Impozantné lávové polia Eldhraun Lava Field. Ukrývajú zničujúcu minulosť

lávové polia
By: Min Zhou - CC BY 2.0

O krásach a zaujímavostiach Islandu sa hovorí/píše neustále. Je to jedna z krajín, ktorá má stále čo ponúknuť. Môžete tu natrafiť na vodopády tečúce pomedzi kaskády v horách či vriace gejzíry priamo pod vašimi nohami. Samotná návšteva tohto ostrova je ako skúmanie novej planéty. Stále sa objavujú nové a očarujúce úkazy. Jedným z nich je aj čarovný svet s názvom Eldhraun Lava Field.

Ide o mimoriadne impozantné lávové polia, ktoré vznikli po jednej z najviac devastujúcich erupcií v histórii Islandu. Erupcia trvala 8 mesiacov na prelome rokov 17831784. Počas tejto erupcie sopka Grímsvötn vychrlila približne 14 kilometrov kubických čadičovej lávy a do ovzdušia uniklo množstvo jedovatých plynov. Táto udalosť bola tak ničivá, že mala za následok uhynutie polovice hovädzieho dobytka a koní a viac než štvrtiny oviec. V týchto rokoch sa na poliach neurodila nijaká úroda a v mori sa nenašli žiadne ryby. Na základe toho krajinu postihol hladomor a jeho výsledkom bolo zníženie populácie takmer o štvrtinu.

lávové polia
By: www.GlynLowe.comCC BY 2.0

Erupcia mala však ďalekosiahlejší dopad. V nasledujúcich rokoch sa zmenila klíma na severnej pologuli. V Severnej Amerike bola zima v roku 1784 najdlhšou a najviac mrazivou. Juh kontinentu zasiahla neuveriteľne silná snehová búrka a rieka MississippiNew Orleans zamrzla. Najväčší dopad a dôsledky však mala táto erupcia v Európe. Leto v roku 1783 bolo extrémne teplé a jedovatý mrak, ktorý postupne prechádzal Európou spôsobil úmrtie veľkého počtu obyvateľstva.

lávové polia
By: Jason EppinkCC BY 2.0

No aj napriek jej ničivým dôsledkom, mohutná erupcia po sebe zanechala niečo pekné a obdivuhodné. Sú nimi lávové polia Eldhraun Lava Field , ktoré sú v súčasnosti veľmi navštevovaným miestom Islandu. Lávové polia sú posiate machom, ktorý je pre Island typický a vytvárajú oku lahodiacu scenériu. Polia, aj napriek svojej bujnej minulosti pôsobia pokojne, až upokojujúco. Ich krása maskuje to, čo kedysi bolo veľkou pohromou. Aj v tom spočíva ich jedinečnosť a unikátnosť.

lávové polia
By: Min ZhouCC BY 2.0

Mach pokrýva vulkanické horniny, z ktorých niektoré sú nepohyblivé, ale veľmi ostré, preto návštevníci musia dávať pozor, pretože nikdy nie je úplne isté, čo sa nachádza ukryté pod machom. Môžu natrafiť na rôzne otvory či medzery v skalách.

Zaujímavosťou je, že na tomto mieste trénovali posádky Apolla 11, pretože predpokladali, že povrch je podobný, ako na Mesiaci, teda že na Mesiaci sa budú nachádzať tektonické formácie a pozostatky tektonických láv. Či už je to skutočnosť, alebo nie, lávové polia patria medzi miesta na Islande, ktoré sa jednoznačne oplatí navštíviť. Pod svojou krásou ukrývajú ohromujúcu minulosť.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.3 / 5. Počítadlo: 3

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?