Helsinki: čo vidieť v meste ostrovov s neuveriteľnou architektúrou?

Katedrála Uspenski, Helsinki
Katedrála Uspenski, Helsinki

Hlavné, ale zároveň aj najväčšie, mesto Fínska je vzrušujúcim miestom, ktoré má čo ponúknuť. Je známe svojím dizajnom a špičkovými technológiami. Jeho atraktívny a unikátny charakter vyplýva z blízkosti k moru a zároveň umiestnením medzi východom a západom. Zaujímavé a neustále sa vyvíjajúce mesto oplýva nesmiernym množstvom fascinujúcich múzeí, galérií, podujatí či iných atrakcií, ktoré každoročne lákajú množstvo turistov.

V našom článku vám prezradíme niekoľko faktov o tomto fínskom meste a zároveň vám poradíme, čo by ste tam mali vidieť a vyskúšať.

  • Ideálny čas na návštevu Helsínk je počas letných mesiacov.
  • Porovnanie cien medzi Helsinkami a Bratislavou nájdete na tejto stránke.
  • Výhodné letenky zas nájdete TU.

Vedeli ste, že…?

Fakt číslo 1

Mesto Helsinki bolo založené v roku 1550. Švédsky kráľ ho založil ako novú obchodnú stanicu, aby konkurovalo mestu Tallin na opačnej strane Fínskeho zálivu. Helsinki ležali pôvodne niekoľko kilometrov severovýchodnejšie pri rieke Vantaa a na svoje terajšie miesto boli presunuté až o necelých sto rokov neskôr. Originálny názov mesta bol vo švédčine Helsingfors a švédčina je vo Fínsku druhým oficiálnym jazykom.

Fakt číslo 2

Helsinki sú neobvyklé v tom, že mesto neleží len na pevnine, ale tvoria ho aj ostrovy. Celková plocha mesta je 715 kilometrov štvorcových, no len 214 z toho je pevná zem a zvyšok sú vodné plochy, predovšetkým more. Dĺžka pobrežia je takmer 100 kilometrov a k mestu prináleží celkom 315 ostrovov! Každý z ostrovov má svoju jedinečnosť, ktorou priťahuje návštevníkov. Napríklad ostrov Korkeassari je domovom najväčšej zoo v krajine.

Fakt číslo 3

Helsinki sú jedným z najchladnejších miest sveta. Obyvatelia sa počas zimy slnka nedočkajú až 51 po sebe nasledujúcich dní. Mesto má v priemere až 101 „snežných“ dní do roka a 169 dní, kedy sa denná teplota nedvihne nad 0 stupňov Celzia. Priemerná ročná teplota sa pohybuje okolo 5 stupňov Celzia a jazerá a moria v okolí Helsínk pravidelne zamŕzajú. Nebojte sa však, v lete sa môžete v Helsinkách dočkať až 20 stupňov Celzia, takže práve mesiace od konca júna do konca augusta sú ideálne na návštevu.


Čo vidieť v Helsinkách?

Pevnosť Suomenlinna

Tento komplex námornej obrannej pevnosti leží na predmestí Helsínk a rozprestiera sa na neskutočných ôsmich ostrovoch! Pevnosť s hradbami v tvare hviezdy začali budovať v polovici 18. storočia s cieľom obrániť východné územie krajiny (v roku 1703 vznikol Leningrad a Rusi tak začínali postupne nadobúdať vplyv v regióne). Na začiatku 19. storočia však Fínsko obsadili Rusi a pevnosť im pripadla.

Suomenlinna helsinki
Pevnosť Suomenlinna, Helsinki

Dnes a viete na Suomenlinnu dostať pohodlne trajektom z Kauppatori a zaberie vám to len pár minút. Nájdete tu množstvo múzeí a ateliérov miestnych umelcov. Suomenlinna je dokonalou destináciou, ak chcete opustiť ruch veľkomesta a nazrieť do fínskej histórie. Od roku 1991 je dokonca na zozname dedičstva UNESCO a hovorí sa o nej ako o najnavštevovanejšej pamiatke v celej krajine.

Kostoly

Najznámejšou a najviac fotografovanou budovou je nepochybne Helsinská katedrála. Mohutná stavba žiariaca čisto bielou farbou je postavená v klasicistickom štýle a je inšpirovaná chrámom Kazanskej katedrály v Petrohrade, čoho dôkazom sú jej malé vežičky.

Helsinki Cathedral
Helsinki Cathedral

V Helsinkách by ste však nemali vynechať ešte jeden unikát – ide o kostol Temppeliaukio a ručíme vám za to, že ste ešte nič podobné nevideli. Budova je totiž čiastočne pod zemou a bola vytesaná z podložia, ktoré tvorí vnútorné steny. Rafinovaná práca so svetlom a moderný interiér tvoria unikátny celok, ktorý majú na svedomí bratia a architekti Suomalainen.

Chrám Temppeliaukio, Helsinki
Chrám Temppeliaukio, Helsinki

Tretím kostolom je katedrála Uspenski (titulná fotka), ktorá svojou architektúrou dokonale demonštruje ruský vplyv vo Fínsku. Majestátna budova z červených tehál so zlatými kupolami vás zaujme už z diaľky a prehliadnete ju len veľmi ťažko.

Park Esplanadi

Park Esplanadi (domáci ho volajú len Espa) je zelenou oázou v centre mesta, kde v lete stretnete množstvo turistov ale aj domácich, ktorí sem chodia na piknik, športovať alebo len tak relaxovať v prírode. Pri Cafe Kappeli je navyše v letných mesiacoch pódium, kde sa konajú rôzne koncerty a kultúrne podujatia (jazz festival, módne prehliadky…).

Park Esplanadi, Helsinki
Park Esplanadi, Helsinki

Old Market Hall

Ak budete v Helsinkách túžiť po gastro zážitku, rozhodne zavítajte na trhovisko Old Market Hall. Funguje od roku 1889 a dodnes je tam množstvo stánkov s zeleninou, syrmi, morskými plodmi, ale nájdete tam aj skvelé reštaurácie a kaviarne. Trhovisko je otvorené každý deň.

Old Market Hall, Helsinki
Old Market Hall, Helsinki

Čo musíte v Helsinkách vyskúšať?

Množstvo cestovateľov vám však povie, že Helsinki nie sú ani tak o „must-see“ pamiatkach, ako skôr o zážitkoch. Pozrime sa teda na to, ktoré by ste mali počas svojej cesty absolvovať.

Fínska sauna

Sauna je fínske slovo a v samotnej krajine sa ich nachádzajú cez tri milióny, pričom veľké množstvo nájdete práve tu, v Helsinkách. Mnohé sú otvorené pre verejnosť a či už cestujete v zime, alebo v lete, je to jedna z tých vecí, ktoré vo Fínsku skrátka musíte vyskúšať.

Verejné sauny nájdete v štvrtiach Kotiharju, Merihaka, Hermanni alebo vyskúšajte nový komplex Löyly na južnom konci polostrova Helsinki. Táto moderná sauna leží spolu s famóznou reštauráciou na móle priamo na vode, takže ak sa radi otužujete, zamierte zo sauny rovno do Fínskeho zálivu!

sauna Löyly helsinki
Nová verejná sauna v Helsinkách s názvom Löyly

Párty s langustami

Ak budete v Helsinkách od konca júla do konca augusta, mali by ste vedieť o fínskej tradícii s názvom „Crayfish parties“. Domáci radi vytiahnu svoje najlepšie šaty a vyberú sa do miestnych reštaurácií s morskými plodmi. Tam sa vo veľkom degustujú langusty s miestnym destilátom Akvavit. Čašníci vám ako turistom určite radi poradia, ako túto príšerku správne konzumovať a kedy si dať dúšok alkoholu. Súčasťou tejto tradície je aj spievanie si piesní, takže nebuďte prekvapení, ak sa to v reštaurácii „trochu“ zvrtne.

Jazda električkou

Ako si pozrieť centrum mesta pohodlne a rýchlo? Napríklad historickou električkou, ktorá má takmer sto rokov! Nasadnete na ňu pri fontáne Havis Amanda na námestí Market Square a môžete si tak užiť 20-minútovú jazdu okolo hlavných pamiatok mesta. Nie je to síce jazda so sprievodcom, no v priloženom letáku nájdete všetky potrebné informácie o okolitých pamiatkach.

električka helsinki
Historická električka v Helsinkách

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.4 / 5. Počítadlo: 19

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?