Iligan. Mesto majestátnych vodopádov

By: jojo nicdao - CC BY 2.0

V oblasti Mindanao na Filipínach leží mesto Iligan. Je známe predovšetkým tým, že je priemyselným centrom, ktoré zahŕňa odvetvia vyrábajúce oceľ, plech či cement. Produkuje vodnú energiu pre celú oblasť. No napriek tomu,  v sebe ukrýva neskutočnú  prírodnú krásu.

Iligan alebo City of Iligan je vysoko urbanizovaným mestom a leží v provincii Lanao del Norte. Rozprestiera sa na rozlohe viac než 813 kilometrov štvorcových. To z neho robí jedno z 10 najväčších miest na Filipínach.

https://www.instagram.com/p/BZYXuFpAveH/?tagged=iligan

Mesto leží pri Boholskom mori, ktoré sa ohýba pri severnom pobreží a vytvára zátoku Iligan BayIligan je známe ako „mesto majestátnych vodopádov“. Nachádzajú sa tu strmé vulkanické kopce a hory, ktoré sú domovom množstva studených prameňov a vodopádov. Oficiálne sa tu nachádza až 23 vodopádov, čo z tohto miesta robí unikát. Takýto počet vodopádov koncentrovaných na jednom mieste sa vyskytuje len málokde na svete.

https://www.instagram.com/p/BZTvN2RjVKV/?tagged=boholsea

Najznámejší z vodopádov je „Maria Cristina“, ktorý sa nachádza na rieke Agus. Ďalšie, veľmi zaujímavé vodopády sú Tinago Falls, na ktoré vedie až 300 schodov.  Sú pomenované na základe lokálneho dialektu, v ktorom slovo Tinago znamená ukrytý. Je jedným z najnavštevovanejších vodopádov na tomto mieste.

https://www.instagram.com/p/BX_Cmzxl9nH/?taken-at=242976662

https://www.instagram.com/p/BAB8iDWNXXm/?tagged=tinagofalls

Veľmi zaujímavým úkazom je aj vodopád s menom Dodiongan, ktorý na prvý pohľad vyzerá ako dlhé strieborné vlasy. Pod vodopádom sa nachádza rozsiahly bazén, do ktorého sa vojde približne pol tucta ľudí.

https://www.instagram.com/p/BYuFDoalsOx/?tagged=dodionganfalls

Ďalším zo zoznamu vodopádov mesta Iligan je vodopád Limunsudan, ktorý je považovaný za najvyšší vodopád na Filipínach. Dosahuje výšku viac než 300 metrov. Najdostupnejším z vodopádov je Mimbalot, ktorý je súčasťou „veľkej trojky“, do ktorej patria spomínané vodopády Tinago a maria Cristina.

https://www.instagram.com/p/BEGeZbqtW5a/?tagged=limunsudanfalls

https://www.instagram.com/p/BPXau8Ghaeb/?tagged=mimbalotfalls

Mestečko Iligan je skutočne fascinujúcim miestom a zároveň dôkazom, že naša planéta nám ponúka niekedy až neuveriteľné krásy. Navštívili ste už niektorý zo spomínaných vodopádov? 🙂

 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?