Ifrane. Marocké Švajčiarsko

domy
Ifrane - By: Bryan Alexander - CC BY 2.0

Čo vám ako prvé napadne, keď sa povie Maroko? Dovolenka, more, exotické chute či uličky lemované starobylými budovami? Nie ste sami, tieto obrazy si s Marokom spája väčšina ľudí. No uveríte nám, keď vám povieme, že v tejto krajine sa môžete cítiť aj ako vo Švajčiarsku? Ifrane je špecifickým miestom, ktoré vyniká spomedzi typických púštnych marockých miest. 

Ifrane leží v pohorí Atlas medzi mestami FezMarrákeš. Toto mestečko, nazývané aj ako ospalé, bolo založené počas francúzskej koloniálnej éry v roku 1928 ako alpské lyžiarske stredisko. Zámerom bolo vytvoriť miesto, kde Európania môžu nájsť úľavu počas letných horúčav v tropických kolóniách. V pláne sa požadovali letné domy v horskom štýle situované medzi záhradami a zakrivenými uličkami lemovanými stromami. Prvými verejnými budovami v meste boli pošta a kostol. Okrem toho tu bola postavená aj väznica, ktorá slúžila ako zajatecký tábor počas druhej svetovej vojny. Prvé trvalé osídlenie sa v okolí mesta však datuje už do 16. storočia, kedy šerif zo Sid Ábd al-Salâm založil svoju komunitu v údolí Tizguit, sedem kilometrov od súčasného mesta.

marocké mesto
Maroko – By: tjabeljanCC BY 2.0
mesto
Ifrane v zime – By: Anina AbdesalamCC BY 2.0

Ifrane je považované za jedno z najlepších a najčistejších miest na svete. Aj vďaka tomu a nielen pre jeho vzhľad, dostalo prezývku Marocké Švajčiarsko. Dizajn a štruktúra mesta sa podobá modelu „mesta záhrad“, ktorý bol typický v medzivojnovom období. Ifrane sa od ostatných marockých púštnych miest odlišuje jedinečnými vzormi, parkami, ulicami. To všetko prispieva k dojmu, že sa nachádzate v inej krajine. Množstvo záhrad, uličiek a domčekov či chalúp, kráľovské paláce ale aj hotely, to všetko robí z Ifranu cisárkse mesto.

domy
Ifrane – By: Bryan AlexanderCC BY 2.0

Bujná zeleň, cédrové lesy a pastviny, ktoré ožívajú na jar sú kontrastom k horúcemu a suchému podnebiu, ktoré mesto obklopuje. Vďaka svojej polohe má Infrane oceánske podnebie, ktoré je ovplyvnené studeným severným Atlantickým prúdom. Vďaka tomu sa počasie na tomto mieste mení od studenej zimy až po teplé leto.

Centrum mesta sa môže pochváliť veľkým množstvom malebných fontán a malých záhrad. Vyznačuje sa pokojnou atmosférou a ponúka množstvo reštaurácií s tradičnými marockými špecialitami. Zo strešných terás podnikov si môžete vychutnať dokonalý výhľad na okolité hory. Zaručene sa budete cítiť viac ako v alpskej európskej dedinke, než v Maroku.

Počas zimných mesiacov mesto víta návštevníkov, ktorí sem prichádzajú najmä užiť si zimné športy. Lyžovanie, snowboarding či dokonca aj sánkovanie, na svoje si tu príde každý. Veľmi obľúbeným lyžiarskym strediskom je Michlifen. Ponúka kilometer svahov, množstvo aktivít a dokonalý kontrast so suchým terénom Sahary, ktorý sa tiež nachádza v krajine.

V okolí mesta sa nachádza aj národný park Ifrane, ktorý pokrýva územie 500 kilometrov štvorcových. Je domovom bohatej flóry a fauny, vrátane ohrozeného druhu barbarského makaka. Voňavé cédrové lesy sú domovom pre bytosti ako vlky, voľne žijúce ošípané ale aj rôzne druhy hlodavcov. Park je však domovom aj rozmanitého vtáctva, najmä v okolí mokradí a jazier.

lyže
Ifrane – By: jjmusgroveCC BY 2.0
bocian
Ifrane – By: jjmusgroveCC BY 2.0
dom
Ifrane – By: Bryan AlexanderCC BY 2.0

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?