Kalamata: originálne mesto na Peloponézskom ostrove

Lodný prístav na mori, vzadu sa vypína kopec
Prístav v Kalamate (zdroj: depositphotos)

Na juhu Peloponézskeho polostrova leží grécke mesto Kalamata obmývané Egejským morom. Napriek tomu že bolo na začiatku devätnásteho storočia zničené a nanovo postavené a v roku 1986 zdevastované silným zemetrasením, má veľké prírodné a historické bohatstvo. Toto moderné mesto známe aj básnikovi Homérovi ako Pharao, priťahuje turistov z celej Európy. Zachované historické a kultúrne pamiatky, prímorská architektúra a obľúbené pláže s čistým morom určite raz navštívte a neprehliadnite nižšie spomínané zaujímavé aktivity.

Pevné korene histórie 

Pri spoznávaní Kalamaty je dobrým centrálnym bodom časť Staré mesto, odkiaľ máte dobrý prístup k rôznym pamiatkam a inštitúciám. Aj samotná cesta k nim sa stane zážitkom a malým výletom vďaka tenkým uličkám lemovanými neoklasickými budovami.

Byzantský kostol Ypapantis vybudovaný v prvej polovici devätnásteho storočia je významný svojím vzhľadom i interiérovými pokladmi ako ikona panny Márie, ktorej pôvod sa určuje do roku 672 nášho letopočtu či nástennými maľbami, freskami. Posledná rekonštrukcia prebehla v roku 1986, kedy sa po silnom zemetrasení nevyhol poškodeniu.

Netradičným a vhodným vidieť je aj kostol Svätého Apoštola v byzantskom štýle.

Veže kostola v žltkastej farbe s modrou strechou
Kostol Ypapantis (zdroj: Depositphotos)

Symbolom tohto polostrovného mesta je hrad Kalamata, niekedy sa stretnete s označením hrad Kastro. Táto zrúcanina franskej pevnosti z čias trinásteho storočia prežila silné zemetrasenie, a tak sa dodnes zachovala veľkolepá vstupná brána. Z hradu, ktorý sa vypína nad mestom si užijete krásny výhľad na centrum Kalamaty. Lepší bod na pozorovanie východu alebo západu slnka tu nenájdete.  

V kaštieli Kiriakou sídli Folkórne a historické múzeum vystavujúce exponáty, ktoré Gréci využívali počas každodenného života, ale aj nálezy z čias vojny za nezávislosť, zo začiatku devätnásteho storočia, z roku 1821. Na druhom poschodí je úsek, ktorý sa venuje tlači kníh a ich väzbe, čo súvisí s dlhoročnou tradíciou tohto mesta. Kalamata mala ako prvé grécke mesto kníhtlačiareň.

Starý kamenný kostolík v byzantskom štýle v centre námestie
Starý kamenný kostolík v byzantskom štýle v centre námestie (zdroj: Depositphotos)

Pokiaľ ste nadšencom počiatočnej gréckej histórie a mytológie, neobíďte Archeologické múzeum Messenia. Vystavované sú tu nálezy, ktorých pôvod sa datuje do praveku či byzantskej doby. Milovníkov mytológie potešia aj obdivuhodné klenoty spájané s gréckym bájoslovím.

Netradičným skanzenom je Železničné múzeum, kde sa môžete pokochať krásnymi kočmi, zachovalými železničnými vozňami i vagónmi, ktoré sa používali v posledných rokoch devätnásteho storočia.

Starý drevený železničný vagón vystavený v exteriérovom múzeu
Železničné múzeum (zdroj: Depositphotos)

 Obľúbený medzi cestovateľmi je aj Medzinárodný tanečný festival Kalamata, prebiehajúci každoročne desať dní počas mesiaca júl, na ktorom sa stretávajú prominentní celosvetoví tanečníci. Súčasťou programu sú okrem predstavení aj koncerty, workshopy či besedy pre študentov tanca a iných odborníkov v oblasti. 

Iba dvadsať kilometrov severozápadne od dovolenkovej destinácie Kalamata je staroveké mesto Messen, ktoré bolo obsadené už v dobe bronzovej. Pozorovať tu môžete deväť kilometrov dlhé hradby, ktoré boli súčasťou mestského opevnenia, obrovskú arkádsku bránu či komplex Asklepion zahrňujúci ďalšie významné historické artefakty.  Messen a jeho archeologické pozostatky vrcholia monumentálnym a skoro nepoškodeným štadiónom. 

Stĺpy ako zvyšky niekdajšej starej gréckej stavby
Mesto Messenia (zdroj: Depositphotos)

Destinácia stvorená pre gurmánov

Pokiaľ radi spoznávate nové chute a zahraničnú kuchyňu, v centre mesta sa nachádza trhovisko, kde dvakrát do týždňa – stredu a sobotu, sa zíde vyše 450 predajcov a predajkýň. Medzi tradičné grécke dobroty, ktoré tu môžete ochutnať, patria spanakopita – špenátový koláč, kvalitný horský čaj, lalagia – vyprážané praclíky, syry a nemôžu chýbať ani čerstvé kalamatské olivy, chutný symbol mesta. 

Ak vás zaujíma proces pestovania, spracovania a ďalších záležitostí týkajúcich sa aj výroby olivového oleja, zúčastníte sa udalosti „Prehliadka a ochutnávka olív“.

Tmavé sušené olivy vhnedej miske na bielom stole
Pravé kalamatské olivy (zdroj: freepik)

Pláže s ocenením Modrá vlajka?

Iba dvadsaťpäť kilometrov od mesta Kalamata sa tiahne piesočnatá pláž Stoupa. Okolie spríjemňuje zeleň, pohľad na vypínajúce sa vrchy a neveľké domčeky. Čisté more má kontinuálny vstup a malé vlny. Pláž je vhodná pre všetky vekové kategórie. K dispozícii sú toalety, sprchy, lehátka so slnečníkmi, plážový bar, reštaurácie s tradičnou gréckou i zahraničnou kuchyňou a kaviarne s kvalitnou kávou. Verejnou dopravou sa sem nedostanete. Dopravíte sa sem taxíkom alebo autom.

V meste Messinia sa nachádza kamienkovo-piesočnatá pláž Kalamata. Obľúbená je medzi dovolenkármi vďaka bezveternostým podmienkam, nie veľkým vlnám a morskému dnu bez ostrých skál či morských ježkov. K dispozícii sú toalety, sprchy, lehátka so slnečníkmi i vodné atrakcie. Večer sa tu zabavíte na párty alebo diskotéke. Dopravíte sa sem autobusom, taxíkom, autom či inou súkromnou dopravou.

Pohľad letecky na more a pláž so slnečníkmi vedľa frekventovanej cestyPiesočnatá zátoka Kalogrias pri dedine Stupa je držiteľkou ocenenia Modrá vlajka, ktorá je udeľovaná za dodržanie prísnych environmentálnych kritérií ako napríklad čistota mora a jeho okolia. Oblasť zátoky dopĺňajú početné stromy, bary aj taverny. K dispozícii sú ležadlá so slnečníkmi, volejbalové ihrisko i vodné atrakcie. V tyrkysovom mori, bližšie pri útesoch, môžete pri potápaní zahliadnuť rôznofarebné ryby. V blízkosti je tiež potápačské centrum s prístupným vybavením a v prípade potreby je dostupný inštruktor.

Prečo Kalamata?

Kalamata je jedinečná a zaujímavá lokalita, kde môžete príjemne stráviť vašu očakávanú dovolenku. Originálne prostredie očarí každého cestovateľa.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 3.9 / 5. Počítadlo: 7

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?