Miláno: ktorých 8 pamiatok nevynechať pri svojej návšteve?

miláno
Milánsky dóm

Stále premýšľate, či ísť radšej do Ríma, alebo do Milána? Alebo neviete, či vám má Miláno čo ponúknuť? Prečítajte si náš článok a namotivujte sa k návšteve mesta, ktoré nesie prezývku „mesto módy“.

Miláno je navyše druhé najväčšie mesto Talianska a jedno z najdôležitejších ekonomických centier v Európe. Nachádza sa v severotalianskej provincii Lombardia. Neďaleko Milána sú tri letiská, najdôležitejšie z nich je veľké medzinárodné letisko Malpesa (lieta sem Ryanair z Viedne). Z Bratislavy sa zas lieta na letisko v neďalekom mestečku Bergamo (no aj tu sa dopravíte Ryanairom z Viedne).

Letenky do Milana

Miláno: ktorých 8 pamiatok nevynechať pri svojej návšteve?
Bratislava
Bergamo
36€
Miláno: ktorých 8 pamiatok nevynechať pri svojej návšteve?
Viedeň
Miláno
37€
Miláno: ktorých 8 pamiatok nevynechať pri svojej návšteve?
Viedeň
Bergamo
39€
Miláno: ktorých 8 pamiatok nevynechať pri svojej návšteve?
Budapešť
Bergamo
48€
Miláno: ktorých 8 pamiatok nevynechať pri svojej návšteve?
Budapešť
Miláno
59€
Miláno: ktorých 8 pamiatok nevynechať pri svojej návšteve?
Viedeň
Miláno
129€
  • Ako sa dostať z letiska z mesta? Odpovede nájdete na tejto stránke.
  • Dajte šancu aj malebnému Bergamu, ktoré mnohí opisujú za krajšie, ako samotné Miláno.

Čo vidieť v Miláne?

Všetky dôležité pamiatky nájdete zaznačené na tejto mape.

Milánska katedrála

Milánsky gotický dóm, po taliansky Duomo di Milano, je svetoznámym turistickým miestom. Drží si druhé miesto v zozname najväčších katedrál v Taliansku a je tiež druhou najväčšou gotickou katedrálou na svete. Jej výstavba trvala od 14. až do 16. storočia. V minulosti hrala významnú rolu v rozširovaní kresťanstva a dnes slúži ako sídlo milánskeho arcibiskupa. Stavba je tiež neprehliadnuteľná vďaka svojim vežičkám a špirálam, ktorých celkový počet je 135. Strecha, ktorá je sprístupnená pre verejnosť, vám ponúkne neopakovateľný zážitok v podobe nádherného výhľadu na celé mesto!

Lístky si zakúpite na tejto oficiálnej stránke. Pokiaľ máte záujem iba o vyhliadku, zaplatíte 10-23€ podľa toho, či chcete čakať v rade, nechať sa vyviesť výťahom, alebo ísť pešo. Výhodnejšie sú však kombinované lístky.

Miláno
Strecha Milánskeho dómu

Galéria Viktora Emanuela II.

Galleria Vittorio Emanuelle II. je pasáž, ktorá sa skladá z dvoch (200 a 100 metrov dlhých) navzájom prepojených arkád so sklenenou kupolou. Hlavným vstupom je oblúk z Piazza Duomo (z námestia, kde sa nachádza milánska katedrála). Zaujímavá je skutočnosť, že stavba bola už v druhej polovici 19. storočia navrhnutá ako luxusné nákupné centrum, ktoré spájalo námestia Piazza del Duomo a Piazza della Scala.

Galéria pozostáva zo štyroch poschodí a nájdete tam rôzne obchody, reštaurácie, kaviarne, ale aj byty. Dokopy sa tu nachádza viac než 1 200 miestností. Uprostred nájdeme štyri lunety, ktoré symbolizujú štyri svetadiely – Európu, Ameriku, Afriku a Áziu. Zavítať by ste tu mali aj napriek tomu, že v Miláne neplánujete nakupovať, pretože už len samotná budova je sama o sebe majstrovským dielom!

miláno Galleria Vittorio Emanuele II
Nákupné centrum Galleria Vittorio Emanuele II

Piazza del Duomo

Piazza del Duomo je najväčším námestím v Miláne. Je to centrom mesta v zmysle geografickom, ale aj v zmysle kultúry a umenia. Práve tu sa nachádza vyššie spomínaný Dóm či Kráľovská galéria a často sa tu konajú rôzne podujatia. Už od roku 1896 sa priamo v strede námestia nachádza socha kráľa Viktora Emanuela II. a vďaka rozlohe 17-tisíc metrov štvorcových môžu turisti vidieť mnoho pamiatok na jednom mieste.

miláno Piazza del Duomo
Námestie Piazza del Duomo

Bazilika svätého Ambrózia

Basilica di Sant’Ambrogio je jedným z najstarších kostolov v Taliansku. Bol postavený biskupom Ambrózom v roku 386 na mieste, kde sú pochovaní viacerí Rímom prenasledovaní mučeníci. Kostol si prešiel viacerými rekonštrukciami a svoju súčasnú podobu nadobudol v roku 1099. Stavba vás už z diaľky osloví svojou konštrukciou z červených tehál či vďaka dvom vysokým zvoniciam. Na počesť biskupa Ambróza sa tam každoročne 7. decembra koná veľký sviatok (u nás známy ako deň sv. Mikuláša), pretože podľa milánskej tradície nosí deťom darčeky práve svätý Ambróz.

Da Vinci – Posledná večera

Asi každý, kto navštívi Miláno, by sa rád pozrel na dielo majstra Leonarda  – Poslednú večeru. Toto záhadné dielo plné tajomstiev sa nachádza v kostole Santa Maria delle Grazie. Táto maľba, alebo presnejšie freska, zachytáva posledné Ježišove chvíle s jeho 12 apoštolmi. Hovorí sa však, že po Ježišovej pravici nie je apoštol Ján, ale Mária Magdaléna, jeho údajná manželka, no existuje aj množstvo iných teórií, skrytých šifier či symbolov, ktoré Leonardo do maľby zakomponoval.

miláno Santa Maria delle Grazie
Kostol Santa Maria delle Grazie

Ak sa rozhodnete ísť pozrieť na dielo na vlastné oči, odporúčame zabezpečiť si lístky na vstup aspoň mesiac dopredu, keďže táto pamiatka patrí medzi najžiadanejšie atrakcie v širokom okolí. Lístok vám umožní 15-minútový vstup spolu s ďalšími 24 ľuďmi. Denne sa tak pri tomto obraze premelie maximálne 1 300 ľudí.

Lístok si zarezervujete na tejto oficiálnej stránke. Existuje ich však mnoho, no nedajte sa oklamať, pretože inak preplatíte. Základný lístok by mal stáť 15€.

Divadlo La Scala

Teatro alla Scala, alebo La Scala je jedným zo svetovo najznámejších operných domov. Divadlo bolo otvorené v roku 1778 a poskytuje miesta pre 2 300 divákov. Ak patríte k milovníkom hraného umenia, rozhodne si nenechajte ujsť zážitok v podobe opery či divadelného predstavenia s najznámejšími umelcami.

miláno la scala
Milánska La Scala

Štadión San Siro

Milovníci futbalu by si nemali nechať ujsť návštevu tohto úžasného štadiónu, kde sa konávajú dôležité futbalové stretnutia. Kapacita je 85 700 divákov a prvý zápas sa tu odohral už v roku 1926. Okrem športového zážitku vám štadión ponúka možnosť osvieženia sa v baroch a reštauráciách, či priblíženie histórie oboch milánskych klubov v múzeu pod tribúnami. Pod celým objektom sú garáže, čiže s prípadným parkovaním nebudete mať problém. Inak ako autom sa tam dostanete metrom či trolejbusom číslo 92. Nachádza sa len 6 kilometrov od centra mesta.

Castello Sforzesco

Jedným zo symbolov Milána je určite Castello Sforzesco – neprehliadnuteľný renesančný komplex. Francesco Sforza ho dal postaviť v polovici 15. storočia na mieste bývalého hradu rodu Visconti. Slúžil aj ako pevnosť a dnes je z neho sochárske múzeum, obrazáreň aj archeologická zbierka. Nájdete v ňom aj známu Pietu Rodanini od majstra Michelangela Buonarotiho. Okrem toho môžete v komplexe navštíviť aj Museo d’Arte Antica a Museo della Preistoria. Hlavný vchod do zámku vedie cez najvyššiu hradnú vežu – Torre del Filarete.

miláno Castello Sforzesco
Stredoveký hrad Castello Sforzesco

Útek z ruchu mesta

Ak si chcete na chvíľu oddýchnuť od rušného mesta, môžete sa prejsť po mnohých parkoch, kde sa človek dokáže perfektne uvoľniť. Najznámejšie Parco Sempione (vedľa Castello Sforzesco) a Parco Nord vás určite uchvátia svojou krásou a upravenosťou. Okrem parkov sú tu záhrady, vodné plochy či cyklistické trasy ako stvorené na oddych a odreagovanie sa, preto neváhajte a po dni plnom nakupovania či prezerania si pamiatok si doprajte oddych v krásnej prírode.

Za pozornosť stoja aj záhrady Giardini Pubblici Indro Montanelli na adrese 16 Via Palestro. Na ich okraji stojí palác Villa Reale s prvkami neoklasicizmu, ktorý bol dokonca sídlom Napoleona a jeho manželky Jozefíny. Záhrady patria k najkrajším miestam v Miláne.

miláno Parco Sempione
Parco Sempione

Ako sa prepravovať po meste?

Miláno síce nie je najväčšie mesto, no ak vás predsa len omrzí chodenie, využiť môžete aj miestne metro. V súčasnosti má štyri linky – M1 červená, M2 zelená, M3 žltá a M5 fialová. Piata je momentálne vo výstavbe a mala by viesť až k slávnemu štadiónu na San Siro.

BONUS: Gastronómia v Miláne

Zaujímavosťou milánskej (aj lombardskej) kuchyne je to, že takmer vôbec nepoužívajú paradajky. Mesto je gastronomickým rajom a ochutnať tu môžete tradičné Cotoletta alla Milanese, cassoeula, ossobuco, Busecca, Brasato, Chiacchiere, Tortelli, Colomba, Pane dei Morti, Pannetone. Možno ste to nevedeli, ale syrom z Milána je gorgonzola.

Nachádza sa tu jedna z najštýlovejších reštaurácii na svete – známa japonská Nobu. Neďaleko Teatro alla Scala je tradičná milánska kaviareň Caffè Cova, založená bola v roku 1817. Z najtradičnejších kaviarní môžeme spomenúť Biffi Cafè alebo Zucca.

Ak budete v meste, určite si doprajte „aperitivo“. Môžete si ho objednať v reštauráciách približne od šiestej (niečo ako „happy hour“) a zvyčajne stojí od 5 do 15€. Okrem nápoja podľa vlastného výberu dostane aj večeru vo forme bohatého bufetu. Jedlá sú dopĺňané priebežne a hostia môžu pojedať neobmedzene približne tri hodiny. Úžasne sa najete a pritom ušetríte, skvelé, čo?

taliansko aperitivo
Talianske „aperitivo“

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.7 / 5. Počítadlo: 139

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?