Karpathos: Najkrajšie pláže a miesta, ktoré musíte vidieť!

Karpathos čo vidieť
Karpatkos, Grécko

Nádherné pláže, pokojná atmosféra, historické pamiatky a kultúra. Toto sú len niektoré charakteristické znaky, ktoré skvele vystihujú ostrov Karpathos. Ak túžite po relaxačnej dovolenke, tento izolovaný ostrov je pre vás ako stvorený. Prezradíme vám, aké sú jeho najkrajšie miesta a pláže.

Karpathos sa nachádza v južnej časti Egejského mora, medzi ostrovmi Rhodos a Kréta. Tento pokojný grécky ostrov je pokrytý lesmi, ktoré vás zavedú priamo na pláže. V mesiacoch júl a august sa tu koná niekoľko festivalov, v rámci ktorých sa tancuje a spieva až do rána. Ostrov má bohatú históriu a boli tu objavené vzácne predmety z obdobia rímskej i byzantskej nadvlády. Či už hľadáte kultúru, historické pamiatky, alebo relax, Karpathos má každému čo ponúknuť.

Čo vidieť na ostrove Karpathos?

Teraz vás zavedieme na jedinečné miesta ostrova, kde sa spája nádherná príroda s autentickou kultúrou.

Dedinka Olympos

Ak chcete spoznať miestne tradície a folklór, určite navštívte horskú dedinku Olympos na severnom konci ostrova. Počas celého leta sa tu môžete zúčastňovať folklórnych festivalov, koncertov a divadelných predstavení. Spoznáte tu tradičné miestne piesne, tance a hudobné nástroje.

Dedinka Olympos na Karpathose
Dedinka Olympos na Karpathose

Na Olympos sa dostanete terénnym vozidlom, na motorke alebo môžete preplávať loďou cez more do prístavu Diafani. Pokiaľ máte záujem navštíviť tamojší kultúrny festival, pozrite si vopred online rozpis najväčších podujatí.  

Ostrov Saria

V dedinke Olympos vám odporúčame zostať aspoň 2 noci a jej návštevu spojiť s výletom na opustený skalnatý ostrov Saria, na ktorý sa dostanete loďou z neďalekého prístavu Diafani. Hovorí sa, že ostrov Saria bol kedysi súčasťou ostrova Karpathos, no v dôsledku silného zemetrasenia sa oddelil.

Nájdete tu nádherné prírodné scenérie a výnimočné druhy vtáctva. Okrem toho sa na ostrove nachádzajú zrúcaniny známeho byzantského mesta Nissyros.

Najvyšší vrch Kali Limni

Kali Limni, najvyššia hora ostrova s výškou 1215 metrov nad morom, je obľúbenou zastávkou turistov. Výstup na horu z blízkeho letoviska Lefkos trvá približne 4 hodiny. Po výstupe na vrchol sa vám naskytne nádherný výhľad na Karpathos. A ak bude priaznivé počasie, možno dovidíte až na susedný Kassos alebo Krétu.

Výstup na Kali Limni na krátkom videu:

Dedinka Menetes

Malebná horská dedinka Menetes je situovaná vysoko nad hlavným mestom Pigadia na juhu ostrova. Na vrchole dediny sa nachádza malý kostolík, z ktorého budete mať krásny výhľad na okolitú prírodu a pobrežie. Úzke uličky s bielymi domčekmi sú považované za jedny z najkrajších na ostrove a lákajú návštevníkov na romantické prechádzky.

Dedinka Menetes
Dedinka Menetes

Ostrov Kasos

Kasos je malý, málo preskúmaný ostrov v Egejskom mori, ktorý je ako stvorený na objavovanie tajných zákutí. Tento skalnatý ostrov je domovom menej ako tisíc obyvateľov žijúcich tradičným spôsobom života. Na celom ostrove je roztrúsených mnoho historických pamiatok, kostolov a kláštorov. Okrem historických zaujímavostí tu môžete objavovať aj prírodné krásy, tradičné dedinky a nádherné pláže s priehľadnou vodou. Dostanete sa tam trajektom za približne hodinu a patnásť minút. 

Ostrov Kasos
Ostrov Kasos

Najkrajšie pláže ostrova Karpathos

Ak túžite po oddychu na najkrajších plážach pripomínajúcich raj na zemi, už nemusíte ďalej hľadať. Na Karpathose nájdete tiché pláže v zálive aj skvele vybavené pláže pre rodiny s deťmi.

Achata

Táto tichá pláž v zálive sa nachádza iba pár kilometrov severovýchodne od hlavného mesta. Dostanete sa sem ľahko autom alebo na skútri. Zátoka je obklopená bujnou vegetáciou a kopcami. Čaká tu na vás piesková pláž s bielymi kamienkami – nádherný kontrast so smaragdovo zelenou vodou.

Pláž Achata na Katpathose
Pláž Achata na Katpathose

Apella

Apella je rovnako ako Achata zátoková pláž. Najlepším spôsobom, ako sa sem dostať, je plavba loďou z hlavného mesta Pigadia. Príjemnú atmosféru tu vytvárajú okolité skaly, azúrové more, biely piesok a borovicové stromy.

Pláž Appela na Karpathose
Pláž Apella na Karpathose

Votsalakia

Votsalakia je jednou z najlepších pláží pre rodiny s deťmi. Má plytšiu a pokojnejšiu vodu, jemný piesok, slnečníky a lehátka. 30 metrov od pláže sa nachádza autobusová zastávka, z ktorej vám pravidelne idú spoje do hlavného mesta a späť.

Agios Teodoros

Pláž Agios Teodoros je kamienková pláž nachádzajúca sa pri rekreačnom stredisku Arkasa na západe ostrova. Je chránená strmými skalami, ktoré zároveň vytvárajú krásnu panorámu. Vďaka plytkému moru je vhodná aj pre deti a neplavcov, ktorí nemusia mať obavy z veľkých vĺn.

Šnorchlovanie a potápanie

Pláže ostrova Karpathos sú okrem slnenia a plávania ideálne aj na šnorchlovanie alebo potápanie. Vďaka krištáľovo čistej a pokojnej vode tu môžete pohodlne pozorovať podmorský svet. Pokiaľ preferujete potápanie, navštívte potápačské centrum Karpathos, v ktorom si prídu na svoje potápači každej úrovne.

Šnorchlovanie na Karpathose
Šnorchlovanie na Karpathose

Ubytovanie na Karpathose

Na ostrove sa nenachádzajú žiadne rozsiahle hotelové rezorty ani veľké zábavné komplexy. Prevláda tu pokojnejšia atmosféra, a preto je ubytovanie dostupné skôr v zariadeniach rodinného typu. Pri výbere starostlivo zvážte všetky výhody a nevýhody. Menšie hotely, ktoré sú tu k dispozícii, často ponúkajú iba polpenziu a niektoré sú vzdialené od pláže až 2 km.

Zaujímavosti o ostrove Karpathos

  • Ostrov má bohatú históriu, ktorá siaha až do obdobia paleolitu. Archeologické nálezy potvrdzujú, že ho obývali Mínojci, Mykénčania, Doriani a Rimania.
  • Karpathos je umiestnený na odľahlom mieste, vďaka čomu sa tu podarilo zachovať jedinečnú kultúru vrátane jazyka, zvykov, oblečenia, hudby, tanca a mnohých ďalších vecí.
  • Hlavným hospodárskym odvetvím tamojších obyvateľov je rybolov. Nájdete tu niekoľko rybárskych dedín, kde môžete pozorovať miestnych ľudí pri ich každodennom rybolove.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počítadlo: 1

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?

Snažím sa aby bol tento web stále tým, prečo ho už od roku 2014 navštevujú státisíce čitateľov. Miesto kde sa môžete inšpirovať na vaše cesty a popritom aj niečo ušetriť.