Las Lajas. Magická katedrála postavená nad roklinou

Na svete máme množstvo netradičných miest, či už vynikajú svojou krásou, veľkoleposťou, tajuplnosťou alebo ušľachtilosťou. Kombináciou všetkých štyroch prívlastkov je kolosálna svätyňa Las Lajas v Kolumbii. Je inšpiratívnym miestom, ktorému sa pripisujú až zázračné vlastnosti. Svojou veľkoleposťou vás vytrhne z každodennej reality.

Táto nádherná architektonická pamiatka leží v blízkosti kolumbijského mesta Ipiales neďaleko hraníc s Ekvádorom. Na netradičnosti jej okrem samotného vzhľadu pridáva aj jej poloha. Katedrála je postavená v gotickom štýle s majestátnou výzdobou a je umiestnená v mimoriadne náročnom teréne. Jej domovom je vysoké bralo a rieka, ktorá preteká pod ním. Kolosálna stavba siaha do výšky až 130 metrov. Čo však niekoho viedlo postaviť takúto stavbu na tak netradičnom a nebezpečnom mieste?

Las Lajas. Magická katedrála postavená nad roklinou

K vzniku svätyne sa viažu tri legendy. Prvá rozpráva o matke a dcére, ktoré sa raz vybrali na toto miesto obdivovať okolitú krajinu. Nanešťastie ich však prekvapila silná búrka. Matka s dcérou nevedeli nájsť miesto, na ktoré by sa mohli schovať. Žený hľadali cestu v búrke, keď pocítili, že ich čosi tiahne k jaskyni. Tam sa im na jednej zo stien jaskyne vyobrazila Panna Mária. Napokon, akoby zázrakom sa im nič nestalo a domov sa vrátili v bezpečí a zdraví. Druhá legenda hovorí o tom, že sa matke a dcére pri potulkách krajinou zjavila Panna Mária, ktorá volala dcéru, aby ju nasledovala. Dcéra však nešťastne zahynula. Matka sa rozhodla na tomto mieste v zúfalstve modliť. Uprostred modlitieb sa pred ňou zjavila jej dcéra, živá a zdravá. Od tohto momentu sa rozhodli toto miesto zasvätiť svätým a vzdávať hold Bohu. Posledná, tretia legenda rozpráva príbeh o starcovi, ktorý bol slepý. Náhodne zablúdil do tejto rokliny a akoby zázrakom začal opäť vidieť. Vďaka tomu našiel cestu naspäť.

Las Lajas. Magická katedrála postavená nad roklinou

Na základe týchto legiend sa rokline nad riekou začali pripisovať magické, až božské vlastnosti. Domáci obyvatelia sa preto rozhodli patrične si toto miesto uctiť. V 18. storočí postavili nad roklinou provizórnu svätyňu, ktorá pozostávala len z dreva a slamy. V svätyni bol postavený aj malý oltárik, pri ktorom obyvatelia prosili o vypočutie ich prosieb. Svätyňa však nebola stabilná a vplyvom počasia dlho nevydržala. Postupne v priebehu rokov menila svoju podobu a získavala pevnejšiu štruktúru. Až v rolu 1916 sa pristúpilo k rozhodnutiu postaviť poriadnu stavbu hodnú významu tohto miesta. Bola vybudovaná veľkolepá a majestátna katedrála, ktorá spája dva útesy rokliny.

katedrála 
By: Warren TalbotCC BY 2.0

Na prvý pohľad vyzerá stavba strašidelne a vzbudzuje rešpekt. No ak sa na ňu pozriete lepšie, ukrýva v sebe neuveriteľnú majestátnosť. Výstavba katedrály do dnešnej podoby trvala 33 rokov. Náročný terén a výška samotnej stavby je dôvodom, prečo jej výstavba trvala taký dlhý čas. Nielen to, ale autori a konštruktéri museli stavbu prispôsobiť vysokej rokline a rieke, ktorá tečie popod ňu. Oba útesy rokliny sú spojené vysokým kamenným mostom, ktorý zabezpečuje stabilitu stavby.

Las Lajas. Magická katedrála postavená nad roklinou

Aj návštevníci, ktorí nie sú nábožensky založení, si tu prídu na svoje. Čaro tohto miesta spočíva nielen v náboženských legendách, ale aj v samotnom prostredí a novogotickej architektúre. Kontrastom ku katedrále sú kaskádovité vodopády, ktoré sú viditeľné zo spomínaného klenutého kamenného mosta.

V okolí tohto miesta sa nachádzajú aj iné zaujímavé lokality. Jednou z nich sú aj lagúny, ktoré ponúkajú skvelé miesto na piknik či relax. Nie sú turisticky náročné, preto sú veľmi obľúbeným miestom pre turistov, ktorí sa rozhodnú navštíviť toto miesto.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.3 / 5. Počítadlo: 4

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?