Istria: čo vidieť a aké sú jej najkrašie pláže

By: Istria Travel - CC BY 2.0

Istria je krásna oblasť v Chorvátsku s bohatou históriou a nádhernou prírodou. V tomto článku sa pozrieme na niektoré historické fakty či zaujímavosti, ale aj čo vidieť, kedy ísť a a kde sa okúpať.

Zaujímavosti o Istrii

Istria má dlhú minulosť. Existujú dôkazy, že ľudia tu žili už v dobe bronzovej. V oblasti žili ľudia z mnohých rôznych kultúr vrátane Ilýrov, Rimanov, Benátčanov a Rakúsko-Uhorska. Architektúra, jedlo a spoločnosť v tejto oblasti ukazujú, ako ju tieto kultúry ovplyvnili.

Aréna v Pule, dobre zachovaný rímsky amfiteáter postavený v 1. storočí n. l., je jedným z najzaujímavejších historických miest na Istrii. Je to jeden z najväčších rímskych amfiteátrov, ktorý sa ešte zachoval, a kedysi sa tu konali gladiátorské zápasy.

Eufráziova bazilika v Pore je zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO a tiež stojí za to ju vidieť. Táto nádherná byzantská bazilika zo 6. storočia je jedným z najlepších príkladov ranokresťanského umenia. Zdobia ju zložité mozaiky a maľby.

Čo na Istrii vidieť?

Istria má veru čo ponúknuť, a to z hľadiska prírody, ako aj histórie. Okrem vyššie uvedených historických miest vám ponúkame niekoľko ďalších tipov:

Brijuni: Na tejto skupine ostrovov pri pobreží Istrie trávil Tito svoje letá. Ostrovy sú dnes národným parkom so safari parkom, krásnymi plážami a množstvom zelených rastlín.

Rovinj je krásne plážové mestečko, ktoré patrí k najnavštevovanejším miestam na Istrii. Je to skvelé miesto na návštevu, pretože má čarovné úzke uličky, pekné domčeky a rušný prístav.

Motovun je krásne horské mestečko známe svojimi stredovekými hradbami, starými budovami a krásnym výhľadom na krajinu.

Limský fjord je krásny 10 km dlhý záliv, ideálny na výlety loďou a návštevu reštaurácie s morskými plodmi.

Kedy je najlepší čas na Istriu?

Ak sa chcete vyhnúť ľuďom, je najlepšie ísť na začiatku sezóny v máji, júni alebo na konci v septembri. Najteplejšie bude samozrejme v júli a auguste.

Najlepšie pláže na Istrii

Istria ponúka veľa rôznych druhov pláží, od tichých zátok až po tie rušnejšie. Tu je niekoľko tipov:

Pláž Punta Kriza

Punta Kriza je pekná pláž, ktorá sa nachádza na západnom pobreží Istrie. Je známa svojimi čarovnými zátokami a útesmi, čo ju robí ideálnou na potápanie a šnorchlovanie.

Pláž Katoro

Nachádza sa v blízkosti mesta Umag a ponúka kombináciu piesku a kamienkov. Je zdobená stromami, ktoré poskytujú žiadaný tieň v horúcich letných dňoch. Na pláži sa nachádza množstvo barov, reštaurácií či športových zariadení.

Pláž Girandella

Girandella je jednou z najkrajších pláží v Rabaci. Kamienková pláž obľúbená medzi rodinami ponúka veľa aktivít pre deti. Na svoje si prídu aj milovníci potápania a šnorchlovania.

Pláž Lanterna

Nachádza sa v blízkosti mesta Poreč a je turisticky veľmi obľúbená. Piesočnatá pláž je ideálna pre rodiny s deťmi, pretože ponúka veľa možností na zábavu a relaxáciu. Na pláži sú tiež k dispozícii reštaurácie, bary a športové vyžitie.

Pláž Sveti Andrija

Sveti Andrija je menšia, no malebná pláž nachádzajúca sa na ostrove Rovinj. Táto pláž je známa svojou utešenou atmosférou, krásnymi západmi slnka a čistou vodou. Ostrov ponúka aj historické pamiatky, ako napríklad kostol Svätého Ondreja, po ktorom je pláž pomenovaná.

Tipy pre cestovateľov

V lete býva na Istrii rušno, preto na to myslite pri plánovaní svojej cesty. Ak sa chcete vyhnúť davom, najlepšie obdobie na návštevu je máj, jún a september.

Najlepší spôsob, ako si pozrieť Istriu a jej okolie, je prenajať si auto. Cesty sú v dobrom stave a výhľady sú nádherné.

Istria je známa výskytom hľuzoviek, takže keď tam budete, vyskúšajte hľuzovkové jedlá. Nebudete ľutovať!

Jednodňové výlety na Istrii

Z Istrie môžete podniknúť množstvo jednodňových výletov, aby ste videli viac z krás Chorvátska aj mimo polostrova. Tu je niekoľko možností, o ktorých by ste mali popremýšľať:

Brijuni: Na pobreží Istrie sa nachádza 14 ostrovov, ktoré tvoria Brijuni. Ostrovy sú národným parkom a nachádza sa na nich safari park a krásne pláže. Na ostrovy sa môžete dostať loďou z Faany alebo Puly.

Národný park Plitvické jazerá je zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO a je vzdialený asi tri hodiny jazdy od mesta Istria. Park je známy svojimi nádhernými vodopádmi, modrými jazerami a hustými lesmi.

Rijeka je najväčšie mesto v regióne Kvarner. Je plné histórie, kultúry a zábavy. Hlavnými atrakciami, ktoré si môžete v meste pozrieť, sú hrad Trsat, Mestská veža a Chorvátske národné divadlo.

Istria je nádherné miesto, ktoré môžete navštíviť a v ktorom si každý nájde niečo pre seba. Istriu musí vidieť každý, kto cestuje do Chorvátska. Má krásne pláže, dávnu minulosť a vynikajúce jedlo. Tak si zbaľte kufre a pripravte sa na spoznávanie krás Istrie!

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.2 / 5. Počítadlo: 6

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?

Tvoríme pre vás tento portál už od roku 2014.