Letíš z Maďarska? Po novom si za letenku priplatíš až 10-25€!

letisko Budapešť

Ak patrí letisko v Budapešti k tým, ktoré využívaš najčastejšie – nemáme pre teba dobrú správu. Pri tvojich ďalších letoch ťa čakajú výdavky navyše.

Maďarská vláda totižto schválila špeciálnu daň na všetky odlety z Maďarska. Letenky od 1.7.2022 pre letecké spoločnosti zdražejú každá od 10€ do 25€.

10€ v prípade, že letíš do niektorej z krajín EÚ alebo do Veľkej Británie, Írska, Albánska, Andory, Bosny a Hercegoviny, Severného Macedónska, na Island, do Kosova, Lichtenštajnska, Moldavska, Monaka, Čiernej Hory, Nórska, San Marína, Švajčiarska, Srbska či na Ukrajinu.

25€ v prípade, že letíš do akejkoľvek krajiny mimo vyššie spomenutých. Daň sa však netýka prestupov. Ak teda letíš z Londýna povedzme na Srí Lanku a prestupuješ v Budapešti, nebudeš platiť viac.

Očakáva sa, že väčšina leteckých spoločností presunie túto povinnosť priamo na pasažierov – predovšetkým nízkonákladové spoločnosti.

Čo keď už máš letenky kúpené?

Bohužiaľ aj v takomto prípade maďarská vláda požaduje platbu novej dane za tvoj let. Letecké spoločnosti ťa už možno kontaktovali s tým, že je potrebné tak urobiť. Ryanair napríklad ponúka aj úplné zrušenie letenky a jej preplatenie v prípade, ak takúto daň zaplatiť nechceš.

Čo na to letecké spoločnosti?

Najväčšia európska letecká spoločnosť Ryanair vyjadrila protest v súvislosti s novou daňou v Maďarsku. Uvádza, že nie je možné porovnávať letecké spoločnosti(ktoré posledné roky počas pandémie patrili k firmám s najväčšími stratami) s firmami, ktoré dnes zaznamenávajú veľké zisky ako ropné spoločnosti či banky. Dôsledkom novej dane môže byť presun kapacít leteckej spoločnosti na iné trhy – v rámci Strednej Európy by to teda mohla byť aj Bratislava či Viedeň.

„Neodôvodnená daň na letecký sektor(ktorý posledné roky produkoval veľké straty) bude poškodzovať maďarský turizmus a ekonomiku, ktorá je odkázaná aj na leteckú prepravu, ktorá prepája mestá, pomáha turizmu a vytvára pracovné miesta. Táto zle načasovaná a neuvážená daň z „mimoriadnych ziskov“, ktorá nepochopiteľne porovnáva stratový letecký priemysel s mimoriadne ziskovými ropnými a energetickými spoločnosťami, okamžite spôsobila, že Maďarsko je nekonkurencieschopné a menej atraktívne pre letecké spoločnosti a turistov.“ uvádza Ryanair.

Proti novej dani sa vyjadrila aj maďarská aerolinka WizzAir, ktorá ponúka z Maďarska najviac letov a je jedným z najväčších hráčov v Strednej Európe a na Balkáne. Podľa nej môže nová daň spôsobiť spomalenia oživenia turizmu v popandemickom období.

Reakcia maďarskej vlády

Maďarská vláda oznámila, že začne konanie voči spoločnostiam, ktoré novú daň presúvajú na svojich pasažierov. Je teda možné, že táto situácia bude ešte eskalovať. Otázne je, čo iné maďarskí politici očakávali ako premietnutie do cien, keď je samotná daň taká vysoká ako častokrát celé spiatočné letenky Ryanairu či WizzAiru.

Zdroje: dailynewshungary, simpleflying, vaše správy 🙂

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.6 / 5. Počítadlo: 11

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?

Lietam po svete "za babku" a zdieľam s vami tipy, aby ste "za babku" lietali aj vy :)