Koronavírus a cestovanie – kompletná príručka s odpoveďami na vaše otázky

Rozšírenie koronavírusu COVID-19 už aj po Európe ovplyvňuje do veľkej miery aj cestovanie po kontinente. Pripravili sme si teda pre vás článok, kde sa vám pokúsime zodpovedať na najčastejšie otázky, ktoré nám v súvislosti s aktuálnou situáciou od vás chodia.

Ako sa chrániť pred koronavírusom? Ktoré krajiny sú momentálne najohrozenejšie? Čo ak nechcem kvôli koronavírusu nikam letieť? Čo ak mi zrušili let? Aké obmedzenia na vstup do krajiny zavádzajú jednotlivé krajiny? Aj na tieto otázky vám odpovieme v tomto článku.

Posledná aktualizácia: 23.3.2020 13:15


21.3.2020 Laudamotion ruší všetky svoje lety do konca marca

20.3.2020 Emirates ruší všetky lety do konca júna

17.3.2020 | Viedenské letisko ruší všetky pravidelné linky

Viedenské letisko v najbližších dňoch zastaví pre koronavírus všetky pravidelné spojenia.

15.3.2020 | Maďarsko uzatvára hranice

Maďarsko pre hrozbu šírenia nového koronavírusu SARS-CoV-2 zatvára svoje hranice, cez ktoré budú môcť prechádzať iba maďarskí občania. Viac info na tejto stránke.

15.3.2020 | Laudamotion ruší všetky svoje lety do 8.apríla 2020

Rakúska spoločnosť rozhodla zrušiť všetky svoje lety od dnes 16.3.2020 do 8.apríla 2020. Všetkým dotknutým klientom letecká spoločnosť pošle email.

13.3.2020 | Česká republika zatvára hranice!

Nariadenie platí od pondelka 16.3. a po tomto dátume sa nedostanete do ČR, ak nie ste občan Českej republiky. Rovnako sa nedostanú von z Česka ani samotní Česi. Výnimku budú mať len dodávky tovaru, kamionisti a ľudia pracujúci v pohraničí s potvrdením.

12.3.2020 | Slovensko uzatvára medzinárodné letiská

Po zasadnutí ústredného krízového štábu sa zatvárajú všetky slovenské medzinárodné letiská + každý človek, ktorý príde na Slovensko zo zahraničia je povinný zostať v 14-dennej karanténe.

Opatrenia, ktoré Slovenská republika zavádza:

  • Zavedenie hraničných kontrol (a zachovanie len veľkých hraničných priechodov).
  • Zatvorenie všetkých troch medzinárodných letísk(lietať bude iba náklad)
  • Zastavenie medzinárodnej prepravy okrem zásobovania.
  • Povinná karanténa pre ľudí prichádzajúcich zo zahraničia
  • Zatvorenie škôl a školských zariadení.
  • Zatvorenie sociálnych a kultúrnych zariadení.
  • Obmedzená prevádzka obchodných centier (cez víkend bude možné nakúpiť len potraviny, lieky a drogériu).
  • Zatvorené budú zábavné podniky, lyžiarske strediská i wellness centrá a aquaparky.
  • Vnútroštátne vlaky budú premávať v prázdninovom režime.

12.3.2020 | Zákaz letov zo Schengenského priestoru do USA

S platnosťou od polnoci 13.3.2020 rušia USA lety zo Schengenského priestoru do celých Spojených štátov amerických. Toto opatrenie bude platiť 30 dní. 

Ak ste mali naplánovanú cestu do USA – bez poplatku vám vrátia peniaze, prípadne budete môcť využiť zmenu termínu.

Ako sa chrániť pred koronavírusom pri lietaní?

Či už lietate/cestujete alebo nie, tu sú pravidlá, ktoré vám zásadne znížia šancu na nakazenie sa:

  • Časté umývanie si rúk teplou vodou (aspoň 15-30 sekúnd)
  • Používanie dezinfekcie – prevažne s vysokým obsahom alkoholu
  • Nedotýkať sa tváre s neumytými rukami (môžete si tak doviezť infekciu do tela)
  • Vyhýbať sa miestam s vysokou koncentráciou ľudí – koncerty, diskotéky, rôzne spoločenské akcie, trhy a napríklad aj letiská
  • Pestujte si imunitu – napríklad môžete preventívne užívať vitamín C
  • Ak kašlete, urobte tak do ohnutého lakťa, prípadne do vreckovky. V žiadnom prípade nekašlite do ruky. Ak ste ňou chytili niečo s čiastočkami koronavírusu, toto je presne ten spôsob, ako sa nainfikujete.

Cestovať po Európe aktuálne vysoko neodporúčame. Ak už budete letieť a chcete mať istotu, odporúčame zohnať si respirátor (trieda FFP2 alebo FFP3). Používajte ho či už pri pohybe na letisku, ale aj v samotnom lietadle. Lietadlo ma síce samo o sebe veľmi výkonnú filtráciu vzduchu a ten je tam čistejší, ako na väčšine miest, kde sa nachádza vyššia koncentrácia ľudí (účinnosť filtrácie až 99,5%) – no ak by ste vedľa seba mali niekoho s nákazou, ani dobrý filtračný systém by vám nepomohol. Ak si teda chcete byť istí a chrániť sa, skúste si zohnať respirátor. Rovnako tak dbajte na vyššie spomínané pravidelné umývanie si rúk či dezinfekciu. Ak respirátor mať nebudete, hlavne sa na letisku nezdržujte dlhšie, ako je nutné a ak bude v lietadle miesto bez spolusediaceho – využite ho.

Ak nikam necestujete, hlavne nepodliehajte panike. Nepotrebujete mať doma 5 respirátorov a 150 rúšok. Respirátory sú momentálne nedostatkovým tovarom a ak nemáte 60+ rokov, nechajte ich v obchodoch pre ľudí, ktorí ich skutočne potrebujú. To sú starší ľudia, v prípade krízy zdravotnícky personál, ktorý ich bude potrebovať, či ľudia, ktorí sa vo svojej práci stretávajú s veľkým množstvom ľudí. Alebo aj ľudia, ktorí nemajú na výber – a aj napriek koronavírusu cestujú do zahraničia.

Koronavírus a cestovanie – kompletná príručka s odpoveďami na vaše otázkyDo ktorých krajín necestovať a kde koronavírus naberá na sile?

Informácie k 29.3.2020. Silno neodporúčame cestovať momentálne po Európe a v USA dokým vlna Koronavírusu Európou neprejde. V Európe sme pritom potencionálnym zdrojom nákazy my všetci – preto neodporúčame cestovať najbližší mesiac/dva ani do ďalších krajín sveta – alebo teda iba vo výnimočných prípadoch.

V Izraeli zas zavádzajú opatrenia, kedy každý kto vstúpi do krajiny, pôjde do 14-dňovej karantény – na výlet či dovolenku je teda táto krajina v najbližšej dobe nevhodná.

Nižšie si môžete pozrieť, v ktorých krajinách je momentálne najviac aktívnych prípadov a v ktorých krajinách je najviac nakazených v prepočte na milión obyvateľov. Kompletný zoznam si môžete pozrieť na tejto stránke. Interaktívnu mapu sveta zas nájdete TU.

koronavírus 29.3.2020Čo ak mám kúpené letenky, no kvôli koronavírusu nechcem letieť?

Vo všeobecnosti nemáte nárok na to, aby ste mohli z vašej iniciatívy zrušiť let a aby vám následne boli vrátané peniaze kvôli tomu, že v niektorých krajinách prepukol koronavírus a vy máte (aj keď oprávnený) strach letieť aj do krajín, v ktorých buď nie je, alebo je rozšírený minimálne.

Nič však nedáte za to, ak leteckej spoločnosti/predajcovi napíšete a informujete sa u nich o prípadných možnostiach prebookovania. Pri nízkonákladových leteckých spoločnostiach bude asi s prebookovaním či vrátením peňazí celkom problém, no viaceré spoločnosti však postupne začínajú byť k cestujúcim pomerne ústretové.

Niektoré letecké spoločnosti pristupujú k opatreniam, kedy cestujúci budú mať možnosť napríklad zadarmo prebookovať svoj termín na iný dátum či získať namiesto letu, ktorý nevyužijete, voucher v rovnakej sume na obdobie, keď koronavírus pominie. Jednotlivé spoločnosti nájdete v tomto článku nižšie.

Čo ak mi kvôli koronavírusu zrušila let letecká spoločnosť?

V takomto prípade máte nárok na vrátenie peňazí za letenku alebo výber náhradného termínu.

Bežne ak vám zrušia let menej ako 14 dní pred odletom máte aj nárok na odškodné v sume 250-600€. V tomto prípade to však nemusí platiť.

Väčšinou sa po Európe rušia totižto lety kvôli nariadeniam jednotlivých štátov – napríklad ako zákaz letov do Talianska kvôli masívnemu nárastu počtu chorých. V tomto prípade na toto odškodnenie nemáte nárok keďže ide pre leteckú spoločnosť o nepredvídateľné okolnosti.

Ak by vám však zrušila letecká spoločnosť let len tak – iba kvôli tomu, že im napríklad kvôli koronavírusu lietajú poloprázdne lietadlá a prevádzkovať takýto let sa im neoplatí, tak v tomto prípade máte nárok aj na spomenuté odškodné.

Odporúčame kontaktovať napríklad túto spoločnosť, ktorá vie za vás vyriešiť vymáhanie odškodného. Reálne tak môžete ešte na zrušení letu zarobiť stovky €. Viac informácií o odškodnom, zrušených alebo meškajúcich letoch nájdete aj v tomto našom článku.

Odporúčania pri návrate na Slovensko

Pri cestovaní sa stretávame s veľkým množstvom ľudí, a preto je na to dobré po návrate na Slovensko myslieť. Platí priama úmera – čím viac nakazených bolo v krajine, z ktorej som prišiel, tým opatrnejší by som mal byť. No treba myslieť aj na to, že kontakt mohol nastať napríklad aj na letisku, kde sa nachádza mnoho ľudí rôznych národností. V tom prípade je viac než vhodné sa počas dvoch týždňov od príchodu nezúčastňovať verejných akcií, nechodiť do nákupných centier či film si pozrieť radšej doma, ako v kine. Sledujte svoj stav a akonáhle sa vám niečo nebude zdať, kontaktujte svojho lekára.

Čím lepšia prevencia, tým skôr sa koronavírusu zbavíme.

Koronavírus a cestovanie – kompletná príručka s odpoveďami na vaše otázkyÚprava pravidiel niektorých leteckých spoločností

  • Ryanair – zrušené lety do a z Talianska do 8.apríla. Spoločnosť vracia peniaze alebo prerezervuje na iné obdobie. Viac tu.
  • Air Arabia – už zakúpené letenky a letenky kúpené tento mesiac s časom letu do konca decembra budú mať možnosť zmeniť dátum odletu bez poplatku
  • Aegean Airlines – pri letoch zakúpených do 30.4.2020 je možné zmeniť let bez poplatku. Táto zmena však musí nastať do 30.4.2020. Zmeniť dátum môžete na termíny do 30.10.2020.
  • AirBaltic – lety zakúpené tento mesiac alebo lety, ktoré sa majú udiať tento mesiac budú mať možnosť zmeny dátumu letu bez poplatku. Nový dátum musí byť do 31.12.2020
  • British Airways – pri letoch zakúpených medzi 3-31.3.2020 bude možné zmeniť dátum letu bez poplatku. Rovnako tak bude možno v prípade uváženia dostať za ne voucher na nákup leteniek v rovnakej cene.
  • ČSA – pre už zarezervované letenky, prípadne letenky kúpené od 13.3 do 30.6.2020, bude možné zmeniť termín letu. Je možné spraviť túto zmenu termínu na dátumy až do 31.12.2020
  • EasyJet – easyjet sa vzdáva nároku na poplatok na zmenu termínu. Viac informácii na tejto stránke
  • Emirates – lety zakúpené tento mesiac budú mať možnosť zmeny termínu zadarmo. Rovnako tak si budete môcť vypýtať aj vrátenie peňazí. Viac info tu.
  • Qatar Airways ponúka možnosť pri letoch do 30.6.2020 zmeniť dátum letu, prípadne vymeniť letenku za voucher v rovnakej hodnote platný 1 rok
  • Lufthansa ponúka zmenu termínu letov, ktoré sú naplánované do 30.4.2020 (preplánovať si let môžete na termíny až do decembra)
  • Delta Airlines – novozakúpené lety tento mesiac budú mať možnosť zmeny termínu zadarmo. To isté platí pri letoch, ktoré mali prebehnúť počas marca
  • Etihad Airways – letenky zakúpené medzi 8.3 a 7.4.2020 budú mať možnosť jednej zmeny termínu. Dátum letu musí byť po 22.3.2020. Ak vznikne cenový rozdiel medzi jednotlivými letenkami, bude sa musieť doplatiť
  • Finnair ponúka zmenu termínu zadarmo pri letoch zakúpených do 30.4.2020 s letmi najneskôr do 30.11.2020
  • LOT Polish Airlines – lety zakúpené tento mesiac s tým, že sa letí v dátumoch od dnes do 24.apríla, budú mať možnosť zmeny termínu zadarmo
  • Oman Air – letenky zakúpené od 6.3 do 31.5.2020 s letom do 31.10.2020 budú mať zmenu termínu bez poplatku
  • Pegasus – letenky zakúpené do 7.3.2020 s dátumom letu od 7.3-31.5.2020 budú mať možnosť zmeny termínu – na dátumy až do 29.10.2020. Ak tam vznikne rozdiel v cene jednotlivých leteniek, rozdiel si budete musieť doplatiť
  • Ryanair – informoval, že sa vzdáva nároku na poplatok za zmenu termínu na už kúpené aj novozakúpené letenky. Toto bude možné až do 31.3.2020
  • SAS – letenky kúpené medzi 5-19.3.2020 s cestovaním do 30.11.2020 budú mať možnosť zmeny termínu. Rovnako tak lety kúpené do 4.3.2020 s cestovným obdobím od 10.3.2020 do 30.4.2020. Ak bude rozdiel medzi cenami v letenkách, ktoré ste kúpili a letmi, na ktoré si termín presuniete – rozdiel budete musieť doplatiť.
  • Singapore Airlines – letenky zakúpené medzi 6.3-31.3.2020 budú oslobodené od poplatku za zmenu termínu. Let si môžete prebookovať na termíny až do 31.3.2021
  • Vueling – ľudia, ktorí zakúpili letenky medzi 10-23.3.2020 budú mať možnosť preplánovať svoj let(na termíny až do 30.12.2020). Ak tam bude rozdiel v cene oproti predošlým letenkám, rozdiel budete musieť doplatiť.

Viem si zrušiť ubytovanie kvôli koronavírusu?

Booking

Dnes už má väčšina hotelov na Bookingu možnosť storna zadarmo do nejakej doby – veľa z nich je 24 či 48 hodín pred príchodom. V tomto prípade teda nebude problém zrušiť ubytovanie a dostať peniaze naspäť.

V prípade, že takéto storno zakúpené nemáte, ostáva vám už len skontaktovať sa so samotným ubytovacím zariadením, vysvetliť situáciu a dúfať, že aj na druhej strane budú empatickí ľudia a peniaze vám vrátia, aj keď reálne na to nárok mať nebudete. Predsa len, ide aj o šírenie dobrého mena daného ubytovacieho zariadenia. Za pokus nič nedáte.

Airbnb

Airbnb má špecifické podmienky rušenia rezervácií v súvislosti s koronavírusom. Celé si ich viete pozrieť na tejto stránke.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.7 / 5. Počítadlo: 45

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?