Madeira: 10 vecí, kvôli ktorým sa tam vyberiete!

Madeira - čo vidieť

Prečo ísť na Madeiru? Nie je to tropický ostrov, nájdete tam akosi veľa skál aj zelene a na fotky s nádhernými tyrkysovo modrými plážami môžete rovno zabudnúť. Napriek tomu má Madeira povesť destinácie ideálnej na únik pred každodenným životom, a to kedykoľvek počas roka. Vďaka subtropickému podnebiu je tam totiž vždy príjemné jarné počasie. A to nie je zďaleka jediný dôvod, prečo by ste sa mali čo najskôr na tento portugalský ostrov vybrať.

Letenky na Madeiru

Pozrite si aktuálne akciové letenky na Madeiru. Na Madeiru sa dostanete letecky z Viedne, Budapešti či Prahy. Väčšinou s jedným prestupom v Lisabone či Porte. Ideálne je teda skĺbiť výlet na Madeiru aj s návštevou Lisabonu alebo Portugalska. Sledujte naše tipy v skupine Letenky za babku PLUS alebo našu stránku na Facebooku, kde často takéto tipy pridávame. Alebo sledujte priamo tu na našej webovej stránke.

Ubytovanie: Ponuku ubytovania na Madeire si môžete pozrieť tu. Nájdete tu super hodnotené ubytovanie aj s raňajkami v rôznych cenových kategóriach.

Kedy ísť na Madeiru?

Madeiru je vhodné navštíviť počas celého roka a nič tým nepokazíte. Nie nadarmo sa volá aj ostrov večnej jari. Ak však predsalen hľadáte najlepšie obdobie – odporúčame mesiace medzi aprílom až októbrom. Vyhli by sme sa prázdninám, kvôli vyšším cenám. Ak hľadáte destináciu na zimu – vtedy je Madeira tiež super riešenie. Očakávajte asi 20 stupňov. suma sumárum: Madeira je super celý rok, najlepšie počasie však čakajte od apríla do októbra.

10 skvelých vecí na Madeire:

Počasie

Ako sme už spomenuli, podnebie, v ktorom sa nachádza Madeira, je veľmi mierne. Práve preto tu v zime teplota neklesne pod 17 °C a v lete zriedkakedy prekročí 25 °C. Madeira teda nie je typickou destináciou na letné dovolenky, no na prechádzky popri dlhom pobreží či turistiku je ako stvorená. A ak vám pri kúpaní trochu chladnejšie podmienky veľmi neprekážajú, zaplávať v mori si tu môžete aj cez zimu. Vďaka teplým podmorským prúdom sa voda totiž nikdy neochladí pod 18 °C.

Počasie na madeire
Počasie na Madeire je celoročne priaznivé

Turistika v horách

Vďaka svojmu podnebiu je Madeira priam ideálnou destináciou pre nadšencov turistiky, ale aj tých, ktorí chcú spoznať aspoň časť tohto krásneho ostrova po vlastných. Madeira totiž celkovo ponúka až 2000 kilometrov turistických trás, na ktorých môžete obdivovať pobrežie, hory či údolia s dychberúcimi vodopádmi. Náročnosť jednotlivých turistických chodníkov sa líši, takže si tu určite každý nájde to, čo mu najviac vyhovuje. Medzi tie najkrajšie patria:

Vereda do Arieiro – Je to túra, ktorá sa radí medzi tie najťažšie, no krásy, ktoré počas nej uvidíte, rozhodne stoja za tú námahu. Určite však nie je pre tých, ktorí sa boja výšok a ak sa nechcete zbytočne naháňať, radšej si na ňu vyhraďte celý deň.

Vereda do Arieiro výhľad
Vereda do Arieiro

Levada do Caldeirao Verde – Zaujímavá trasa, ktorá vedie cez viacero dlhých tunelov, na konci ktorých vás za odmenu čaká úžasný vodopád.

Levada do Caldeirao
Zaujímavé tunely cestou – Levada do Caldeirao

Vereda do Larano – Ak nie ste turistickým začiatočníkom a máte radi spektakulárne výhľady na oceán, táto trasa je pre vás ako stvorená.

Levada do 25 Fontes – Lavada do 25 Fontes je zrejme tou najznámejšou turistickou trasou na Madeire najmä preto, že je rovnako ľahká ako krásna. Keď ju prejdete celú, uvidíte až 25 malých vodopádov či prameňov. Ak sa chcete vyhnúť davom, príďte sem skoro ráno alebo podvečer.

TIP: Ak sa vyberiete na Madeire do hôr, vyskúšajte turistickú aplikáciu WalkMe. Nájdete tam viac než 50 rôznych turistických chodníkov, navigáciu aj možnosť využiť offline mapy. A nezabudnite na správnu obuv! 

Výhľady

Aj keď Madeira nie je jednotkou, čo sa týka dychberúcich pláží, vo výhľadoch určite siaha na popredné miesta už len vďaka tomu, že na tretí najvyšší vrch ostrova vo výške 1818 metrov nad morom sa sprevádzaní úžasnými panorámami dostanete pohodlne po spomínanom turistickom chodníku Vereda do Areiro. Okrem toho netreba zabudnúť ani na vyhliadku Cabo Girão. Tá sa blízko hlavného mesta Funchal nachádza v podobe presklenej platformy vo výške 580 metrov priamo nad morom.

Je pravda, že tam treba zavítať v skorých ranných hodinách, keď ešte nie je zahltená turistami a z mnohých turistických chodníkov či ciest na ostrove zažijete zrejme krajší výhľad, no pozorovať šíre more zo sklenenej platformy, vďaka ktorej máte pocit, že sa vznášate pol kilometra nad jeho hladinou je určite zážitkom, ktorý tak ľahko nezopakujete.

Cabo Girao
Vau! Ak sa bojíte výšok, sem nechoďte ? Je to naozaj obrovský útes – jeden z najvyšších na svete! – Cabo Girao

Vodopády

Ak niečo patrí medzi domény Madeiry, určite to budú vodopády. Mnohé z nich môžete obdivovať vďaka dostupným turistickým chodníkom a k niektorým stačí jednoducho odbočiť z hlavnej cesty. Jedným z nich je aj Veu da Noiva na severe ostrova. Okrem pohľadu na tento “závoj nevesty” vás poteší aj výhľad na pobrežie Madeiry a oceán, do ktorého priamo padá voda z vodopádu. Ak chcete vyskúšať niečo menej turistické, vyberte sa k vodopádu Garganta Funda. Za náročnú kľukatú cestičku, ktorú budete k nemu musieť  absolvovať autom a polkilometrovú prechádzku vás odmení krásnym výhľadom. V lete sem však nechoďte, vtedy vodopád vyschne a vy by ste sa museli uspokojiť iba s výhľadom na oceán a maják Ponta do Pargo.

Veu Da Noiva Madeira
Nevestin závoj alebo Veu Da Noiva – tak sa volá tento krásny vodopád na Madeire.

Veľryby a delfíny

Nie je nič krajšie, než pozorovať živé tvory vo svojom prirodzenom prostredí, a tu si s nimi dokonca môžete aj zaplávať! Ak si chcete na vlastnej koži vyskúšať tento jedinečný zážitok, najlepšie obdobie je počas leta, kedy sa z populácie delfínov a veľrýb v okolí Madeiry zdržiava čo najviac, voda je teplejšia a vlny menšie. Tak isto ako ostatné aktivity na Madeire, aj túto však môžete vyskúšať počas celého roka.

Delfíny a veľryby na Madeire
Delfíny na Madeire vo voľnej prírode.

Pláže s vulkanickým pieskom

Keďže sa Madeira nezaraďuje medzi tropické ostrovy s výrazne vysokými teplotami v letných mesiacoch, ikonické pláže síce na celodenné vylihovanie pod páliacim slnkom by ste tu hľadali márne. Napriek tomu sa tu ale nachádza zopár takých, ktoré stoja za návštevu. Ak sa sem vyberiete, určite nevynechajte Paraia do Porto do Seixal s tmavým vulkanickým pieskom a monumentálnymi zelenými kopcami na pozadí. Keď budete mať šťastie na krásny bezoblačný slnečný deň, skutočne vám pripomenie pravý tropický raj.

pláž Madeira
Na Madeire je mnoho krásnych sopečných pláží s tmavým pieskom.

Jazierka z lávovej horniny

Keďže je Madeira rovnako ako Kanárske ostrovy sopečného pôvodu, aj tu na pobreží nájdete malé jazierka oddelené od mora vyvretou sopečnou horninou. Ak chcete vyskúšať kúpanie na originálnejší spôsob, vyhľadajte preto lávové jazierka pri Porto Moniz.

Porto Moniz Madeira
Prírodné jazierka. Už sa tam len hodiť ?

Miestne špeciality

Netreba zabúdať na to, že Madeira je súčasť Portugalska, takže tu o špeciality rozhodne nie je núdza. Po tom, čo ochutnáte klasický sladký koláčik Pastel de Nata, zapijete ho čerešňovým likérom Ginja (najlepšie v čokoládovom poháriku, ktorý hneď po tom zjete) a ochutnáte klasickú portugalskú tresku Bacalhau, musíte vyskúšať aj typické madeirské špeciality. Určite nevynechajte likér Poncha, rybaciu pochúťku Espada zo stuhochvosta čierneho a nezabudnite na miestne fortifikované víno známe po celom svete. 

Pastel de Nata
Pastel de Nata – mňam!

Parky a záhrady

Aj keď je príroda, ktorú uvidíte z turistických chodníkov skutočne výnimočná, Madeira sa tiež môže pochváliť viacerými oázami jedinečnej fauny a flóry. Zastavte sa v Parque Forestal de Queimadas, ktorého zem je pokrytá machom a papraďou s tými najväčšími listami v celej Európe. Nájdete tam aj ukážku tradičnej miestnej architektúry. Ďalej sa môžete zastaviť v Jardim Tropical de Monte pri hlavnom meste Funchal, kam sa pohodlne dostanete lanovkou. Nájdete tu cikády z Južnej Afriky aj koi kapre v japonskej záhrade.

záhrady na Madeire
Tropická záhrada na Madeire v meste Funchal, kam sa vyveziete lanovkou.
Lanovka Madeira
Vyvezte sa lanovkou za 11 € dospelí a 5,50 € deti / do 6 rokov zdarma!

Ponta de São Lourenço

Ak sa vám klasická Madeira zunuje, vyberte sa na východný cíp ostrova. Okrem toho, že tu môžete zažiť nezabudnuteľný východ slnka, celé okolie Ponta de São Lourenço vyzerá úplne odlišne než zvyšok ostrova. Namiesto bohatej prírody tu uvidíte iba skaly a oceán, to však neznamená, že sa niet na čo pozerať. Popri celom turistickom chodníku dlhom 8 kilometrov sa vám naskytne nemálo parádnych výhľadov na pobrežie. Treba však pamätať na to, že toto miesto, tak isto ako mnoho iných na ostrove, je veľmi populárne, a preto nie je na škodu, ak sa sem vydáte skoro ráno. Odmenou vám nebude iba nádherný východ slnka, ale aj menej turistov. 

Ponta de Sao Lourenco
Ponta de Sao Lourenco (freepik)

Bonus: Pico de Ana Ferreira

Ak si z Madeiry urobíte výlet na blízky ostrov Porto Santo, tento bývalý lom rozhodne netreba vynechať. Odmeníte sa pohľadom na veľmi fotogenický útes zložený z jedinečných stĺpov vulkanickej horniny.

 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.7 / 5. Počítadlo: 62

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?