Kanárske ostrovy: Spoznajte 7 španielskych pokladov v Atlantickom oceáne

Tenerife, Kanárske ostrovy
Tenerife, Kanárske ostrovy

Známe aj ako ostrovy večnej jari a miesto s najlepšou klímou na svete. Súostrovie v Atlantickom oceáne priťahuje rozmanitosťou, v ktorej sa prelína krajina sopiek, záhadných lávových polí, úžasných pláží a sviežich lesov. Pre turistov predstavujú Kanárske ostrovy hodiny strávené na slnku, osviežujúce kúpanie, poznávanie morského dna, pozorovanie delfínov, surfovanie, ale aj objavovanie pozoruhodnej sopečnej krajiny, nočné pozorovanie hviezd či poznávanie úžasného historického a kultúrneho dedičstva. Je privilégium, že toto všetko a ešte oveľa viac si môžete užiť v bezpečnej destinácii len pár hodín od ktoréhokoľvek európskeho mesta.

Základné informácie pred cestou

Kanárske ostrovy ležia v Atlantickom oceáne, približne 100 km od pobrežia Afriky. Sú autonómnym regiónom Španielska a riadia sa pravidlami Európskej únie. Menou je euro, úradným jazykom španielčina. Súostrovie tvorí 13 ostrovov, z ktorých 6 je neobývaných. K turisticky navštevovaným patria:

  • Tenerife
  • Gran Canaria
  • Lanzarote
  • Fuerteventura
  • La Palma
  • La Gomera
  • El Hierro

Geografický reliéf Kanárskych ostrovov je výsledkom stoviek sopečných erupcií. Domáci a turisti si tu po celý rok užívajú mierne podnebie s rôznorodou mikroklímou na krátkych vzdialenostiach. Priemerné teploty sa pohybujú medzi 18 – 25 ˚C v zimnom období a medzi 24 – 29 ˚C v lete. Dni na Kanárskych ostrovoch sú dlhé a slnečné s malými výkyvmi počasia.

Ako sa dostať na Kanárske ostrovy?

Pri cestovaní na Kanárske ostrovy vám ako občanom EÚ stačí občiansky preukaz – turistický pobyt je bez vízovej povinnosti. Jediným ostrovom, na ktorý sa aktuálne lieta z Bratislavy, je Lanzarote. Priamy let trvá približne 4 hodiny. Na Tenerife alebo Gran Canariu lietajú priame spoje z Viedne a z Budapešti, ostrov Fuerteventura je dostupný z Viedne. Ceny spiatočných leteniek sa pohybujú už od 150 eur. Na Kanárske ostrovy je vhodné cestovať celoročne.

Ako cestovať v rámci ostrovov a medzi ostrovmi?

Turistami navštevované ostrovy majú modernú dopravnú infraštruktúru, ktorá zahŕňa sieť autobusov, taxislužieb, ale aj dobre dostupných požičovní áut a motoriek. Cestovanie autobusmi je cenovo výhodné a pomerne pohodlné, linky spájajú väčšinu dôležitých bodov na ostrovoch. Ceny taxislužieb sú v porovnaní s našimi mierne vyššie (cca 1,20 – 1,50 eur / km).

Cestovanie medzi ostrovmi navzájom je pomerne rýchle a jednoduché. Všetky majú vybudované prístavy a letiská a vzdialenosti medzi nimi sú také malé, že vám presuny nebudú trvať dlho. Súostrovie disponuje ôsmimi letiskami – na všetkých linkách je čas letu kratší ako hodina a počas dňa sú časté odlety. Cestovanie loďou je lacnejšie a ponúka krásne zážitky vrátane pozorovania delfínov. Obľúbenou možnosťou, ako vycestovať na susedné ostrovy, sú organizované zájazdy výletnými loďami s návratom v ten istý deň bez prenocovania.

Kanárske ostrovy jeden po druhom

Uplynuli milióny rokov, aby boli také, aké sú dnes. Kanárske ostrovy sa vďaka sopečnej činnosti vynorili spod hladiny Atlantického oceána a vzniklo z nich jedno z najrozmanitejších miest na svete. Sú tak blízko a pritom sú také rozdielne.

Tenerife

Najväčší ostrov kanárskeho súostrovia je súčasne ostrovom tisícich zážitkov. V hlavných turistických centrách na južnom pobreží nájdete idylické pláže s jemným zlatým pieskom.

Tenerife však ukrýva aj pokojnejšie menšie plážičky roztrúsené pozdĺž pobrežia s tmavým sopečným pieskom. Obľúbenou atrakciou sú plavby loďou po boku delfínov a veľrýb vo vodách juhozápadne od ostrova. Mimoriadne vyhľadávaným miestom je najnavštevovanejší park v celej Európe, Národný park Teide. Jeho súčasťou je sopka Teide, najvyšší vrch Španielska (3 715 m). Na jej vrchol vedie cca 6-hodinový peší turistický výstup, ale aj pohodlnejšia cesta lanovkou.

Prechádzku zachovanými historickými štvrťami si môžete vychutnať v koloniálnom meste San Cristóbal de la Laguna či v Puerto de la Cruz, ktoré je aj domovom fascinujúcej botanickej záhrady. Na ostrove nájdete aj niekoľko rekreačných parkov, z ktorých dva sú považované za najlepšie na svete: vodný svet Siam Park a ZOO Loro Parque.

Tenerife sprievodca ostrovom
Tenerife

Gran Canaria

Gran Canaria je ostrovom kontrastov – zvykne byť označovaný aj ako „miniatúrny kontinent“. Zatiaľ čo na južnom pobreží nájdete prevažne pokojné pláže so zlatým pieskom, sever je domovom malých zátok s tmavým pieskom a sopečnými horninami. Gran Canaria vyniká aj jednou z najlepších mestských pláží v Európe, Las Canteras v hlavnom meste. Mimoriadne navštevovaný je prírodný park Tamadaba s endemickými borovicovými lesmi.

Agaete
Krásna biela dedinka Agaete v horách na Gran Canaria

K turistami obľúbeným mestečkám patrí Tejeda (vraj jedno z najkrajších miest v Španielsku), Santa Lucia, Teror či Arucas. Opomenúť nemožno ani hlavné mesto, Las Palmas de Gran Canaria, s nádhernou historickou štvrťou. Jedinečným miestom je Múzeum a archeologický park v Gáldare s domami a jaskyňami, ktoré tvorili súčasť predhispánskeho osídlenia. Gran Canaria vyniká aj svojou prekrásnou oblohou a bohatou infraštruktúrou zameranou na astroturizmus.

Tejeda, Gran Canaria
Tejeda – horská dedinka na Gran Canaria

Lanzarote

Najvýchodnejší kanársky ostrov je ostrovom sopiek, lávových polí a čiernej a červenej zeme. Svojimi úžasnými scenériami mnohým pripomína povrch Marsu. Napriek vulkanickému charakteru krajiny ukrýva Lanzarote krásne pláže s bielym a zlatým pieskom, ktoré sú priam ideálne pre rodiny s deťmi. Chránené pred vlnami a prúdmi ponúkajú pokojné a bezpečné kúpanie.

Playa Mujeres, Lanzarote
Playa Mujeres, Lanzarote

Prekrásnu sopečnú krajinu si môžete naplno vychutnať v Národnom parku Timanfaya. Príjemným prekvapením ostrova je vinárska oblasť La Geria s možnosťou ochutnávky vína v jedinečných vinohradoch. Jednou z najnavštevovanejších atrakcií ostrova je Los Jameos del Agua (sopečný tunel s vnútorným jazerom), v ktorom žije slepý biely kôrovec – jediný svojho druhu na svete. Z mestečiek, ktoré sa na Lanzarote oplatí navštíviť, spomeňme prvú európsku osadu na ostrovoch, Yaizu, mesto Teguise s prekrásnou historickou štvrťou alebo Haríu, známu aj ako Údolie tisícich paliem.

vinič lanzarote
Vinič na Lanzarote

Fuerteventura

Ostrov dokonalých bielych a zlatistých pláží obmývaných tyrkysovomodrým morom. To je Fuerteventura, ideálna voľba dovolenkárov a milovníkov vodných športov. Môže sa pochváliť takmer 150 km pláží s priam dokonalými podmienkami pre rekreáciu. Fuerteventura je známy aj svojím syrom Majorero a fascinujúcimi stopami histórie. Jedným z miest, ktoré tu rozhodne musíte navštíviť, je Betancuria, vyhlásená za „historické mesto“. Zaujímavou turistickou atrakciou sú aj historické rytiny na kameňoch hory Tindaya či astronomická vyhliadka Sicasumbre.

Fuerteventura, Kanárske ostrovy
Fuerteventura

La Palma

Ostrov zelene tvorenej bujnými borovicovými a vavrínovými lesmi. Pobrežie lemujú pláže s vulkanickým pieskom, prírodnými bazénmi a jazierkami. La Palma vyniká fascinujúcou podmorskou sopečnou krajinou pretkanou jaskyňami a stenami, rajom pre potápačov. K najkrajším prírodným oblastiam ostrova sa radí Národný park La Caldera de Taburiente a bujné vavrínové lesy Los Tilos. La Palma je tiež skvelým miestom pre pozorovanie nočnej oblohy. Ostrov bol prvou rezerváciou Starlight na svete a dodnes je obľúbeným cieľom astroturistov.

Santa Cruz de La Palma
Santa Cruz de La Palma

La Gomera

Ostrov, ktorý fascinuje svojou históriou a prírodným bohatstvom. Svoj domov tu mali predkovia, ktorých jediným dorozumievacím prostriedkom bol pískací jazyk silbo gomero. Dnes tu má útočisko jeden z najlepšie zachovaných vavrínových lesov na svete. Na La Gomera nájdete tie najpanenskejšie pláže s čiernym pieskom. Najväčším prírodným pokladom ostrova je Národný park Garajonay s bujnými vavrínovými lesmi z treťohôr. K mestám, ktoré sa oplatí navštíviť, patrí San Sebastián de La Gomera, kde Krištof Kolumbus naposledy vystúpil na pevninu, či Agulo s prekrásnou historickou štvrťou a fascinujúcou vyhliadkou ponúkajúcou pohľad až na Tenerife.

La Gomera Kanárske ostrovy
La Gomera

El Hierro

Ostrov sopečnej krajiny, malých dediniek, ticha a pomalého životného tempa. Nemá takmer žiadne pláže, ale ponúka kúpanie v prírodných bazénoch s rajskou atmosférou. Jedným z najobľúbenejších je Charco Azul, nazývaný aj modrý rybník. Najmladší z Kanárskych ostrovov je obľúbenou destináciou milovníkov potápania. Vďačí za to dobrej priehľadnosti vôd, úchvatnej podmorskej sopečnej krajine a bohatému podmorskému životu. V prírodných scenériách ostrova sa prelínajú borovicové a vavrínové lesy s tajomnou vulkanickou krajinou. K najobľúbenejším turistickým trasám patrí Camino de Jinama – stará cesta, ktorú kedysi používali obyvatelia ostrova.

El Hierro, Kanárske Ostrovy
El Hierro, Kanárske Ostrovy

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.6 / 5. Počítadlo: 57

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?