzeí, 148 divadelných inštitúcií, koncertná hala či Olympijský štadión. Mesto ročne hostí milióny turistov z celého sveta.  Môžeme tu obdivovať pôvodné zachované, starogrécke pamiatky, pamiatky z rímskeho obdobia, byzantské kostoly, ale hlavne tu môžeme sledovať vývin modernej gréckej architektúry. Keď boli Atény vystavané, koncom 19. storočia, väčšina dôležitých budov boli postavené ako kópie antických stavieb. Námestia a parky sú skrášlené sochami gréckych filozofov, gréckych bohov, či hrdinov z vojny za nezávislosť. Všetky tieto sochy sú v antickom štýle.

Korfu

Malá ochutnávka dovolenkového Grécka
By: rob.sandbachCC BY 2.0

Najzelenší ostrov Grécka je tiež nazývaný ako smaragdový, alebo vstupná brána Jadranu. Príroda, piesková pláže, čisté more, tisíce olivovníkov či rôzne exotické rastliny, to všetko môžete zažiť na jednom mieste. Na juhu nájdete čarovné zátoky, na tej západnej zas hory zvažujúce sa až do mora. Ostrv je ideálny pre tých, ktorí si práve nepotrpia na vysoké horúčavy na dovolenke. Ostrov je chladnejší ako ostatné grécke ostrovy a panuje tu príjemná dovolenková klíma.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?

Snažím sa aby bol tento web stále tým, prečo ho už od roku 2014 navštevujú státisíce čitateľov. Miesto kde sa môžete inšpirovať na vaše cesty a popritom aj niečo ušetriť.