Hrad Predjama. Vtesaný do skál s tajnými chodbami

By: Oiva Eskola - CC BY 2.0

Pár kilometrov od jaskyne Postojna v Slovinsku leží pozoruhodný hrad, ktorý vyzerá ako z rozprávkového sveta rytierov. Hrad Predjama bol postavený na netradičnom mieste. Leží na kraji jaskyne uprostred 123 metrov vysokého útesu a vybudovaný bol pred viac ako 800 rokmi. V tom čase bol považovaný za nepreniknuteľný.

Za týmto najväčším jaskynným hradom na svete sa nachádza aj sieť tajných chodieb a tunelov.

Nezvyčajná pozícia hradu mala svoj strategický význam. To, že leží pod prírodným skalnatým oblúkom vysoko v kamennej stene, malo zabezpečiť mimoriadne ťažký prístup pre nepriateľov a protiníkov. Postupom času sa táto stratégia aj otestovala.

Hrad Predjama bol v 15. storočí sídlom Erasma z Luegu, známeho lúpežného baróna. Ten sa podľa legendy dostal do konfliktu s Habsburgovcami, ktorí hrad začali obliehať. Erasmus bol tak spolu so svojou rodinou nútený ostať na hrade viac ako rok. To ho prinútilo vytvoriť tajné chodby a tunely medzi hradom a neďalekou jaskyňou Postojna. Počas celého roka využíval tieto tajné chodby a tunely na zásobovanie hradu jedlom a pitím. Podľa legendy bol Erasmus neskôr zradený jedným zo svojich zamestnancov, ktorý ho prezradil nepriateľom a následne na to bol zabitý výstrelom z dela.

zámok
By: Stephen ColebourneCC BY 2.0

V priebehu rokov bol hrad niekoľkokrát kompletne prestavaný a zrekonštruovaný. Dokonca ho roku 1511 zničilo zemetrasenie. V roku 1570 bol hrad prestavaný do renesančného štýlu a v tejto podobe zostal prakticky nezmenený dodnes.

hrad
By: ShadowgateCC BY 2.0

Tajná chodba sa na hrade naozaj nachádza a vedie k východu v hornej časti útesu, 25 metrov od okraja útesu. Ďalšou zaujímavosťou hradu je, že jaskyňa pod hradom je domovom kolónie netopierov. Aj to dodáva hradu akýsi strašidelný dojem.

chodba
By: Stephen ColebourneCC BY 2.0

Hrad Predjama bol taktiež využitý aj v kinematografii. Objavuje sa napríklad vo filme Božská relikvia (Armor of God) v hlavnej úlohe s Jackie Chanom. Využitý bol aj v epizóde paranormálnej reality šou Ghost Hunters International.

Neďaleká jaskyňa Postojna patrí medzi najznámejšie jaskyne v Európe a zároveň je najväčšou turistickou atrakciou v Slovinsku. Je považovaná za najväčšiu krasovú pamiatku na svete. Svojim návštevníkom ponúka jedinečné prehliadky a dobrodružné jazdy špeciálnym vlakom po jednom z najrozmanitejších jaskynných systémoch na svete s 21 kilometrami chodieb, ktoré ponúkajú jedinečný zážitok z podzemného sveta. Jaskyňa je otvorená návštevníkom od mája do septembra.

jaskyna
By: Hans PõldojaCC BY 2.0

Hrad spolu s jaskyňou sú dnes populárnou atrakciou pre mnohých turistov všetkých vekových kategórií. Ponúkajú jedinečné zážitky, nielen z histórie, ale aj okolitej prírody a netradičných úkazov.

[kkstarratings force=“false“ valign=“bottom“ align=“left“]
[kkstarratings force=“false“ valign=“bottom“ align=“left“]

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 3 / 5. Počítadlo: 2

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?