Kodaň – morská kráľovná severu

By: Thomas Rousing - CC BY 2.0

Pôvodný názov mesta Kodaň bol Havn, čiže prístav a zaujímavé je, že svoje meno mesto prepožičalo chemickému prvku (hafnium) aj baktérii (Hafnia). Dnešný dánsky názov mesta – København pochádza zo stredovekej dánštiny, preložiť by sme ho mohli ako prístav obchodníkov. Leží na dvoch ostrovoch – SjællandAmager. Na Amageri sa nachádza jedno z najväčších európskych a najväčšie škandinávske letisko Kastrup. Nachádza sa 8 kilometrov od mesta a vlakom trvá táto cesta len 12 minút.

By: News OresundCC BY 2.0

Symbolom Kodane je nepochybne socha malej morskej víly (Den Lille havfrue), tej z rozprávok Hansa Christiana Andersena. Práve ona je azda najznámejšou obyvateľkou mesta. Chcete ju navštíviť? Najjednoduchšie ju nájdete tak, že prejdete k pevnosti Kastellet, potom po Esplanaden až k vode. Len sa jej nepokúšajte dotknúť, kamene okolo nej bývajú cez príliv pod vodou alebo pri odlive často poriadne šmykľavé. Socha si už „užila svoje“. V roku 1964 prišla o hlavu, niekoľko krát ju namaľovali na ružovo a po roku 2000 dva krát zahalili do burky. V roku 2010 reprezentovala krajinu na svetovej výstave Expo 2010 v Šanghaji. Čo čert nechcel, práve v tom čase som navštívila Kodaň ja, tak sme sa s najslávnejšou obyvateľkou tak trošku minuli.

Viac ako 170 rokov starý zábavný park Tivoli je len kúsok od hlavnej vlakovej stanice (Kobehavn H), a zároveň aj neďaleko radnice. Jeho vežu s voľným pádom alebo húsenkové dráhy je vidieť zďaleka. Je druhým najstarším zábavným parkom vôbec a prevádzkuje najstaršiu drevenú horskú dráhou na svete.

Nyhavn je ulicou aj časťou prístavu. Sú to tie krásne farebné domčeky postavené tesne vedľa lemujúce kanál, asi najtradičnejší obrázok Kodane. V lete je miestom koncertov,  v zime vianočných trhov. Kanálom sa celoročne plavia loďky plné turistov. Časť svojho života tu prežil Hans Christian Andersen. Pre mňa je práve Nyhavn miestom „najkodanskejšej“ Kodane.

By: Eugene RegisCC BY 2.0

V meste sa môžeme navštíviť aj najväčšiu kostolnú veža celej Škandinávie, rozpätie jej kupoly má úctyhodných 31 metrov. Je súčasťou evanjelického luteránskeho kostola Marmokirken (Frederiks Kirke). Neďaleko sa nachádza dánsky kráľovský palác Amalienborg a zážitkom je sledovanie výmeny stráží s vysokými kožušinovými čiapkami, tak ako v Anglicku (odporučila by som výmenu na obed, o 12.00, tá býva najlepšia). Amalieborg je zimnou rezidenciou kráľovskej rodiny, tento palácový komplex je najväčšou rokokovou stavbou v Dánsku.

V centre mesta sa nachádza aj Rosenborg – krásny zámok postavený v štýle holandskej renesancie s vodou priekopou a záhradami, malá oáza pokoja v rušnom veľkomeste. Môžete v ňom obdivovať dánske korunovačné klenoty a kráľovské šperky. Zo zámku je to len kúsok do Dánskej národnej galérie (Statens Museum for Kunst). Prezradíme Vám, že do galérie je vstupné zadarmo. Odložte si veci do pripravených skriniek a môžete obdivovať, čo vytvorili Dáni v oblasti výtvarného umenia .Ak máte radšej sochy nevadí, Kodaň myslí aj na vás v múzeu sôch – Thorvaldsen´s Museum si ich môžete pozrieť neúrekom, ide o diela vytvorené v antike až po súčasnosť. Ešte stále nebolo umenia dosť?. Potom odporúčam Carlsberg Glyptotek ponúkajúce zbierky starovekého umenia z Egypta, Grécka i Ríma, či diela Gaugina, Cézanna, Moneta, Maneta i Rodina. V Glyptotéke je v stredu a v nedeľu vstupné zadarmo.

By: Andrew CrumpCC BY 2.0

Kastellet – pevnosť zo 17. storočia, má nezvyčajný hviezdicovitý tvar a veľkú vodnú priekopu. Je výborným orientačným bodom v ceste za malou morskou vílou. Pozoruhodnou je aj Rundetarn – guľatá veža. Pôvodne bola astronomickým observatóriom a súčasťou univerzitného komplexu Trinitatis. Má osem poschodí a nenachádzajú sa v nej schody, ale nahor sa postupuje po špirále, jej súčasťou je aj 3D model slnečnej sústavy. Dnes slúži najmä ako rozhľadňa a výhľad na mesto z nej je nezabudnuteľný.

Rozlohou Kodaň nie je práve najväčším mestom. O to prekvapivejšie je, že sa v ňom nachádza ďalší štát. Vznikol v  70. rokoch minulého storočia, áno, ide o slávnu hipisácku Christianiu s naozaj neopakovateľnou atmosférou, je to ako úplne iný svet.

Ak raz navštívite København určite nezabudnite ochutnať slávne dánske „obložené chlebíčky“ – tzv. smörrebröd. Ide o sendviče s domácim syrom, rybami, mäsom alebo paštétou.

Ak sa chcete večer dobre zabaviť, privíta vás tanečný klub Konrad, Jazzhouse, Rust, Park Café, Vega, Zoo Bar, Delikatessen alebo Café Victor, či Isola Rock Music Club. Pivári iste ocenia Charlies BarHiids Vinstue. Lákajú vás skôr nákupy? Je tu pre Vás najväčšie shopping centrum Škandinávie Fields, obchodný dom Strøget, ktorý spája ulice Østergade, Nygade, Vimmelskaftet, Frederiksbedggade a dom módy Birger.

By: malouetteCC BY 2.0

Z mesta sa autobusom 6A po 20 minútach jazdy dostanete do obce Frederiksberg, kde vás privíta ZOO a zámok, ktorý sa volá rovnako ako obec. ZOO je obrovská, založená bola už v roku 1859. Na jej návšteve určite nevynechajte pavilón arktických zvierat, s podmorským preskleným tunelom, kde môžete pozorovať plávajúce ľadové medvede.

Ak sa rozhodnete navštíviť Kodaň, určite Vám odporučujeme zakúpiť si Copenhagen Card, zjednoduší sa tým cestovanie v meste a ušetríte aj na vstupnom 🙂

Kodaň – morská kráľovná severu
5 (100%) 5 votes

2 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.