Kaňon Šaryn. Impozantné prírodné dielo v Kazachstane

By: Leon Hart - CC BY 2.0

Mohutná horská sústava Ťanšan leží v Strednej Ázii a rozprestiera sa až cez 4 krajiny. Ukrýva v sebe množstvo obdivuhodných úkazov. V ich zozname sa nachádza aj impozantná roklina. Je dlhá 90 kilometrov a vytesala ju rieka. Prezývaná je aj ako veľký kaňon v Kazachstane.

Kaňon je súčasťou národného parku a údolia rieky Sharyn, ktorá pramení v miestnych horách. Toto (nielen) oku lahodiace miesto je výsledkom niekoľkoročnej činnosti matky prírody. Tisícky rokov poveternostných podmienok sa zapríčinilo o odhalenie niekoľkých vrstiev farebných usadenín na stenách kaňonu.

kaňon
By: Torekhan SarmanovCC BY 2.0

Veľmi zaujímavou a impozantnou časťou je suchá bočná roklina. Je dlhá asi kilometer alebo dva a je nazývaná aj Údolie zámkov. Na tomto mieste môžete vidieť stúpajúce skalnaté útvary. Nebolo by na tom nič neobvyklé, no tieto útvary sa až veľmi nápadne podobajú zámkom či hradom. Dokonca dostali pomenovania aj podľa známych svetových budov či rozprávkových bytostí. Nájdete tu napríklad Notre Dame či Winnie the Pooh.

Kaňon Šaryn. Impozantné prírodné dielo v Kazachstane
By: Steven DamronCC BY 2.0
kaňon
By: Steven DamronCC BY 2.0

Najlepšie sa na toto miesto dostanete z mesta Almaty, ktoré je zároveň najväčším mestom krajiny. Od samotného kaňonu je vzdialené takmer 200 kilometrov, no červené skaly tiahnuce sa do diaľky 90 kilometrov rozhodne stoja za to, aby ste merali aj takúto dlhšiu cestu. Pohľad na kaňon a jeho skaly navádza pocit, že sa nachádzate v americkom Veľkom kaňone. No kazašský kaňon Šaryn dýcha vlastnou atmosférou a jedinečnosťou.

kaňon
By: Torekhan SarmanovCC BY 2.0

Dostať sa sem môžete prenajatým autom, autobusom či taxíkom. V poslednej dobe sa kaňon Šaryn stáva veľmi obľúbenou turistickou destináciou. No aj napriek tomu, pred tým, než sa sem vyberiete, mali by ste si so sebou zabaliť dostatok jedla a vody. Nenachádzajú sa tu totiž žiadne stánky či obchodíky s jedlom a vodou.

kaňon
By: Torekhan SarmanovCC BY 2.0
kaňon
By: Torekhan SarmanovCC BY 2.0
kaňon
By: Torekhan SarmanovCC BY 2.0

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počítadlo: 1

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?