Kam na dovolenku k moru autom? Stavte na Taliansko alebo Chorvátsko

kam na dovolenku k moru autom - ostrov Dugi Otok v Chorvátsku
Dugi Otok, Chorvátsko

Plánujete tohtoročnú dovolenku pri mori absolvovať s autom? Do ktorých destinácií sa viete dostať najrýchlejšie? Máme pre vás tipy na niekoľko letovísk v Taliansku a Chorvátsku, ktoré vás nasmerujú pri otázke, kam na dovolenku k moru autom.

Taliansko

Nie je jedno, kam sa v Taliansku vyberiete, aby ste nestrávili pol dňa za volantom. A odpoveď na otázku, kam vycestovať k moru, môže byť tiež celkom maturita, keďže jeho pobrežie má až 7 600 kilometrov. Poradíme vám zopár destinácii, na ktoré vám postačí len 6 7 hodín cesty. Zvyšok času už môžete stráviť oddychom alebo poznávaním nových čarovných miest.

Bibione – pohodička pre rodiny

Fajn lokalitou, pokiaľ sa rozhodnete pre dovolenku do Talianska autom, je napríklad Bibione, obľúbené pre svoju cenovú dostupnosť, bohaté služby a dlhočizné piesočnaté pláže s pozvoľným vstupom do vody a pokojným morom, ideálnymi aj pre rodiny s malými deťmi. Na svoje si tu prídu tiež psíčkari, ktorým sú vyhradené extra ubytovania i pláže. No a pre tých ostatných, čo sem prišli len so svojimi dvojnohými členmi domácnosti, odporúčame relax na hlavnej pláži Bibione, zvanej jednoducho „Spiaggia” (pláž), jej západnom – Lido del Sole alebo východnom pokračovaní – Lido dei Pini.

Lido di Jesolo – európske Miami na skok od Benátok

Lido di Jesolo láka 15 kilometrami zlatistého pobrežia s čistučkým morom. Za pobrežnou promenádou lemovanou obchodíkmi a kaviarničkami sa týčia majestátne moderné hotely, vďaka čomu toto miesto získalo prezývku „talianske Miami“. No vidíte a ani netreba absolvovať 12-hodinový let 🙂

Potom cestou späť, ak vás ešte neopustí cestovateľská nálada, si môžete spraviť výlet do Benátok. Vzdialené sú len 45 kilometrov, bola by škoda to nevyužiť, keď už ste tu.

Lido di Jesolo – európske Miami pri Benátkach
Lido di Jesolo, Taliansko

Terst – dovolenkový raj na rozhraní svetov

A čo taký Terst? Tiež sa vmestí do časového rozpätia 6 – 7 hodín. Trochu sa vymyká typickej talianskej atmosfére. Dôvodom je, že ešte po prvej svetovej vojne patril Rakúsku. Okrem toho leží tiež na pohraničí so Slovinskom. Kultúry sa tu teda pestro prelínajú. 

Toto prístavné mesto ponúka mnoho pamätihodností. Určite si pozrite nádherný zámok Miramare, Staré mesto s úzkymi uličkami či miestnu radnicu. Slniť sa možno na pieskových i kamienkových plážach. Medzi najpopulárnejšie patrí Barcola v blízkosti zámku Miramare, Muggia v rybárskom mestečku na pohraničí so Slovinskom, či Sistiana v zátoke, obklopená zelenými kopcami, ideálna pre rodiny s deťmi.

Zámok Miramare, Terst
Miramare, Taliansko

Chorvátsko

Táto krajina má dĺžku pekných pár stovák kilometrov, preto je veľmi dôležité premyslieť si, do ktorých končín sa vyberiete. Hľadáte niečo do 7 hodín? Máme pre vás niekoľko lákavých tipov na letoviská, pri ktorých vás nebude odrádzať dlhá cesta. A čo ušetríte na transporte, akoby ste potom v ďalších dňoch našli 🙂

Spojte pohodlnú Rijeku s divokým Krkom

Dovolenka do Chorvátska autom bude mať svoje nezabudnuteľné čaro, ak zvolíte napríklad Rijeku s pekným historickým centrom a nádhernou pevnosťou Trsat. Nájdete tu maličké pláže priamo v meste. Ak sa vám bude máliť, môžete si spraviť výlet aj na neďaleký ostrov Krk, ktorý vás dostane svojimi majestátnymi horami, skalnatou nehostinnosťou v kombinácii s borovicovými lesíkmi. Viete si tu skvele odpočinúť v letovisku Baška s dlhočiznou plážou a výhľadom na hory. No nemusí ostať len pri výhľadoch, dajú sa tu podniknúť aj zaujímavé treky. Napríklad na najvyšší vrch ostrova Krk – Obzova (možno vám to od mora príde aj ako tisícovka, ale v skutočnosti nemá ani 600 metrov nad morom).

príroda na ostrove Krk v Chorvátsku
Krk, Chorvatsko

Kúsok od Rijeky máte aj Crikvenicu. Prečítajte si o nej viac v tomto článku.


Za históriou a krásnymi plážami do Puly

Ďalším tipom, ktorý dávame do vašej pozornosti, pokiaľ plánujete ísť na dovolenku k moru autom, je historická Pula. Viete tu krásne spojiť poznávací výlet s oddychom. Čakajú vás čarovné miesta dýchajúce časmi dávno minulými ako napríklad rímsky amfiteáter, Oblúk Sergiovcov či pevnosť Kaštel. Čo sa týka pláží, nájdete tu kamenisté a zmiešané, ocenené modrou vlajkou, v zátokách, zálivoch i v blízkosti hotelov a reštaurácií.

Pula v Chorvátsku, amfiteáter
Pula, Chorvátsko

Smer Zadar za zábavou, dobrodružstvom i pokojom

No a do tretice, cieľom vašej dovolenky, ktorú si aj sami odšoférujete, môže byť Zadar, v blízkosti ktorého máte mnohé obľúbené letoviská. Napríklad párty ostrov Pag – preslávený plážou Zrće, kde to žije vo dne v noci. Pokojnejší Dugi Otok s jednou z najkrajších jadranských zátok a prírodným parkom zároveň – Telašćicou, kde sa pre zmenu môžete okúpať v slanom jazere Mir s teplotou ako vo wellnesse. Alebo malé prístavné mestečko Biograd na Moru s upravenými kamienkovými plážami v tieni borovíc, ideálnymi pre rodiny s deťmi. 

ostrov Dugi Otok, Národná park Telašćica
Dugi Otok, Telašćica

 

Ale aj priamo v Zadare je čo robiť. Nájdete tu mestskú pláž, ďalšiu zvanú Kolovare ocenenú modrou vlajkou a neďaleko vyše 1,5-kilometrovú dlhočiznú pieskovú. Priamo v meste lákajú antické a renesančné pamiatky, dobrodružné dušičky zase neďaleké národné parky Velebit, Plitvice či Kornati.

Tak čo, rozhodli ste sa tento rok pre dovolenku k moru autom? Dobrá voľba. Budete viac flexibilní. Veríme, že sme vám pomohli rozhodnúť sa pre destináciu. Viac dovolenkových tipov a užitočných informácií nájdete na našom webe. Napríklad aj ako postupovať, ak ste sa rozhodli si auto požičať až na dovolenke.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4 / 5. Počítadlo: 3

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?