Kefalonia: Najkrajšie kúty ostrova 

Reštaurácia na balkóne v modrej farbe s pohľadom na krásne more
Ilustračný fotografia (zdroj: Depositphotos)

Medzi Lefkadou a Zakynthosom sa rozprestiera Kefalónia, najväčší ostrov Grécka v Iónskom mori. Pláže, krásna príroda a početné mestečká vynikajú svojím šarmom. Napriek búrlivej histórii i tej mytologickej (podľa legendy tu bol neraz Poseidon, boh mora) sa tu veľa historických pamiatok nezachovalo. Tie boli zničené v dôsledku silného zemetrasenia v päťdesiatych rokoch dvadsiateho storočia. Čierna borovica, grécka jedľa ale aj vzácny a dnes už ohrozený druh korytnačky, to je pestrosť miestnej fauny a flóry, ktorá vrcholí národným parkom Ainos National Park Kefalonia s prevýšením 1628 metrov.

Príťažlivé mestá, ktoré lákajú všetkých cestovateľov

Argostoli, primárny prístav Kefalónie a hlavné mesto, utrpelo v dôsledku prírodnej katastrofy veľké škody. Skvostom a identitou Argostoli bola benátska architektúra, po ktorej zostali už len dobové fotografie. Po roku 1953 sa premenilo na moderné a živé mesto. To však nemení nič na tom, že v priebehu letných dní dýcha pravou gréckou atmosférou. Most vydláždený morskými kamienkami rôznej farby vás dovedie do jeho centra. Neváhajte v miestnych tavernách vyskúšať chutnú tradičnú kuchyňu. Na ulici Lithostrotos si môžete nakúpiť lákajúce suveníry alebo vbehnite pozrieť, aký tovar ponúkajú tamojšie obchody. Kúsok histórie spoznáte v archeologickom alebo v historicko-kultúrnom múzeu. Zaujímavú prechádzku vám ponúka most Drapano, ktorý vytvára s oproti tiahnucim sa pobrežím lagúnu Koutavos. Na očarujúcich plážach Argostoli s jemným pieskom budete mať milú spoločnosť, a to spomínané vodné korytnačky, karety obyčajné. Vo väčšom počte sa zbiehajú v ranných hodinách, kedy si na brehu pochutnávajú na ulovených rybách.

Most vedúci cez more do mesta
Most vedúci do hlavného mesta Kefalonie – Argostoli (zdroj: Depositphotos)

Iba päť kilometrov od Argostoli je zachovaný benátsky hrad svätého Juraja, Agios Georgios z 12. storočia. V minulosti bol sídlom nemocnice, väznice, nachádzali sa tu obytné domy i sklady a fungoval ako hlavné mesto. Dodnes sú zachované hradby dlhé viac ako 600 metrov. Z hradu vo výške 300 m.n.m. sa naskytne ďalekosiahly výhľad až za ostrov. Počas letnej sezóny ho možno navštíviť v čase od 9:00-18:30 hod.

Hradby zrúcaniny hradu a nepatrný výhľad na mesto
Zachovalé hradby hradu sv. Juraja (zdroj: Depositphotos)

Len hodinu autom od hlavného mesta smerom na sever, sa na ostrove Kefalónia rozprestiera priateľská dedinka, ktorá sa pýši zachovalými a zemetrasením nezničenými benátskymi stavbami. Prechádzkou po promenáde spoznáte celé Fiscardo. Históriou dýchajú pozostatky kostola z byzantských čias a ďalšie zaujímavé miesta, na ktoré cestou natrafíte. Večer uvidíte v prístave zakotvené loďky rybárov, no zahliadnuť môžete aj exkluzívne jachty bohatých návštevníkov. A čo tak kúpanie a relax na pláži? Neďaleko tejto dedinky máte mnoho alternatív. Či už si vyberiete nádherné zátoky alebo kamienkové pláže, čisté a teplé more bude všade. Ak máte radi ryby a morské plody, tradičné reštaurácie vás čerstvosťou a kvalitou nesklamú.

Pohľad na tyrkysové more a za ním malé domčeky s oranžovou strechou
Dedinka Fiscardo (zdroj: Depositphotos)

Dedinka obklopená hustými borovicami a skalami menom Asos je vhodná pre oddychovú dovolenku strávenú pri mori. Štyridsať kilometrov od letiska sa nachádza asoský raj. Rôznofarebné domy v iónskom slohu, voňavé kvety, malý prístav a dve kamienkové pláže. Teplé a dlhé večery strávite špacírovaním po promenáde s výhľadom na okolité prírodné krásy alebo návštevou zrúcaniny benátskej citadely z čias 16. storočia. Niektorí zo 100 miestnych obyvateľov sa zaoberajú včelárstvom. Ich sladký prvotriedny bio med si môžete zakúpiť aj vy na pobreží útulných pláži.

Pohľad na malá dedinku vyrastenú na strmom brehu mora s krásnymi farebnými domami a nádhernou prírodou
Očarujúci Asos (zdroj: Depositphotos)

Na juhu ostrova sa tiahne harmonická dedinka Lourdas. Spojenie krásnych piesočnatých pláži s čistým morom a hustý borovicový porast na vrchu Aenos vytvára pokojnú atmosféru. Vo vzdialenosti iba 15 km od letiska sú v srdci Louradasu krásne námestie, neveľké ale za to chutné taverny či beach bary na pláži. Zavítať možno aj k obdivuhodnému kláštoru Sissia, ktorý je v blízkosti pobrežia.

Cesta vedúca k malému kostolíku, za nim more
Cestu ku kláštori Sissia (zdroj: Depositphotos)

Jaskyne a pláže ako bohatstvo Kefalonie  

Neďaleko dedinky Sami, na východe ostrova sa skrýva špecifická jaskyňa Doragoti. Prístupné dve miestnosti očaria svojou kvapľovou a skalnatou výzdobou. Nevšedným faktom tejto jaskyne je jej prezývka: „jaskyňa koncertov“. 15 metrov vysoké priestranstvo s kapacitou maximálne 1000 ľudí využívajú hudobníci ako pódium pre svoje vystúpenia. Príjemná konštantná teplota 18 predstavuje vhodné podmienky na takéto akcie.

Úchvatná prírodná pamiatka Grécka, jaskyňa Melissani, patrí medzi tie najkrajšie v krajine. Melissani predkladá príjemný výlet a to pätnásť minútovú plavbu po jej celej 150 metrovej dĺžke. Nezvyčajne krásne skalnaté útvary a priezračná voda zabezpečia pre vás nezabudnuteľný zážitok. 

Morská jaskyňa, kde otvorom sa dostávajú slnečné lúče
Morská jaskyňa Melissani (zdroj: depositphotos)

Neobvyklá pláž Xi láka turistov svojou červenou farbou piesku. Nachádza sa na juhu Kefalonie v časti Paliki, blízko mesta Lixouri. K dispozícii sú lehátka či bar. Pláž v tvare písmena X je vhodná aj pre rodiny s deťmi.

Pláž s červeným pieskom a slabomodrým morom
Pláž Xi (zdroj: Depositphotos)

Na severozápade ostrova, v regióne Pylaros sa tiahne romantická pláž Myrtos. Okolie dopĺňajú  jasnozelené stromy, mohutné skaly i nebomodré more. K dispozícii sú taktiež lehátka a plážové bary. Západ slnka, ktorý vás vtiahne do obľúbenej telenovely si nenechajte ujsť.

Pohľad zo skaly na pláž s bielym pieskom a dvojfarebným morom
Západ slnka na pláži Myrthos (zdroj: Depositphotos)

Predstavili sme vám ostrov, kde si každý vyberie svoju šálku kávy. Či už túžite po pokojnejšom alebo rušnejšom mieste, kamienkovej alebo piesočnatej pláži, po oddychových alebo aktívnych činnostiach. Tradičná grécka Kefalonia jednoducho nesklame nikoho.

 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.5 / 5. Počítadlo: 15

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?