Kam z Bali? 7 tipov na výlet na okolité ostrovy

Gili Islands

Z maličkého a kedysi neznámeho ostrova Bali sa postupom času stala destinácia, ktorá v minulom roku obsadila 19. priečku v rebríčku najnavštevovanejších miest planéty. V konkrétnych číslach to znamená 8,26 milióna turistov ročne na ostrove, ktorý má rozlohu len necelých šesťtisíc kilometrov štvorcových!

Okrem iného, mnoho ľudí žije na Bali dlhodobo a charakter ostrova sa pomaly mení a podlieha vplyvu západnej kultúry. S tým samozrejme súvisí nárast cien, kolabujúca doprava a možno (ako by to niektorí kritici povedali) aj strata autenticity.

Každopádne, ak už plánujete cestu do ďalekej Indonézie, rozhodne sa neobmedzujte len na ostrov Bali a preskúmajte aj niektoré z blízkych ostrovov. Ku každému z nich sme vám spísali tie najdôležitejšie informácie aby ste sa vedeli rozhodnúť, ktoré z nich sú tie pre vás.

Gili ostrovy, Indonézia
Vtáčí pohľad na ostrovy Gili v Indonézii

TIP: Kedy vycestovať na Bali? Hlavná sezóna trvá od začiatku júla do konca augusta. Počasie síce býva suché a slnečné, no ostrov doslova praská vo švíkoch. Off-season je zas medzi októbrom a aprílom, no v rozmedzí od novembra do marca očakávajte zrážky.

Akciové letenky na Bali nájdete TU.

Nusa Lembongan

Ak sa vydáme na východ od Bali, ostrov Nusa Lembongan je prvý, na ktorý po polhodinovej ceste natrafíme. Je to známym útočiskom pre množstvo ľudí, ktorí potrebujú oddych od rušného Bali. Pýši sa panenskou prírodou, ideálnymi podmienkami na potápanie (nevynechajte Mangrove Point a Crystal Bay), bielym pieskom, tyrkysovou vodou a pohodovou atmosférou.

Nusa Lembongan
Kaviareň na pláži Jungutbatu, Nusa Lembongan

Obľúbeným miestom je aj miesto Devil’s Tear, kde sa drsný útes spája s divokým oceánom – toto prírodné divadlo je rozhodne najkrajšie počas západu slnka. Na Nusa Lembongan je povinnou jazdou aj surfovanie, pretože ostrov ponúka podmienky, ktoré hravo konkurujú samotnému Bali. Počas odlivu si zas môžete vychutnať pokojné vody na paddle boarde.

Zároveň sa tu však nachádza množstvo luxusných rezortov a reštaurácií, takže nečkajte úplne pravý opak Bali, skôr len menšie davy.

Nusa Lembongan
Divoké vlny pri ostrove Lembongan

Nusa Ceningan

Ostrov Ceningan leží hneď vedľa a s Nusa Lembongan je spojený ikonickým žltým mostom. Maličký ostrov má len jedinú pláž s názvom Secret Beach, no za návštevu stojí aj neďaleká modrá lagúna lemovaná modrými útesmi, z ktorých milovníci adrenalínu radi skáču do rozbúrenej tyrkysovej vody.

Myslite však na to, že na týchto dvoch ostrovoch nepremávajú autá a taxíky a preto jediným spôsobom prepravy pre vás bude skúter, ktorý si môžete prenajať hneď po príchode.

Yellow bridge, Nusa islands
Žltý most medzi ostrovom Lembongan a Ceningan

Nusa Penida

Najväčší spomedzi ostrovov je Nusa Penida, ktorý zrejme väčšina ľudí pozná podľa fotiek z miesta Kelingking Beach (fotka nižšie). V okolí ostrova sa nachádza množstvo koralov takže okrem turistiky a oddychu na pláži tu môžete spoznávať bohatý podmorský život.

Ostrovy Nusa sú častou voľbou pre ľudí, ktorí sa rozhodnú spraviť si jednodňový výlet z Bali. Ak sa však rozhodnete ostať viac dní, môže sa stať, že si na tých najúchvatnejších miestach užijete západ slnka vo veľmi komornej atmosfére bez davov.

Určite sa preto oplatí stať tu pár dni a objavovať miesta ako kráter Pasih Uug, prírodný bazén Angel's Billabong, pláže KelingkingAtuh a vodopád Seganing či Peguyangan.

Nusa Penida
Kelingking Beach, Nusa Penida

TIP: Ako sa dostať na tieto ostrovy? Lístok si môžete zakúpiť osobne v prístave Sanur alebo online napríklad na tomto linkuZ Bali premávajú na Nusa Lembongan takzvané „speedboat“ – dĺžka cesty je zhruba 30-40 minút a jednosmerný lístok stojí od 12€ a vyššie. 

Ďalšou možnosťou je veľký trajekt, ktorý odchádza z prístavu Padangbai. Cesta trvá síce hodinu, no lístok stojí len čosi vyše 5€ a ak ste si už na Bali požičali skúter, budete si ho môcť zobrať so sebou (ďalšou loďou smerom na Nusa Penida sa však už so skútrom neprepravíte). 

Ideálna cesta je preto postupná Bali – Nusa Lembongan, cez žltý most sa dostanete na Nusa Ceningan a od rovnakého mosta potom odchádzajú menšie loďky na tretí ostrov Nusa Penida. Ak vám samostatná doprava nevyhovuje, stále môžete osloviť jednu z cestovných agentúr a zakúpiť si „balíček“.

Gili Islands
Raj na zemi – tri malé ostrovy Gili blízko Lomboku

Gili Trawangan

Tri maličké ostrovy Gili sa nachádzajú ešte východnejšie od Bali a ponúkajú podobný útek od rušného ostrova. Gili Trawangan, alebo Gili T, nesie aj prezývku párty ostrov a je najväčší a najrozvinutejší.

Je typický panenskými plážami a tými najlepšími miestami na potápanie. Pláže sú tu kamenistejšie a preto určite využijete topánky do vody. Zaujímavosťou je však to, že ešte pred 30 rokmi nežili na tomto ostrove žiadni ľudia a až postupný prílev zvedavcov vytvorili z tohto miesta vyhľadávaný ostrov – dnes už s množstvom hotelov a rezortov, no našťastie bez motorizovanej dopravy.

Požičajte si preto bicykel (ostrov má v priemere len 3,5 kilometra), dajte si kokos či dva na pláži a užívajte si túto krásnu indonézsku prírodu!

Gili Trawangan
Požičovňa bicyklov na Gili Trawangan

Gili Meno

Ostrov Meno sa nachádza hneď napravo od Gili T a ponúka skutočne autentický zážitok. Nájdete tam minimum hotelov a barov, len panenskú a turizmom nepoškvrnenú prírodu s tými najkrajšími plážami.

Tak, ako je Gili T cieľom pre mladých párty ľudí, tak je Gili Meno vhodný pre zamilované dvojice. Je však pravdepodobné, že dlho sa tu nezdržíte, pretože sa po chvíli môžete začať nudiť. Ideálna je preto jedno-/dvojdňová zastávka.

Sochy pod vodou, Gili Meno
Pri potápaní v okolí ostrova Gili Meno natrafíte aj na takéto podvodné sochy

Gili Air

O ostrove Gili Air sa hovorí, že je niečo medzi Trawangan a Meno – zlatá stredná cesta, no ideálne je navštíviť každý z ostrovov, pretože každý z nich je unikátny.

Pohodová atmosféra na ostrove Gili Air je samozrejmosťou, rovnako aj panenské pláže, krištáľovo čistá voda, dobrý výber reštaurácií a barov ale aj ideálnych miest na potápanie.

Tento ostrov je skutočne maličký a z jedného konca na druhý sa dostanete peši len za 20 minút takže opäť platí, že si tu naplánujte len kratšiu zastávku a nie celú dovolenku.

Gili Air

TIP: Ako sa dostať na tieto ostrovy? Podobne ako v prípade dopravy na ostrovy Nusa, aj sem sa dostanete loďou z Bali z prístavu Padangbai, Serangan, alebo z ostrovu Nusa Lembongan. Cesta trvá od 1,5 do 2,5 hodiny so súkromnými spoločnosťami a cca 8 hodín s verejnou dopravou. Drahší jednosmerný lístok stojí cca 46€ a lacnejší na verejnú dopravu zhruba 25. 

Lode smerujú k ostrovu Lombok, no cestou postupne zastavujú pri všetkých Gili ostrovoch, takže sa neskôr pohodlne prepravíte aj medzi samotnými ostrovmi. Verejná doprava tiež funguje na trase výhradne medzi týmito ostrovmi.


Tri vyššie spomínané ostrovy obklopujú z ľavej strany Lombok – ostrov, ktorý je zas len o niečo menší ako Bali, no je viac autentický a tradičný. V tomto článku sme pre vás spísali 16 dôvodov, prečo by ste mali navštíviť tento raj na zemi!

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počítadlo: 4

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?