Každý rok vyrastá v Číne monumentálne ľadové kráľovstvo

By: Rincewind42 - CC BY 2.0

Začiatkom januára vyrastá na mrazivom severovýchode Číny ľadové kráľovstvo. Mesto Harbin je domovom unikátnej udalosti, ktorá nesie názov Medzinárodný festival ľadu a snehu. Je jedným z najväčších a najveľkolepejších festivalov tohto druhu na svete, ktorý láka milióny návštevníkov.

Hlavné mesto čínskej provincie Heilongjiang na severovýchode krajiny každý rok hostí oslavy ľadu a snehu. Ľadoví sochári súperia o vytvorenie čo najkrajšej a najviac komplikovanej stavby z ľadu. Vytvorenie takejto obrovskej ľadovej nádhery však nie je vôbec jednoduché. Prípravy sa začínajú niekoľko mesiacov vopred. Pred samotnou kreáciou sôch pracovníci najprv vykopávajú obrovské ľadové bloky zo zamrznutej rieky Songhua. Festival má niekoľko tematických zón, no hlavným lákadlom je práve „Ice and Snow World“ v Harbine, ktorý pokrýva viac ako 750 tisíc metrov štvorcových. Na vybudovanie ľadového kráľovstva sa spotrebuje v priemere okolo 300 tisíc kubických metrov ľadu a snehu.

ľadové zámky
Ľadové kráľovstvo – By: Rincewind42CC BY 2.0

Festival funguje od roku 1985 a spočiatku boli ľadové diela vytvárané len čínskymi umelcami. No postupom času podujatie získalo medzinárodný charakter a v súčasnosti už návštevníci môžu obdivovať aj diela autorov z Talianska, Francúzska, Kanady či Ruska.

zámok zo snehu
Zámok zo snehu – By: Rincewind42CC BY 2.0

Sochy znázorňujú rozličné zaujímavosti, od zvierat cez prírodné scenérie až po repliky známych pamiatok. Sú veľmi pôsobivé za denného svetla, no väčšiu veľkoleposť naberá prehliadka cez noc. Ľadové sochy sú nádherne osvetlené a pohľad na nich doslova vyráža dych.

osvetlené ľadové sochy
Ľadové kráľovstvo – By: Steve LangguthCC BY 2.0

Festival sa každoročne začína 5. januára a trvá až do konca februára. Mesto Harbin sa vyznačuje veľmi mrazivým počasím, pretože je ovplyvňované studeným sibírskym frontom. Priemerná teplota sa pohybuje okolo –16 °C, pričom teploty tam môžu klesnúť až do –35 °C. Ak by ste sa teda rozhodli prísť pokochať ľadovým kráľovstvom, poriadne sa oblečte.

Autor článku: Bc. Zuzana Benková

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počítadlo: 1

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?