Ischia: Desať vecí, ktoré na ostrove nesmiete vynechať

ostrov Ischia

Na Ischiu si spomedzi všetkých talianskych ostrovov spomenieme zrejme medzi poslednými, no momentálne si svoju slávu postupne získava najmä vďaka Elene Ferrante a jej sérii kníh Geniálna priateľka. Okrem toho, že Ischia slúžila ako kulisy viacerým seriálom či filmom, tu však nájdeme aj množstvo iných, veľakrát omnoho zaujímavejších atrakcií, a preto určite nie je ostrovom, ktorý by sa oplatil odbaviť len krátkym fakultatívnym výletom z Neapolu, odkiaľ sa sem dostanete trajektom. Radšej si na pár dní prenajmite skúter a preskúmajte ho talianskym spôsobom, veď z jedného konca na druhý to trvá iba pol hodinku.

Nájdete tu krásne pláže, nádherné výhľady z vrcholu sopečných kopcov, impozantný hrad aj svetoznáme kúpele, vďaka ktorým sa tento ostrov skutočne preslávil. Ak máte pred úzkymi cestičkami rešpekt, odvezú vás aj miestne autobusy. Pamätajte však na to, že si lístok treba kúpiť vopred v hociktorej z miestnych trafík, nie u vodiča. V autobuse si ho potom už len označíte. Čo sa teda oplatí na Ischii nevynechať?

Castello Aragonese

Prečo nezačať hneď tou najväčšou atrakciou, akú na ostrove nájdete? Hrad Castello Aragonese ňou nepochybne je. Jeho história siaha až do roku 474 pred naším letopočtom a odvtedy viackrát zmenil svojho majiteľa. Vlastnili ho Rimania, neapolský kráľ a chvíľu aj Francúzi či Angličania. Dnes si ho vďaka súkromnému majiteľovi môžete obzrieť v ktorýkoľvek deň v roku od deviatej rána až do západu slnka. Vstupné vás vyjde na 10 € a okrem prehliadky hradu sú v ňom zahrnuté aj krásne výhľady na celý ostrov a neďaleké ostrovy Vivara a Procida. Na samom vrchu nájdete bar, kde si môžete oddýchnuť a vychutnať pohár Spritz Aperolu alebo domáceho vína. Pre tých, ktorí by sa chceli ponoriť hlbšie do histórie, je tu navyše aj múzeum stredovekých zbraní.

Castello Aragonese Ischia
Castello Aragonese

Corso Vittoria Colonna

Po troche histórie je vždy dobré to niečím vyvážiť, napríklad suvenírmi. Doprajte si jeden a pol kilometrovú prechádzku po Corso Vittoria Colonna, kde nájdete zaujímavé obchodíky, dobré reštaurácie a pravú atmosféru ostrova. Keď budete kráčať touto ulicou, spomeňte si na to, ako táto promenáda vlastne dostala svoje meno. Vittoria Colonna bola manželkou španielskeho markíza, do ktorej sa údajne zamiloval sám Michelangelo.

Termálne kúpele

Okrem starovekého hradu je Ischia preslávená najmä termálnymi kúpeľmi. Ostrov je vulkanického pôvodu, a to, že to pod ním vrie dodnes, dokazuje aj 103 termálnych prameňov. Každý z nich má svoje jedinečné minerálne zloženie, a preto môže byť na prvý pohľad ťažké vybrať si, ktorý chcete vyskúšať. Ak chcete zážitok all inclusive, určite sa vyberte do jedných z množstva kúpeľov, ktoré na ostrove nájdete. Ceny za vstup sú rôzne. Pol dňa vás vyjde od 14 € v Parco Termale Tropical (Sant’Angelo) až do 30 € v najznámejších kúpeľoch Giardini Posseidon (Forio). Stačí si vybrať. Medzi ďalšie známe miesta patria aj Fonte Delle Ninfe Nitrodi, Negombo, O’ Vagnitiello, Parco Termale Castiglione, Parco Termale Romantica či Parco Termale Aphrodite Apollon. Ak premýšľate nad návštevou Ischie v zime a kúpele nechcete vynechať, radšej si ale dopredu zistite, ktoré z nich sú otvorené. Mnohé totiž na zimu zatvárajú a dostanete sa do nich až na jar koncom marca.

Poseidon Thermal Gardens, Ischia
Poseidon Thermal Gardens, Ischia

Záhrada La Mortella

Ischiu prezývajú aj zelený ostrov, a to práve preto, že jej výnimočnú flóru vidno už zďaleka. Zastaviť sa v jednej z dvoch botanických záhrad sa preto určite oplatí. V Giardini La Mortella nájdete subtropické a stredomorské rastliny, zatiaľ čo Giardini Ravino vás očaria výberom sukulentov z celého sveta. Počas zimy však Giardini La Mortella bývajú zatvorené, rovnako ako kúpele. Giardini Ravino majú skrátené otváracie hodiny.

Chiesa del Soccorso

Ak hľadáte nejaké miesto, kde chcete zažiť nádherný západ slnka, vyberte sa ku Chiesa del Soccorso v mestečku Forio, ktoré leží na západnom pobreží ostrova. Od tohto výnimočne umiestneného kostola, ktorý stojí priamo na myse si môžete vychutnať skutočne krásny výhľad na okolité more. Po ceste ku kostolu sa môžete zastaviť aj pri neďalekej Torrione – bašte, ktorá po stáročia pomáhala mestu odolávať pirátom a iným nepriateľom. Vo veži je aj múzeum, v ktorom sa o bohatej histórii ostrova dozviete viac.

Chiesa del Soccorso
Chiesa del Soccorso

Sant’Angelo

Z Foria sa do tohto mestečka, kam majú okrem domácich všetky motorové vozidlá vjazd zakázaný, dostanete za necelú pol hodinku. Určite sa v ňom však oplatí zastaviť, a to práve pre pokojnejšiu atmosféru, pestrofarebné domčeky a zaujímavé skalné útvary týčiace sa nad mestom. Preskúmajte pláže Cava Grado, Chia di Rose a Fumarole, pozrite si originálnu skalu v tvare hríbu a pokochajte sa výhľadmi na more a neďaleký ostrov Capri. Určite sa oplatí poprezerať si mieste obchodíky a zatúlať sa aj do prístavu.

Sant’Angelo
Sant’Angelo

Termálne kúpele v zálive Sorgeto

Ak sa vám nechce tráviť dlhé hodiny v kúpeľoch, môžete zvoliť prírodnejšiu alternatívu. Pri mestečku Sant’Angelo totiž nájdete záliv Sorgeto s kamenistou plážou, do ktorého priamo vyviera jeden z prírodných termálnych prameňov, a tak sa môžete okúpať v termálnych vodách priamo susediacich s morom. Navyše je to úplne zadarmo a dobrá správa čaká aj tých, ktorí sa na Ischiu dostanú počas zimy – keďže je voda vždy teplá, okúpete sa tu aj v januári. Musíte však dávať pozor, lebo občas je až príliš horúca.

Túra na vrch Epomeo

Ak sa radi vyberiete na túru, určite nebudete chcieť vynechať ani vychádzku na vrch Epomeo. Tak ako zvyšok ostrova je vulkanický a poslednú erupciu tu zaznamenali v roku 1302. Na vrchole kopca stále môžete vidieť zvyšky bielej lávy a výhľad odtiaľ je vraj jedným z tých najlepších v celom Taliansku. Ideálna trasa začína v mestečku Serrara Fontana. Nie je dlhá, je však pomerne strmá a zaberie vám asi hodinku. Vedie pomedzi vinohrady, cez lesík a po ceste natrafíte aj na zopár reštaurácii, kde si prípadne môžete oddýchnuť. Ak budete mať šťastie na dobrú viditeľnosť, na konci cesty vám bude odmenou výhľad na celý neapolský záliv, sorrentské pobrežie či ostrovy Capri, Vivara aj Procida.

Epomeo na Ischii
Výhľad z Epomeo

Pláž Maronti

Pláž Maronti nie je len miestom, kde nakrúcali spomínanú Geniálnu priateľku Eleny Ferrante, ale je aj parádnym miestom na prechádzky pri západe slnka. Dlhá je takmer tri kilometre, uvidíte odtiaľto aj neďaleké mestečko Sant’Angelo a piesok na nej je vyhrievaný prírodnými parnými gejzírmi.

pláž Maronti
Pláž Maronti

Pláže

Aj keď je Ischia preslávená svojimi termálnymi kúpeľmi, určite by ste nemali vynechať ani poriadny deň na pláži. A rozhodne máte z čoho vyberať. Či už pôjdete na spomínanú pláž Maronti, alebo sa rozhodnete pre Spiaggia dei Pescatori ideálnu pre rodiny s deťmi, či zavítate na Punta Caruso, kde si dobre zaplávate v hlbokej priezračnej vode, na Ischii určite nájdete takú, ktorá vám bude vyhovovať. Ak chcete niečo neobyčajné, skúste pláž Cartaromana (vecchia), z ktorej budete mať po celý čas zaujímavý výhľad na zvláštne skalné útvary vytŕčajúce z vody. Určite sa oplatí navštíviť aj Baia San Montano. kde vás zase čaká príjemná piesočná pláž a pokojná voda s pozvoľným vstupom do mora.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.4 / 5. Počítadlo: 25

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?