Helsinki: čo vidieť v meste ostrovov s neuveriteľnou architektúrou?

Katedrála Uspenski, Helsinki
Katedrála Uspenski, Helsinki

Hlavné, ale zároveň aj najväčšie, mesto Fínska je vzrušujúcim miestom, ktoré má čo ponúknuť. Je známe svojím dizajnom a špičkovými technológiami. Jeho atraktívny a unikátny charakter vyplýva z blízkosti k moru a zároveň umiestnením medzi východom a západom. Zaujímavé a neustále sa vyvíjajúce mesto oplýva nesmiernym množstvom fascinujúcich múzeí, galérií, podujatí či iných atrakcií, ktoré každoročne lákajú množstvo turistov.

V našom článku vám prezradíme niekoľko faktov o tomto fínskom meste a zároveň vám poradíme, čo by ste tam mali vidieť a vyskúšať.

  • Ideálny čas na návštevu Helsínk je počas letných mesiacov.
  • Porovnanie cien medzi Helsinkami a Bratislavou nájdete na tejto stránke.
  • Výhodné letenky zas nájdete TU.

Vedeli ste, že…?

Fakt číslo 1

Mesto Helsinki bolo založené v roku 1550. Švédsky kráľ ho založil ako novú obchodnú stanicu, aby konkurovalo mestu Tallin na opačnej strane Fínskeho zálivu. Helsinki ležali pôvodne niekoľko kilometrov severovýchodnejšie pri rieke Vantaa a na svoje terajšie miesto boli presunuté až o necelých sto rokov neskôr. Originálny názov mesta bol vo švédčine Helsingfors a švédčina je vo Fínsku druhým oficiálnym jazykom.

Fakt číslo 2

Helsinki sú neobvyklé v tom, že mesto neleží len na pevnine, ale tvoria ho aj ostrovy. Celková plocha mesta je 715 kilometrov štvorcových, no len 214 z toho je pevná zem a zvyšok sú vodné plochy, predovšetkým more. Dĺžka pobrežia je takmer 100 kilometrov a k mestu prináleží celkom 315 ostrovov! Každý z ostrovov má svoju jedinečnosť, ktorou priťahuje návštevníkov. Napríklad ostrov Korkeassari je domovom najväčšej zoo v krajine.

Fakt číslo 3

Helsinki sú jedným z najchladnejších miest sveta. Obyvatelia sa počas zimy slnka nedočkajú až 51 po sebe nasledujúcich dní. Mesto má v priemere až 101 „snežných“ dní do roka a 169 dní, kedy sa denná teplota nedvihne nad 0 stupňov Celzia. Priemerná ročná teplota sa pohybuje okolo 5 stupňov Celzia a jazerá a moria v okolí Helsínk pravidelne zamŕzajú. Nebojte sa však, v lete sa môžete v Helsinkách dočkať až 20 stupňov Celzia, takže práve mesiace od konca júna do konca augusta sú ideálne na návštevu.


Čo vidieť v Helsinkách?

Pevnosť Suomenlinna

Tento komplex námornej obrannej pevnosti leží na predmestí Helsínk a rozprestiera sa na neskutočných ôsmich ostrovoch! Pevnosť s hradbami v tvare hviezdy začali budovať v polovici 18. storočia s cieľom obrániť východné územie krajiny (v roku 1703 vznikol Leningrad a Rusi tak začínali postupne nadobúdať vplyv v regióne). Na začiatku 19. storočia však Fínsko obsadili Rusi a pevnosť im pripadla.

Suomenlinna helsinki
Pevnosť Suomenlinna, Helsinki

Dnes a viete na Suomenlinnu dostať pohodlne trajektom z Kauppatori a zaberie vám to len pár minút. Nájdete tu množstvo múzeí a ateliérov miestnych umelcov. Suomenlinna je dokonalou destináciou, ak chcete opustiť ruch veľkomesta a nazrieť do fínskej histórie. Od roku 1991 je dokonca na zozname dedičstva UNESCO a hovorí sa o nej ako o najnavštevovanejšej pamiatke v celej krajine.

Kostoly

Najznámejšou a najviac fotografovanou budovou je nepochybne Helsinská katedrála. Mohutná stavba žiariaca čisto bielou farbou je postavená v klasicistickom štýle a je inšpirovaná chrámom Kazanskej katedrály v Petrohrade, čoho dôkazom sú jej malé vežičky.

Helsinki Cathedral
Helsinki Cathedral

V Helsinkách by ste však nemali vynechať ešte jeden unikát – ide o kostol Temppeliaukio a ručíme vám za to, že ste ešte nič podobné nevideli. Budova je totiž čiastočne pod zemou a bola vytesaná z podložia, ktoré tvorí vnútorné steny. Rafinovaná práca so svetlom a moderný interiér tvoria unikátny celok, ktorý majú na svedomí bratia a architekti Suomalainen.

Chrám Temppeliaukio, Helsinki
Chrám Temppeliaukio, Helsinki

Tretím kostolom je katedrála Uspenski (titulná fotka), ktorá svojou architektúrou dokonale demonštruje ruský vplyv vo Fínsku. Majestátna budova z červených tehál so zlatými kupolami vás zaujme už z diaľky a prehliadnete ju len veľmi ťažko.

Park Esplanadi

Park Esplanadi (domáci ho volajú len Espa) je zelenou oázou v centre mesta, kde v lete stretnete množstvo turistov ale aj domácich, ktorí sem chodia na piknik, športovať alebo len tak relaxovať v prírode. Pri Cafe Kappeli je navyše v letných mesiacoch pódium, kde sa konajú rôzne koncerty a kultúrne podujatia (jazz festival, módne prehliadky…).

Park Esplanadi, Helsinki
Park Esplanadi, Helsinki

Old Market Hall

Ak budete v Helsinkách túžiť po gastro zážitku, rozhodne zavítajte na trhovisko Old Market Hall. Funguje od roku 1889 a dodnes je tam množstvo stánkov s zeleninou, syrmi, morskými plodmi, ale nájdete tam aj skvelé reštaurácie a kaviarne. Trhovisko je otvorené každý deň.

Old Market Hall, Helsinki
Old Market Hall, Helsinki

Čo musíte v Helsinkách vyskúšať?

Množstvo cestovateľov vám však povie, že Helsinki nie sú ani tak o „must-see“ pamiatkach, ako skôr o zážitkoch. Pozrime sa teda na to, ktoré by ste mali počas svojej cesty absolvovať.

Fínska sauna

Sauna je fínske slovo a v samotnej krajine sa ich nachádzajú cez tri milióny, pričom veľké množstvo nájdete práve tu, v Helsinkách. Mnohé sú otvorené pre verejnosť a či už cestujete v zime, alebo v lete, je to jedna z tých vecí, ktoré vo Fínsku skrátka musíte vyskúšať.

Verejné sauny nájdete v štvrtiach Kotiharju, Merihaka, Hermanni alebo vyskúšajte nový komplex Löyly na južnom konci polostrova Helsinki. Táto moderná sauna leží spolu s famóznou reštauráciou na móle priamo na vode, takže ak sa radi otužujete, zamierte zo sauny rovno do Fínskeho zálivu!

sauna Löyly helsinki
Nová verejná sauna v Helsinkách s názvom Löyly

Párty s langustami

Ak budete v Helsinkách od konca júla do konca augusta, mali by ste vedieť o fínskej tradícii s názvom „Crayfish parties“. Domáci radi vytiahnu svoje najlepšie šaty a vyberú sa do miestnych reštaurácií s morskými plodmi. Tam sa vo veľkom degustujú langusty s miestnym destilátom Akvavit. Čašníci vám ako turistom určite radi poradia, ako túto príšerku správne konzumovať a kedy si dať dúšok alkoholu. Súčasťou tejto tradície je aj spievanie si piesní, takže nebuďte prekvapení, ak sa to v reštaurácii „trochu“ zvrtne.

Jazda električkou

Ako si pozrieť centrum mesta pohodlne a rýchlo? Napríklad historickou električkou, ktorá má takmer sto rokov! Nasadnete na ňu pri fontáne Havis Amanda na námestí Market Square a môžete si tak užiť 20-minútovú jazdu okolo hlavných pamiatok mesta. Nie je to síce jazda so sprievodcom, no v priloženom letáku nájdete všetky potrebné informácie o okolitých pamiatkach.

električka helsinki
Historická električka v Helsinkách

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.8 / 5. Počítadlo: 6

Zatiaľ neohodnotené.

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?

Redakcia LetenkyZaBabku
Tvoríme pre vás tento portál už od roku 2014.

BEZ KOMENTÁRA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.