Kanadské jazero zamrznutých bublín

Jazero Abraham je umelé jazero na rieke North Saskatchewan. Leží v západnej Alberte v Kanade. Vytvorené bolo v roku 1972 spolu so stavbou priehrady Bighorn. V zimných mesiacoch sa z neho stáva veľmi obľúbená atrakcia pre tých, ktorí chcú obdivovať jeho netradičný povrch.

Abrahamské jazero je domovom netradičného javu. Často sa označuje aj ako jazero ľadových či zamrznutých bublín. Keď zimné teploty výrazne klesnú pod nulu, jazero zamrzne a pod hustou ľadovou vrstvou je možné pozorovať nespočetné množstvo netradičných útvarov pripomínajúcich bubliny. Tento fenomén urobil z jazera slávne miesto pre mnohých fotografov, turistov či zvedavcov. Jazero je pre svoje netradičné bubliny známe po celom svete.

jazero
Photo by John Bakator on Unsplash

Ako bubliny vznikajú?

Tento „bublinový“ jav je spôsobený prítomnosťou niektorých rastlín na dne jazera, ktoré uvoľňujú metán. Zachytený metán spôsobuje, že sa v jazere tesne pod ľadom tvoria zamrznuté bubliny. Tento netradičný jav nastáva v momente, keď rastliny uvoľnia metánový plyn čím sa vytvoria bubliny, ktoré sa následne zachytia v ľade tesne pod povrchom zamŕzajúceho jazera.

jazero
Photo by David Wirzba on Unsplash

Atraktívne miesto pre milovníkov prírody

Vďaka vizuálnym efektom, ktoré vznikli zo stôp bublín zamrznutých pri stúpaní smerom k povrchu, sa v spojení s priezračnou modrou vodou stalo jazero Abraham obľúbeným miestom pre mnohých turistov. Návštevníci sem prichádzajú rovnako ako za účelom vytvárania profesionálnych fotografií, ale aj za netradičnýmim najmä vizuálnymi zážitkami. Jazero Abraham sa vyznačuje skutočne nezabudnuteľnými pohľadmi na krištáľovo čistú vodu modrej farby, podobne ako iné ľadovcové jazerá v okolí, aj napriek tomu, že je umelým jazerom.

Okolie jazera

Jazero Abraham je súčasťou kanadskej provincie Alberta na východnom svahu Kanadských Skalnatých hôr. Je ideálnym miestom pre tých, ktorí sa radi ponoria do úchvatnej prírodnej krajiny. Okolie jazera je tvorené ľadovcovými stenami a rozhľahlými lesmi. Rovnako, v okolí sa nachádza aj niekoľko národných parkov, ako napríklad Národný park Banff, Národný park Jasper či Waterton Lakes.

jazero
By: Kevin M KlerksCC BY 2.0
jazero a hory
By: Kevin M KlerksCC BY 2.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[kkstarratings force=“false“ valign=“bottom“ align=“left“]

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?