Majestátny Taj Mahal: novodobý div sveta a symbol Indie

taj mahal india
Taj Mahal: jeden zo siedmich divov sveta

Monumentálne mauzóleum z bieleho mramoru, ktoré je zároveň symbolom Indie, pozná určite každý z nás. Už v školských laviciach sme sa o ňom učili ako o jednom z novodobých divov sveta, ktorý zároveň patrí do zoznamu UNESCO. Svojou krásou a jedinečnosťou priťahuje ročne takmer sedem miliónov návštevníkov z celého sveta a niet sa čomu diviť. Pozrime sa teda spolu na to, čo by ste o tej prekrásnej stavbe mali vedieť pred jej návštevou.


Základné informácie

Taj Mahal je oficiálne mauzóleum, ktoré dal v roku 1631 postaviť panovník Shah Jahan na počesť svojej manželky Mumtaz Mahal. Tá zomrela pri pôrode štrnásteho dieťaťa. Jej manžel, ktorý spočiatku trpel veľkým žiaľom, sa napokon rozhodol postaviť monument odzrkadľujúci jej krásu. Výstavba trvala 17 rokov (niekde sa uvádza aj 22) a údajne na nej pracovalo až 20-tisíc pracovníkov z rôznych kútov Ázie.

taj mahal
Pohľad na Taj Mahal zo zadnej strany z rieky Jamuna

Slávny Taj Mahal leží v meste Agra v severoindickom štáte Uttarpradéš. Stavbu tvorí hlavná časť s monumentálnou bielou kupolou, ktorú obkolesujú štyri minarety. Napravo aj naľavo od hlavnej časti sa nachádzajú dve budovy, ktoré sú takmer úplne totožné. Naľavo sa však nachádza mešita (je otočená na západ k Mekke) a napravo dom pre hostí s názvom Mihman Khana. Hovorí sa, že tento dom vznikol iba kvôli symetrii a v dávnych časoch v ňom prespávali hostia, ktorí sem prišli na počesť výročia smrti Mumtaz. Dnes sa samozrejme nepoužíva.

Celý areál je doplnený krásne udržiavanými záhradami a jazierkami. Rovnako vás zaujme aj vstupná brána s názvom The Great Gate.

great gate taj mahal india
The Great gate: majestnátna brána, ktorou vstúpite do záhrad pred Taj Mahal

Návšteva a vstupné

Najvhodnejší čas na návštevu Taj Mahal je rozhodne skoro ráno – vyhnete sa tak davom a príšernému teplu. Počas skorej rannej hodiny si tak budete môcť v pokoji vychutnať magickú atmosféru tohto miesta.

Taj Mahal môžete navštíviť akýkoľvek deň okrem piatku, a to v čase pol hodinu pred východom slnka až do pol hodiny pred západom slnka. Do areálu vedú tri brány no na vstup môžete použiť len Western gate alebo Eastern gate. Southern gate slúži len ako východ.

Ideálnym scenárom je nájsť si ubytovanie v okolí (možností je viac než dosť a ideálne tak urobte cez stránku Booking) a prísť sem pešo skoro ráno (v Agre si všeobecne dávajte pozor na taxikárov a vodičov tuk tukov, ktorí sa vás budú snažiť oklamať alebo pýtať si príliš vysokú sumu).

taj mahal detail
Detail na fascinujúcu fasádu mauzólea

Lístky

Lístky si zakúpite na mieste a pre zahraničných turistov stoja 1 100 rupií plus 200 ďalších, ak chcete navštíviť aj mauzóleum, čiže vojsť dnu do hlavnej časti Taj Mahal. Za návštevu tohto divu sveta tak zaplatíte v prepočte 16 eur, zatiaľ čo domáci platia len 3 eurá. Nuž, na tieto rozdiely si v Indii rýchlo zvyknite, pretože je tam úplne bežné, že domáci a turisti majú oddelené kasy a vždy si za všetko priplatíte.

Majestátny Taj Mahal: novodobý div sveta a symbol Indie
Nižšia cena pre Indov je však úplne opodstatnená

Lístky sa dajú kúpiť aj online, no dávajte si pozor na to, aby ste to urobili na tejto oficiálnej stránke. Systém však nemusí vždy fungovať na 100 % a preto je najistejšie kúpiť si lístky až na mieste. Ak prídete skoro ráno, nemusíte sa ani báť dlhých radov a platiť môžete aj kartou (tento rad je ešte kratší). Po zakúpení si lístka rátajte s tým, že si vás hneď odchytí sprievodca a bude sa vám snažiť ponúkať svoje služby. Indovia vedia byť skutočne neodbytní a ak o takéto služby nebudete mať záujem, pripravte si radšej ráznu odpoveď.

TIP: Vedeli ste, že Taj Mahal môžete dokonca navštíviť aj v noci, a to konkrétne počas splnu? Všetky informácie, rovnako ako aj dátumy tejto prehliadky, nájdete na oficiálnej stránke.

Možno ostanete sklamaní

Samotný Taj Mahal je rozhodne stavba, ktorú nemôžete pri svojej ceste po Indii vynechať. Je skutočne krásna, majestátna a jej veľkosť vás ohromí, o tom niet pochýb. Čo vám však môže pokaziť celkový dojem je fakt, že Taj Mahal leží v pomerne chudobnom meste Agra v štáte Uttarpradéš. Ten je známy svojou zaľudnenosťou a vyššou mierou kriminality (v prepočte na obyvateľa to však nie je tak hrozné). Nízka životná úroveň však bude silno kontrastovať s touto honosnou a prekrásnou stavbou.

agra taj mahal
Mesto Agra v štáte Uttarpradéš

Mnoho cestovateľov sa však nedá odradiť a ostáva v tomto meste niekoľko dní. Vidieť tu môžete napríklad pevnosť Agra Fort a večer alebo skoro ráno ešte môžete využiť na plavbu po rieke Jamuna, ktorá preteká rovno popod Taj Mahal. Okrem krásnych scenérií tu však zaručene stretnete aj milých domácich a pochutnáte si na dobrom jedle (len čo si váš žalúdok zvykne na indickú kuchyňu).

Od výletu do Agry preto nemusíte hneď očakávať to najhoršie, no platí základné pravidlo, že si dávajte pozor na osobné veci a nenechajte sa oklamať podvodníkmi (taxikári, „sprievodcovia“ atď. ).

taj mahal z rieky
Takúto plavbu si môžete dohodnúť priamo na mieste

Ako sa dostať do mesta Agra?

Pohodlne vlakom alebo autobusom z hlavného mesta Delhi, no ak ste na ceste po severnej Indii, prísť sem môžete napríklad aj z ružového mesta Jaipur. Lístky na autobus si môžete vyhľadať online na tejto stránke (máme to vyskúšané) a ak chcete ísť vlakom, lístky si radšej zarezervujte v dostatočnom predstihu – zvyknú byť totiž dosť (naozaj dosť) preplnené.

Indické vlaky majú niekoľko tried a v ich online rezervačnom systéme sa ľahko stratíte – nezúfajte však, v každom väčšom meste nájdete turistickú kanceláriu, kde vám s kúpou radi poradia. Poplatok nie je vysoký a vy si tak ušetríte množstvo času.

Majestátny Taj Mahal: novodobý div sveta a symbol Indie
Spací vožen v indickom vlaku – domácim tesná blízkosť nijako neprekáža

Na Indiu sa radšej dostatočne pripravte, aby ste neboli neskôr zaskočení. Čítajte články, pozerajte videá a keď tam už budete, ručíme vám za to, že si túto krajinu kontrastov veľmi rýchlo zamilujete!

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 3.5 / 5. Počítadlo: 8

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?