Glögg v Štokholme či pečené gaštany v Budapešti. Najlepšie vianočné trhy v európskych metropolách

vianočné trhy vo viedni

S príchodom adventu sa vo väčšine miest otvárajú aj vianočné trhy. Sú obdobím vstupu do slávnostnej atmosféry sprevádzaným sladkou vôňou vareného vína či tradičných dobrôt. Ozvena vianočných piesní sa nesie vzduchom a sprevádza ľudí sviatočnou atmosférou. Pre každé z miest sveta existujú rôzne spôsoby ako osláviť najväčšie sviatky roka. Atmosféra vianočných trhov je o to viac čarovná, ak sa nachádzajú v centre európskych metropol. Ako vyzerajú vianočné trhy v niektorých európskych mestách?

Budapešť

Budapešť má menšie a väčšie vianočné trhy, ktoré sa zvyčajne otvárajú v polovici novembra a končia sa každý rok posledným dňom decembra. Dva centrálne trhy mesta lákajú stovky tisíc návštevníkov. A niet divu, patria medzi tie najkrajšie. Jeden z nich nájdete na námestí Vorosmarty. Je najstarším a medzinárodne uznávaným vianočným veľtrhom v Budapešti. Na tomto námestí sa organizuje pravidelne od roku 1998. Druhým vianočný trh sa nachádza na námestí pri bazilike St. Stephen. Nájdete na ňom stánky s dobrým jedlom, ale aj remeselnícke obchodíky. Celými trhmi vás bude sprevádzať vianočná laserové projekcia na bazilike. Okrem toho je pre návštevníkov pripravené aj vianočné klzisko. Čo robí tieto trhy naozaj lákavými je, že sa skutočne zameriavajú na snahu zachovať autentické maďarské ľudové umenie, tradície a chcú ponúknuť kvalitné remeselnícke výrobky. Okrem toho si môžete pochutnať na tradičných maďarských klobásach, typickom pečive či pečených gaštanoch. Zabaviť sa môžete aj na vianočných koncertoch na námestiach.

View this post on Instagram

#budapestchristmasmarkets

A post shared by C A T E (@catejennifer_) on

Praha

Na pražskom Staromestskom námestí sa nachádza najväčší a najlepší vianočný trh v meste. Vianočné trhy sú kľúčovou súčasťou slávnostnej atmosféry v Prahe. Osvetľujú mesto a spájajú miestnych obyvateľov a turistov v prostredí zimnej krajiny. Trhy sa nachádzajú aj na Václavskom námestí, len 5 minút chôdze od tých na Staromestskom. Pozostávajú z vysvietených a ozdobených drevených domčekov, ktoré ponúkajú výrobky miestnych remesiel a tradičné vianočné darčeky. Nájdete medzi nimi keramiku, šperky, vyšívané čipky, drevené hračky ale aj rôzne druhy zimného oblečenia. Čo sa týka jedla, pochutnať si môžete na typickej pražskej šunke, chutných klobásach, langošoch, palacinkách, perníkoch ale aj tradičných trdelníkoch. Samozrejme, nesmú chýbať ani typické české pivá, varené víno či punč. Za sprievodu vianočných kolied môžete obdivovať aj betlehemskú scénu so živými zvieratami.

View this post on Instagram

??Christmas Market Break?? Prague 11th December 2017 Bed & Breakfast Flights from Manchester ✈️ 3 Nights Based on 2 sharing Includes baggage Based on 2 sharing ❄️ £216pp ❄️ Visit the famous Christmas markets In Prague within walking distance of your hotel. This 4⭐️ hotel offers great transportation links to explore the sights of Prague and close to the famous Wenceslas Square where you will find a variety of cosy cafes, restaurants and bars. Rooms here are comfortable and modern the perfect base to return after a hard days sightseeing. Ideal for couples and friends looking for a base that offers easy access to the wonderful sights of Prague. 700m from Wenceslas Square 1.3km from the Old Town Square 1.6km from Charles Bridge Call now to book with a £60pp deposit ☎️ 01472-897333 ☎️ #prague #praguechristmasmarkets

A post shared by Holidays By Design Cleethorpes (@holidaysbydesigncleethorpes) on

Štokholm

Štokholm je mesto, v ktorom na vianočných trhoch zažijete o čosi inú atmosféru ako u nás. Čakajú na vás roztomilé drevené stánky, v ktorých môžete ochutnať  tradičný perník, ale aj sobie či lososové mäso. Ochutnať môžete aj typický glögg, teda varené víno. VianoceŠtokholme sú časom s útulnou atmosférou, blikaním sviečok a množstva jedál a nápojov. Staré mesto je plné šarmu a vecí, ktoré môžete vidieť. Od prechádzky vydláždenými ulicami ať po živý adventný kalendár. Každý deň podvečer sa otvára jedno okno, z ktorého vystupuje jedna alebo viac „hláv“. Väčšinou sú to herci, speváci či rozprávači, ktorí ponúkajú krátky 15 minútový program.

vianočný stromček 
By: 2bennyCC BY 2.0
vianočný trh 
By: Michael CavenCC BY 2.0

Viedeň

Od polovice novembra do Vianoc sa ulice rakúskej metropoly menia na magické vianočné trhy. Vôňa vianočného pečiva, vareného vína a pečených mandlí sa šíri celým starým mestom. Ulice sú vyzdobené slávnostnými svetlami, ktoré dokonale dotvárajú vianočnú atmosféru vo Viedni. Viac než 100 vianočných domčekov na tradičnom trhu ponúka nielen vianočné darčeky, ale aj remeselné výrobky, kulinárske špeciality, cukrovinky či tradičné teplé nápoje. Návštevníci trhov sa tiež môžu korčuľovať na klzisku s rozlohou 3000 metrov švorcových pozdĺž parku. Pre tých menších návštevníkov je na trhoch detský svet s kolotočom či vlak sobov, ale aj osvetlenie v parku, ktoré je založené na vianočných príbehoch detí. Viedenský trh na Freyung v centre mesta je oddaný tradícii. Konal sa už v roku 1772. Dnes je miestom, na ktorom si môžete kúpiť ručne robené darčeky, sklenené dekorácie či tradičnú keramiku. Slávnostnú adventnú hudbu môžete na námestí počuť už od popoludnia.

Štrasburg

Ako najstarší vianočný trh na svete vás rozhodne prenesie do sviatočnej atmosféry. Nájdete tu stovky stánkov rozmiestnených po celom centre mesta, ktoré sa každoročne od približne polovice novembra do konca decembra mení na zimnú krajinu divov. Vianočné trhy sú situované v srdci mesta Grande Île, ktorý patrí do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Môžete sa nechať unášať vianočnou atmosférou počas prechádzky pomedzi rozprávkové svetlá až po stánky, z ktorých sa šíri lahodná vôňa. V Štrasburgu zažijete autentické alsaské Vianoce plné mágie a tradície. Hlavnému mestu vianočných sviatkov kraľuje veľkolepý vianočný strom, ktorý vás prevedie do očarujúceho a bohato vyzdobeného mesta, v ktorom si svoje nájdu ako mladí, tak aj tí starší.

View this post on Instagram

Strasbourg, no leste da França, abriga um dos mercados de Natal mais antigos (e maiores) da Europa, com a primeira edição ocorrendo em 1570. Hoje ele está espalhado pela cidade e conta com mais de 300 barracas, o que significa que é fácil passar a melhor parte de uma semana aqui se entregando a festividades de fim de ano, escolhendo presentes e decorações e bebendo vinho local da Alsácia. – Sua peça central é um pinheiro nórdico de 30m de altura, e há também uma pista de gelo e uma vila de Natal enfeitada com quilômetros de luzes brilhantes. Strasbourg fica a 2h30 de carro de Frankfurt e, este ano, o mercado ficará aberto até o dia 30 de dezembro.

A post shared by NovaSafari by CarlaPalermo (@novasafari_by_carlapalermo) on

 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?