Dovolenka na Madeire? Začnite ju vo Funchale

Dovolenka vo Funchale, Madeira
Dovolenka vo Funchale, Madeira

Madeira leží v Atlantickom oceáne, západne od Maroka. V minulosti ju Rimania nazývali Purpurovými ostrovmi. Dnes ide o územie patriace Portugalsku a zároveň obľúbenú dovolenkovú destináciu. Avšak miesto si napriek návalu turistov zachováva svoju jedinečnú atmosféru s nádychom extrémna a divokosti. Na jednej strane je to ostrov kypiaci zeleňou, no vzápätí vás šokuje svojou nehostinnosťou. Láka vás dovolenka na Madeire? Začnite spolu s nami v hlavnom meste Funchal.

Pripútajte sa, pristávame, možno nie na prvý pokus

Už len samotné pristávanie lietadlom tu býva dobrodružstvom. Letisko je malé, obklopené skalami a často dosť fúka. Preto si každý pilot, ktorý to zvládne na prvý pokus, zaslúži váš aplauz 🙂 Niekedy sa môže stať, že sem priletíte až na druhý deň, z bezpečnostných dôvodov vás odklonia niekde inam (Tenerife, Faro, Lisabon). Prípadne si dovolenku naplánovane predĺžite. Nebojte sa, na účet leteckých spoločností. A vďaka takýmto situáciám potom zažijete nečakané a bude do konca života na čo spomínať.

Vitajte v hlavnom meste Funchal

Názov mesta pochádza z portugalského slova funcho, čo v preklade znamená fenikel. Práve ten sa po dlhý čas na ostrove pestoval. Funchal leží na juhu Madeiry a je vsadený do nádherného prírodného amfiteátru pred modrým Atlantikom a v pozadí tvoria kontrast dramatické hory. Nachádza sa tu najslnečnejšie pobrežie, na ktorom nájdete banánové plantáže či nádherné kvetinové záhrady. Kvety v nich kvitnú počas celého roka, čo z Funchalu robí miesto so sviežou a uvoľnenou atmosférou.

Funchal - mesto kvetov
Funchal – mesto kvetov

Okrem toho vás očarí tiež prístav, vsadený do nádhernej zátoky a lemovaný čarovnou promenádou s množstvom kaviarní a reštaurácii. Pristáva tu aj kopec výletných ľudí, vďaka čomu miesto počas dňa i večer pulzuje životom.

Keď zablúdite hlbšie do mesta, do úzkych uličiek s mini pekárničkami a kaviarničkami, určite ochutnajte tradičné pudingové mini koláčiky Pastéis de Nata. No a na dlhé večery si kúpte Ponču – miestny alkoholický nápoj z rumu, medu a citrusového ovocia. Skúste najprv ten zo supermarketu a následne získajte nejaký od domácich. Na porovnanie.

Funchal ponúka komfort a luxus

Hoci je Madeira známa najmä ako raj dobrodruhov, Funchal oplýva špičkovými reštauráciami a modernými štvor či päťhviezdičkovými hotelmi. Môžete si tu užiť maximálny komfort predtým, ako sa vyberiete do divočiny hôr. Prípadne potom, až sa z nej vrátite.

Dovolenka vo Funchale
Dovolenka vo Funchale

Čo robiť vo Funchale?

Vodné aktivity

Pre turistov mesto ponúka nespočetné množstvo aktivít. Od potápania v krištáľovo čistých vodách cez surfovanie na vlnách, výlety loďou, až po plávanie s delfínmi.

Festival kvetov

Každoročne v máji je Funchal dejiskom festivalu kvetov. V tomto období býva aj preplnenejšie. Tak ale, je to pochopiteľné. Kvetinová výzdoba je pastvou pre oči a kultúrna dušička si zase príde na svoje pri vystúpeniach umelcov.

Festival kvetov vo Funchale
Festival kvetov vo Funchale

Prechádzky, beh, bicykel, kopce…

Kto obľubuje prechádzky, poteší ho nádherná promenáda popri oceáne. Tá priamo nadväzuje na cestičku pre bežcov a cyklistov. No to je tak asi jediný kúsok roviny, ktorý tu nájdete. Zvyšok mesta sa štverá do kopca, kde je aj najviac ubytovaní. Majú krásny výhľad. Isteže. Ale pokiaľ ste sem neprišli autom, tak to budú zaslúžené každodenné cesty hore – dole a zase hore. Jazdí tu síce aj MHD, ale málokto sa v nej vyzná. Predpisy nebývajú presné a premávka súvislá. Takže pokiaľ ste športuchtiví, zvolíte radšej presuny po vlastných 🙂

Výlet do jednej z najkrajších botanických záhrad, v akej ste kedy boli

Jedným z najväčších lákadiel sú botanické záhrady. Áno, sú tu až dve, čo býva často mätúce pre turistov, ktorí sú na Madeire po prvýkrát. Mestská sa nazýva Madeira Botanical Garden a je menšia. No väčšina vám odporučí práve číslo dva. Súkromnú botanickú záhradu Monte Palace Tropical Garden, ktorá je aj rozľahlejšia.

Monte Palace Tropical Garden - botanická záhrada vo Funchale
Monte Palace Tropical Garden

Cestou hore treba zdolať naozaj strmý kopčisko (takmer 600 výškových). Ale keďže ich budete mať počas celého pobytu vo Funchale zrejme dosť, stavte radšej na lanovku. Ešte sa nachodíte dosť. Čaká vás farebný raj o rozlohe 70-tisíc m². No a jazda lanovkou jednoznačne stojí za to. Užijete si 15-minútovú jazdu s výhľadom na mesto z vtáčej perspektívy.

Lanovka do botanickej záhrady vo Funchale
Lanovka do botanickej záhrady vo Funchale

Botanická záhrada Monte Palace Tropical Garden je rajom s prvkami nielen európskymi, ale i ázijskými či africkými. Počas návštevy tohto čarovného miesta sa stretnete so záhradami inšpirovanými Japonskom s tradičnými červenými mostami, vodopádmi, sochami… A pôjdete si oči vyočiť. Na obdivovanie je tu toho viac než dosť. Ubehne vám hodina, dve, tri… Toto miesto jednoznačne stojí za návštevu.

Japonská časť botanickej záhrady vo Funchale, Madeira
Japonská časť botanickej záhrady vo Funchale

Párty hard

Ani o nočný život vo Funchale nie je núdza. Mesto ožíva po polnoci a nájdete tu dva druhy podnikov. Bary a kaviarne, ktoré fungujú medzi polnocou a štvrtou hodinou ráno a podniky, ktoré sú otvorené od 4 do 7 rána. Nielen turisti či dovolenkári, ale aj miestni obyvatelia si radi po večeri vyjdú von a užívajú si nočnú atmosféru mesta. Žiadny strach, na rozdiel od iných európskych miest je Funchal veľmi bezpečný. Nenájdete tu žiadne gangy či opilcov, ktorí by ohrozovali návštevníkov či miestnych obyvateľov.

Nočný Funchal
Nočný Funchal

Tak čo, pribudla Madeira s hlavným mestom Funchal do vášho cestovateľského checklistu? Veríme, že sme vám toto miesto a jeho najväčšie lákadlá čo možno najvernejšie priblížili. Zvyšok už je na vás. Viac informácií o letenkách či ubytovaní nájdete na našom webe.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.5 / 5. Počítadlo: 2

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?