Kjerag. Miesto, kde uviazla skala

útesy
By: Wicker Paradise - CC BY 2.0

Vieme, že leto je v plnom prúde a všade naokolo na vás „číhajú“ fotky či články o dovolenkových destináciách pri mori či exotických krajinách. No čo tak sa trochu schladiť v horách v krajine fjordov?

Nórsku nájdete okrem iných turistických destinácií aj miesto s názvom Kjerag. Ide o najvyšší vrch pohoria Lysefjord na juhozápade krajiny. Vytvoril ho ľadovec v priebehu doby ľadovej. Po jeho ústupe bol zaplavený morskou vodou. Lysefjord sa rozprestiera na dĺžke neuveriteľných 42 kilometrov a skalnaté steny jeho útesov padajú do vody z výšky viac ako 1 kilometer. Keďže prostredie a terén nie sú veľmi pohostinné, na tomto území sa nachádzajú len dve dedinky, ForsandLysebotn. Každá z nich sa nachádza na opačnom konci.

fjord
By: pbutkeCC BY 2.0
útesy
By: Leo-setäCC BY 2.0
útesy
By: Wicker ParadiseCC BY 2.0

Práve v katastri obce Forsand sa nachádza spomínaný Kjerag tiež nazývaný aj Kiragg. Je známou turistickou atrakciou, ktorá priťahuje množstvo návštevníkov. Leží v nadmorskej výške približne 1000 metrov nad morom a vznáša sa nad ostatnými vrcholmi pohoria. Pre mnohých turistov je lákadlom nádherný výhľad na okolitú krajinu, ktorý ponúka. No vyvrcholením túry či exkurzie je Kjeragbolten, okrúhly balvan, ktorý uviazol medzi dvoma skalami. Jeho objem je približne 5 metrov kubických a dnes je z neho známa turistická atrakcia.

skaly
By: Maik MeidCC BY 2.0

Východiskovým bodom túry na toto miesto je Øygardstøl, kde nájdete aj turistické centrum a servisné zariadenie. Najlepší čas na turistiku smerom na Kjerag je sezóna od júna do septembra. Celkový čas túry je v rozmädzí od 5 do 6 hodín a celková dĺžka je takmer 10 kilometrov. Treba mať však na pamäti preventívne opatrenia, vhodnú turistickú obuv, teplé oblečenie, jedlo a pitie. Niekedy sa môže stať, že poveternostné podmienky si vyžadujú používanie vychádzkových palíc. No a samozrejmosťou je dobrá fyzická kondícia.

Na Kjerag sa naskytá pôsobivý pohľad aj z fjordu, a to buď z trajektu alebo vyhliadkovej lode. Tak či tak, naskytne sa vám neuveriteľný pohľad, či už zhora alebo zdola.

útes
By: Leo-setäCC BY 2.0

Boli ste už niekedy na tomto mieste? Ak áno, pošlite nám fotku na našom fb. 🙂

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počítadlo: 1

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?