Lago di Garda – výnimočné miesto na skok od Bratislavy

Na Lago di Garda si užijete rôzne druhy cyklistiky a krásne výhľady
Na Lago di Garda si užijete rôzne druhy cyklistiky a krásne výhľady

Najväčšie talianske jazero Lago di Garda sa rozprestiera na severe krajiny medzi Alpami a Pádskou nížinou. Vrcholy hôr, ktoré ho obklopujú, dosahujú viac než 2 000 metrov a jazero sa nachádza vo výške 65 metrov. Svojej polohe vďačí za stredomorské podnebie. To je typické nielen rastlinami (ako citrusy, olivovníky a palmy) a stabilnejším počasím, ale aj svojskou talianskou kuchyňou, lokálnym vínom, smiechom a gelatom.

Sever jazera má užší profil a pripomína severské fjordy. Smerom na juh sa postupne rozširuje a nadobúda dojem prímoria. Ponúka možnosti na rôzne druhy dovoleniek. Od romantických v starodávnych mestečkách, cez objaviteľské s historickými pamiatkami v mestách, až po adrenalínové pre športových nadšencov. Vďaka tomu, že let z Bratislavy do Bergama trvá hodinu a pol, jazero často láka aj na predĺžené víkendy. Od letiska v Bergame je Lago di Garda vzdialené približne 100 kilometrov.

  • Akciové letenky do Bergama nájdete TU.

Aké miesta a aktivity Lago di Garda ponúka? Čo je „must see“, kde sa môžete zapotiť a čo môžete objavovať?

Objavujte historické pamiatky v Sirmione

Rocca Scaligera v Sirmione
Rocca Scaligera v Sirmione. Obrázok od Gianni Crestani z Pixabay

Sirmione je mestečkom, ktoré pre mnohých turistov otvára brány k jazeru Lago di Garda. Nachádza sa v jeho južnej časti a je netradične umiestnené na výbežku, ktorý zasahuje do jazera. Pri vstupe do mesta prejdete cez krásny stredoveký hrad Rocca Scaligera a za jeho bránami vás čaká pravá talianska nádhera.

🎁 Tip na darček pre cestovateľa: Darčekový poukaz na letenky
 

Farebné uličky, obchodíky, reštaurácie a veľa históriou nabitých miest. Architektúra mesta vám môže priniesť spomienky na Veronu, keďže tieto mestá mali v minulosti veľa spoločného. Verona je od Sirmione vzdialená 40 kilometrov a patrí k častým výletným destináciám dovolenkárov pri jazere. Viac o Sirmione si môžete prečítať v tomto článku.

Kochajte sa pohľadom na hory z vodnej hladiny

Lago di Garda je ideálne na vodné športy
Dobré vetry na Lago di Garda sú ideálne pre vodné športy. Obrázok od nils-art z Pixabay

Vďaka rôznorodosti a pravidelnosti prúdenia vetrov (hovorí sa, že miestni ich rozlišujú zhruba 50) je jazero veľkým lákadlom pre milovníkov vodných športov – jazdcov na vodných lyžiach, windsurferovkitesurferov. Takmer každé popoludnie tu uvidíte desiatky plachiet unášaných vetrom na vode. Ak nemáte práve chuť (či možnosti) na tieto vodné športy, čaro jazera si môžete vychutnať na výletných lodiach alebo sa povoziť na vodných bicykloch.

Vychutnajte si rôznorodosť terénu na dvoch kolesách

Na Lago di Garda si užijete rôzne druhy cyklistiky a krásne výhľady
Na Lago di Garda si užijete rôzne druhy cyklistiky a krásne výhľady

Jazero ponúka raj aj pre bikerov. Cyklistická infraštruktúra patrí k tým dobre vybudovaným a vychutnáte si tu tak cestnú, ako aj horskú cyklistiku či downhill. Namáhavé stúpania, prekrásne výhľady a adrenalínové zjazdy. To všetko vám ponúka prostredie okolo jazera.

Nepotrebujete si so sebou nič priniesť, miestni vám všetko potrebné (od bicyklov až po príslušenstvo) radi požičajú. Požičovne sú bohato zásobené a pripravené na jazdychtivých bikerov. Medzi kratšie trasy patrí napríklad Tremalzo s dĺžkou 63 kilometrov, ale zato poriadnym prevýšením vyše 4000 kilometrov. Z vyhliadkových cestných cyklotrás vás môže zaujať Tour de Lago di Garda so svojou dĺžkou 148 kilometrov a prevýšením 860 metrov. Viac si ju vychutnáte mimo sezóny, keď nie je extra hustá premávka.

Užite si panoramatické výhľady a zaujímavé turistické trasy

Východné pohoria týčiace sa nad Lago di Garda
Pohľad na východné pohoria týčiace sa nad Lago di Garda. Foto Peter Neumann, Unsplash

Turistiku pri jazere si vychutnajú všetci. Tí, čo majú radšej menej námahy, sa môžu vyviezť lanovkou na Monte Baldo s panoramatickými výhľadmi. Lanovka má štart v mestečku Malcesine, prvú zastávku v polovici cesty na San Michele a potom pokračuje na vrchol do výšky 2 218 metrov. Kabínky lanovky rotujú, takže si vychutnáte neskutočné výhľady celou cestou.

Vápencové pohoria okolo jazera zas ponúkajú možnosti na turistiku rôznych stupňov obtiažnosti. Nájdete tu chodníky, steny, previsy a rokliny, spolu stovky turistických trás a ferrát. V zime si tu môžete vychutnať lyžovačku.

Romantické a menej rušné zákutia nájdete v oblasti Tremosine sul Garda

Kľukatá cesta Strada della Forra spája dediny v Tremosine s jazerom
Kľukatá cesta Strada della Forra spája dediny v Tremosine s jazerom

Táto oblasť leží severozápadne od Lago di Garda a je ukážkou rôznorodosti prostredia, architektúry a možností na voľnočasové aktivity. Oblasť Tremosine sa skladá z 18 osád, malinkých rázovitých dediniek. Nájdete tu také, ktoré sú ukryté vysoko na skalách, alebo skryté hlboko horách.

Len jedna z nich, Campinone, sa nachádza na brehu jazera. Hlavnou dedinkou tejto oblasti je Pieve, kde nájdete hotely, reštaurácie alebo tenisový klub. V ostatných osadách nájdete skôr maličkú trattoriu, obchodík a ubytovanie na súkromí. V centre Pieve budete mať možnosť odfotiť si jedno z najfotogenickejších miest tejto oblasti. Sú to schody polkruhovitého tvaru Scala Tonda, ktoré vytvoril a na ktorých kedysi sedával Arturo Cozzaglio, vďaka ktorému sa začiatkom 20. storočia oblasť Tremosine spojila so svetom cestou pre autá.

Niektoré úseky tejto cesty, ktorá sa volá  Strada della Forra, museli doslova vytesať do kameňa. Zúženia, stúpania a zákruty robia z jazdy touto cestou zážitok. Ale nenechajte sa odradiť. Výhľady, ktoré na nej uvidíte, stoja určite za to!

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počítadlo: 3

Zatiaľ neohodnotené.

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?