Kodaň – morská kráľovná severu

Kodaň

Dáni patria medzi najšťastnejšie národy na svete a v Kodani sa dozviete prečo. Toto rušné veľkomesto v sebe ukrýva dávnu históriu, modernú architektúru, špičkové reštaurácie a množstvo kultúry. Kodaň sa neustále vyvíja a dnes už patrí k jedným z najekologickejších miest na svete.

Ak sa sem chystáte, rozhodne si prečítajte nás článok o tom, čo všetko by ste mali v Kodani stihnúť navštíviť a prečo. Akciové letenky do Kodane nájdete TU.

Zaujímavosti

Pôvodný názov mesta Kodaň bol Havn, čiže prístav a zaujímavé je, že svoje meno mesto prepožičalo chemickému prvku (hafnium) aj baktérii (Hafnia). Dnešný dánsky názov mesta København pochádza zo stredovekej dánštiny a preložiť by sme ho mohli ako „prístav obchodníkov“.

Leží na dvoch ostrovoch – SjællandAmager. Na Amageri sa nachádza jedno z najväčších európskych a zároveň najväčšie škandinávske letisko Kastrup. Nachádza sa 8 kilometrov od mesta a vlakom trvá táto cesta len 12 minút.

Ktoré pamiatky si pozrieť?

Kodaň – morská kráľovná severu
By: News Oresund – CC BY 2.0

Malá morská víla

Symbolom Kodane je nepochybne socha malej morskej víly (Den Lille havfrue), tej z rozprávok Hansa Christiana Andersena. Práve ona je azda najznámejšou obyvateľkou mesta. Chcete ju navštíviť? Najjednuchšie ju nájdete tak, že prejdete k pevnosti Kastellet, potom po Esplanaden až k vode.

Len sa jej nepokúšajte dotknúť, kamene okolo nej bývajú cez príliv pod vodou alebo pri odlive často poriadne šmykľavé. Socha si už „užila svoje“. V roku 1964 prišla o hlavu, niekoľkokrát ju namaľovali naružovo a po roku 2000 dvakrát zahalili do burky. V roku 2010 reprezentovala krajinu na svetovej výstave Expo 2010 v Šanghaji.

Tivoli Copenhagen
Zábavný park Tivoli

Zábavný park Tivoli

Viac ako 170 rokov starý zábavný park Tivoli je len kúsok od hlavnej vlakovej stanice (Kobehavn H) a zároveň aj neďaleko radnice. Jeho vežu s voľným pádom alebo húsenkové dráhy je vidieť zďaleka. Je druhým najstarším zábavným parkom vôbec a prevádzkuje najstaršiu drevenú horskú dráhu na svete.

Slávny prístav

Nyhavn je ulicou aj časťou prístavu. Sú to tie krásne farebné domčeky postavené tesne vedľa seba pri kanáli – asi najtradičnejší obrázok Kodane. V lete je Nyhavn miestom koncertov, v zime zas vianočných trhov. Kanálom sa celoročne plavia loďky plné turistov. Časť svojho života tu dokonca prežil Hans Christian Andersen.

nyhavn copenhagen
Slávny prístav Nyhavn v Kodani

Chrám a kráľovský palác

V meste môžeme navštíviť aj najväčšiu kostolnú vežu celej Škandinávie, rozpätie jej kupoly je úctyhodných 31 metrov. Je súčasťou evanjelického luteránskeho kostola Marmokirken (Frederiks Kirke).

Neďaleko sa nachádza dánsky kráľovský palác Amalienborg a zážitkom je sledovanie výmeny stráží s vysokými kožušinovými čiapkami podobne ako v Anglicku (odporúčame obednú výmenu o 12:00, tá býva najlepšia). Amalieborg, najväčšia rokoková stavba v Dánsku, je zároveň zimnou rezidenciou kráľovskej rodiny.

Frederiks Kirke Kodaň
Chrám Frederiks Kirke

Zámok a galéria

V centre mesta sa nachádza aj Rosenborg – krásny zámok postavený v štýle holandskej renesancie s vodnou priekopou a záhradami. Je to malá oáza pokoja v rušnom veľkomeste. V zámku môžete obdivovať dánske korunovačné klenoty a kráľovské šperky.

Odtiaľ je to len kúsok do Dánskej národnej galérie (Statens Museum for Kunst). Prezradíme Vám, že do galérie je vstupné zadarmo. Odložte si veci do pripravených skriniek a vychutnajte si pohľad na dánske výtvarné umenie.

Carlsberg Glyptotek
Múzeum Carlsberg Glyptotek

Ďalšie múzeá

Ak máte radšej sochy, nevadí, Kodaň myslí aj na vás a to v múzeu sôch – v Thorvaldsen´s Museum si ich môžete pozrieť neúrekom, ide o diela z antiky až po súčasnosť. Ešte stále nebolo umenia dosť? Potom odporúčame Carlsberg Glyptotek – múzeum, ktoré ponúka zbierky starovekého umenia z Egypta, Grécka i Ríma, či diela Gaugina, Cézanna, Moneta, Maneta i Rodina. V Glyptotéke je v stredu a v nedeľu vstupné zadarmo.

Pevnosť

Pevnosť zo 17. storočia Kastellet má nezvyčajný hviezdicovitý tvar a veľkú vodnú priekopu. Je výborným orientačným bodom pri ceste za malou morskou vílou.

Kastellet kodaň
Kastellet – jedna z najlepšie zachovaných pevností v Európe

Pozoruhodnou je aj guľatá veža Rundetarn. Pôvodne bola astronomickým observatóriom a súčasťou univerzitného komplexu Trinitatis. Má osem poschodí a nenachádzajú sa v nej schody – nahor sa totiž postupuje po špirále. Jej súčasťou je zároveň aj 3D model slnečnej sústavy. Dnes slúži najmä ako rozhľadňa a výhľad na mesto z nej je nezabudnuteľný!

Mesto v meste

Rozlohou nie je Kodaň práve najväčším mestom. O to prekvapivejšie je, že sa v ňom nachádza ďalší štát. Vznikol v 70. rokoch minulého storočia, a áno, ide o slávnu Christianiu s naozaj neopakovateľnou atmosférou. Je to ako úplne iný svet!

christiania kodaň
Vstupná brána do nezávislého mesta Christiania. Vo vnútri však nemôžete fotiť ani natáčať

Jedlo a zábava

Ak raz navštívite København, určite nezabudnite ochutnať slávne dánske „obložené chlebíčky“ – tzv. Smørrebrød. Ide o sendviče s domácim syrom, rybami, mäsom alebo paštétou.

Ak sa chcete večer dobre zabaviť, privítajú vás kluby Konrad, Jazzhouse, Rust, Park Café, Vega, Zoo Bar, Delikatessen alebo Café Victor, či Isola Rock Music Club. Pivári iste ocenia Charlies BarHiids Vinstue a nezabudnite ani na bary Mikkeller s tým najlepším pivom od výmyslu sveta.

Bar na fotke nižšie sa navyše nachádza na mieste s názvom Raffen – ide o najväčší street food v celom meste, ktorý vznikol na mieste bývalých skladov. Vyše 50 stánkov s jedlom musí v prvom rade zbať na ekológiu a všetky potraviny sú tiež organické. Milovníci jedla si tu rozhodne prídu na svoje!

Mikkeller bar Kodaň
Jeden z industriálnych barov Mikkeller v centre Kodane. Foto: Annie Spratt, Unsplash

Lákajú vás skôr nákupy? Je tu pre Vás najväčšie shopping centrum Škandinávie Fields, obchodný dom Strøget, ktorý spája ulice Østergade, Nygade, Vimmelskaftet, Frederiksbedggade a dom módy Birger.

Preč z centra

Z mesta sa autobusom 6A po 20 minútach jazdy dostanete do obce Frederiksberg, kde vás privíta Zoo a zámok, ktorý sa volá rovnako, ako obec. Pri návšteve Zoo, ktorú založili už v roku 1859, nevynechajte pavilón arktických zvierat s podmorským preskleným tunelom, kde môžete pozorovať plávajúce ľadové medvede.

Frederiksberg garden kodaň
Záhrady Frederiksberg blízko Kodane

Ak sa rozhodnete navštíviť Kodaň, určite vám odporúčame zakúpiť si Copenhagen Card, zjednoduší sa tým cestovanie v meste a ušetríte aj na vstupoch.

[kkstarratings force=“false“ valign=“bottom“ align=“left“]

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.2 / 5. Počítadlo: 5

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?