Istria: čo vidieť a aké sú jej najkrašie pláže

By: Istria Travel - CC BY 2.0

Istria je krásna oblasť v Chorvátsku s bohatou históriou a nádhernou prírodou. V tomto článku sa pozrieme na niektoré historické fakty či zaujímavosti, ale aj čo vidieť, kedy ísť a a kde sa okúpať.

Zaujímavosti o Istrii

Istria má dlhú minulosť. Existujú dôkazy, že ľudia tu žili už v dobe bronzovej. V oblasti žili ľudia z mnohých rôznych kultúr vrátane Ilýrov, Rimanov, Benátčanov a Rakúsko-Uhorska. Architektúra, jedlo a spoločnosť v tejto oblasti ukazujú, ako ju tieto kultúry ovplyvnili.

Aréna v Pule, dobre zachovaný rímsky amfiteáter postavený v 1. storočí n. l., je jedným z najzaujímavejších historických miest na Istrii. Je to jeden z najväčších rímskych amfiteátrov, ktorý sa ešte zachoval, a kedysi sa tu konali gladiátorské zápasy.

Eufráziova bazilika v Pore je zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO a tiež stojí za to ju vidieť. Táto nádherná byzantská bazilika zo 6. storočia je jedným z najlepších príkladov ranokresťanského umenia. Zdobia ju zložité mozaiky a maľby.

Čo na Istrii vidieť?

Istria má veru čo ponúknuť, a to z hľadiska prírody, ako aj histórie. Okrem vyššie uvedených historických miest vám ponúkame niekoľko ďalších tipov:

Brijuni: Na tejto skupine ostrovov pri pobreží Istrie trávil Tito svoje letá. Ostrovy sú dnes národným parkom so safari parkom, krásnymi plážami a množstvom zelených rastlín.

Rovinj je krásne plážové mestečko, ktoré patrí k najnavštevovanejším miestam na Istrii. Je to skvelé miesto na návštevu, pretože má čarovné úzke uličky, pekné domčeky a rušný prístav.

Motovun je krásne horské mestečko známe svojimi stredovekými hradbami, starými budovami a krásnym výhľadom na krajinu.

Limský fjord je krásny 10 km dlhý záliv, ideálny na výlety loďou a návštevu reštaurácie s morskými plodmi.

Kedy je najlepší čas na Istriu?

Ak sa chcete vyhnúť ľuďom, je najlepšie ísť na začiatku sezóny v máji, júni alebo na konci v septembri. Najteplejšie bude samozrejme v júli a auguste.

Najlepšie pláže na Istrii

Istria ponúka veľa rôznych druhov pláží, od tichých zátok až po tie rušnejšie. Tu je niekoľko tipov:

Pláž Punta Kriza

Punta Kriza je pekná pláž, ktorá sa nachádza na západnom pobreží Istrie. Je známa svojimi čarovnými zátokami a útesmi, čo ju robí ideálnou na potápanie a šnorchlovanie.

Pláž Katoro

Nachádza sa v blízkosti mesta Umag a ponúka kombináciu piesku a kamienkov. Je zdobená stromami, ktoré poskytujú žiadaný tieň v horúcich letných dňoch. Na pláži sa nachádza množstvo barov, reštaurácií či športových zariadení.

Pláž Girandella

Girandella je jednou z najkrajších pláží v Rabaci. Kamienková pláž obľúbená medzi rodinami ponúka veľa aktivít pre deti. Na svoje si prídu aj milovníci potápania a šnorchlovania.

Pláž Lanterna

Nachádza sa v blízkosti mesta Poreč a je turisticky veľmi obľúbená. Piesočnatá pláž je ideálna pre rodiny s deťmi, pretože ponúka veľa možností na zábavu a relaxáciu. Na pláži sú tiež k dispozícii reštaurácie, bary a športové vyžitie.

Pláž Sveti Andrija

Sveti Andrija je menšia, no malebná pláž nachádzajúca sa na ostrove Rovinj. Táto pláž je známa svojou utešenou atmosférou, krásnymi západmi slnka a čistou vodou. Ostrov ponúka aj historické pamiatky, ako napríklad kostol Svätého Ondreja, po ktorom je pláž pomenovaná.

Tipy pre cestovateľov

V lete býva na Istrii rušno, preto na to myslite pri plánovaní svojej cesty. Ak sa chcete vyhnúť davom, najlepšie obdobie na návštevu je máj, jún a september.

Najlepší spôsob, ako si pozrieť Istriu a jej okolie, je prenajať si auto. Cesty sú v dobrom stave a výhľady sú nádherné.

Istria je známa výskytom hľuzoviek, takže keď tam budete, vyskúšajte hľuzovkové jedlá. Nebudete ľutovať!

Jednodňové výlety na Istrii

Z Istrie môžete podniknúť množstvo jednodňových výletov, aby ste videli viac z krás Chorvátska aj mimo polostrova. Tu je niekoľko možností, o ktorých by ste mali popremýšľať:

Brijuni: Na pobreží Istrie sa nachádza 14 ostrovov, ktoré tvoria Brijuni. Ostrovy sú národným parkom a nachádza sa na nich safari park a krásne pláže. Na ostrovy sa môžete dostať loďou z Faany alebo Puly.

Národný park Plitvické jazerá je zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO a je vzdialený asi tri hodiny jazdy od mesta Istria. Park je známy svojimi nádhernými vodopádmi, modrými jazerami a hustými lesmi.

Rijeka je najväčšie mesto v regióne Kvarner. Je plné histórie, kultúry a zábavy. Hlavnými atrakciami, ktoré si môžete v meste pozrieť, sú hrad Trsat, Mestská veža a Chorvátske národné divadlo.

Istria je nádherné miesto, ktoré môžete navštíviť a v ktorom si každý nájde niečo pre seba. Istriu musí vidieť každý, kto cestuje do Chorvátska. Má krásne pláže, dávnu minulosť a vynikajúce jedlo. Tak si zbaľte kufre a pripravte sa na spoznávanie krás Istrie!

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 3.6 / 5. Počítadlo: 9

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?