Gardské jazero, najväčšie jazero v Taliansku

jazero
By: Romtomtom - CC BY 2.0

Rozprestiera sa na úpätí Álp v severnom Taliansku v nadmorskej výške 65 metrov nad morom. Po dlhé roky priťahovalo množstvo známych ale aj neznámych osobností. Obklopené troma rozdielnymi provinciami Lombardia, Veneto a Trentino je predstaviteľom kultúrnej rozmanitosti okolia. Aj tá, no nielen, je lákadlom pre mnohých návštevníkov.

Rozloha jazera je 370 kilometrov štvorcových, čo z neho robí najväčšie jazero Talianska. Maximálnu hĺbku dosahuje viac ako 340 metrov. Má špecifický predĺžený tvar, ktorý pripomína podobu fjordu. Na severe ho obklopujú hory Gruppo di Baldo. Pôvod jazera je ľadovcový a ide o najväčšiu kotlinu v Taliansku, ktorá je napájaná 25 prítokmi. Na jazere sa nachádza 5 ostrovov. Najväčším z nich je Isola del Garda.

jazero
By: Jess WoodCC BY 2.0
Gardské jazero, najväčšie jazero v Taliansku
By: Juan Antonio SegalCC BY 2.0

Podnebie v okolí jazera má mierny charakter, vďaka čomu tu dominuje bohatá stredomorská vegetácia. Veľmi dobre sa tu darí olivovníkom, oleandrom, mangóliam či palmám. Okúzľujúcu atmosféru jazera nevytvárajú však len tieto súčasti flóry, ale aj množstvo aktivít, ktoré ponúka. Na jazere a v jeho okolí je možné praktizovať množstvo športov. Okrem windsurfingu, ktorý je na tomto mieste mimoriadne obľúbenou aktivitou sem turisti prichádzajú aj za plávaním, plachtením horolezectvom či horskou cyklistikou.

jazero
By: ilariaCC BY 2.0

Pozdĺž pobrežnej cesty Gardenesa vedúcej okolo jazera sa nachádza množstvo charakteristických jazerných miest. Najpopulárnejšie z nich sú Riva del Garda, Arco, Tenno, Torbole či Bardolino. Riva del Garda je mesto typické reštauráciami s ponukou sušených šúnk, kým smerom viac na juh, Bardolino či Sirmione sú kúpeľnými mestami.

jazero
Riva Del Garda – By: Joe HuntCC BY 2.0

Na brehu jazera, pár kilometrov od San Felice del Benaco leží ostrov Isola del Garda. Oplýva nezvyčajným kúzlom a atmosférou, za ktoré vďačí benátskej neo-gotickej vile. Navrhol ju architekt Luigi Rovelli začiatkom 20. storočia. Vyznačuje sa impozantnou harmonickou konštrukciou bohatou na architektonické detaily. Pozdĺž chodníkov sa smerom k jazeru tiahnu terasy a záhrady. Celá vegetácia je neporušená a bohatá na miestne ale aj exotické rastliny či jedinečné kvety. Nachádza sa tu aj les borovíc či citrusov. Metaforicky sa o ostrove hovorí, že spev vtáctva je radostným hlasom duší tých, ktorí na ostrove v priebehu storočí žili, rešpektovali a starali sa oň.

jazero
By: Elliott BrownCC BY 2.0

Hneď vedľa jazera uprostred údolia Sarca sotjí hora s názvom Monte Brione. Oddeľuje dve obývané centrá Riva del GardaTorbole. V skutočnosti je však ani nie je horou, ide o vápencový reliéf rozmerov kopca, no jeho skalné steny z východnej strany mu dávajú vzhľad typickej hory. Maximálnu výšku dosahuje 376 metrov nad morom. Vyznačuje sa nesmiernou rozmanitosťou flóry, nachádza sa tu až 500 rozličných druhov na relatívne malom priestore.

jazero
By: RomtomtomCC BY 2.0

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 3 / 5. Počítadlo: 2

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?