Funchal. Klenot súostrovia Madeira

By: Gilles Messian - CC BY 2.0

Súostrovie Madeira leží v Atlantickom oceáne smerom na západ od Maroka. V minulosti nieslo názov Purpurové ostrovy, o ktorý sa zaslúžili Rimania. V dnešnej dobe je súostrovie autonómnou oblasťou Portugalska a niet pochýb o tom, že je mimoriadne obľúbenou dovolenkovou destináciou nielen v lete, ale celoročne. Znamenité scenérie, ideálne teplé podnebie či krásne kvetiny všade naokolo, nie iba to je dôvodom, pre ktorý sa oplatí toto miesto navštíviť. Hlavné mesto súostrovia je tiež veľkým lákadlom. 

Ostrovy sú domovom okresu menom Funchal, ktorý obýva približne 112 tisíc obyvateľov. Na jeho juhu leží mesto s rovnomenným názvom. Nie je len hocijakým mestom, nesie titul hlavného mesta súostrovia. Funchal je vsadený do nádherného prírodného amfiteátru pred modrým Atlantikom a v pozadí tvoria kontrast dramatické hory. Nachádza sa tu najslnečnejšie pobrežie, na ktorom nájdete banánové plantáže či nádherné kvetinové záhrady. Kvety v nich kvitnú počas celého roka, čo z Funchalu robí miesto so sviežou a uvoľnenou atmosférou. Už po dobu mnohých rokov je jedným z hlavných prístavov. Prístup k nemu je považovaný za jeden z najokázalejších na svete.

mesto
Madeira – By: anybookersCC BY 2.0
prístav
By: Artur MalinowskiCC BY 2.0

Názov mesta pochádza z portugalského slova funcho, čo v preklade znamená fenikel. Toto meno nie je náhodné, na ostrove sa po dlhú dobu pestoval práve tento druh potraviny. Súčasná podoba mesta sa však líši od doby pestovania feniklu či pôsobenia starých pirátov. Dnes ide o skutočne moderné, kozmopolitné a omladené mesto. Je známe mnohými reštauráciami špičkovej kvality či novými štvor či päťhviezdičkovými hotelmi. Podnebie je počas celého roka príjemne teplé a prostredie oplýva neopísateľnou krásou prírody. Je známe nielen pre svoj štýl, ale aj pre svoju podstatu.

mesto
By: Artur MalinowskiCC BY 2.0
mesto
By: Picapau DezasseteCC BY 2.0

Pre turistov mesto ponúka nespočetné množstvo aktivít. Od potápania v krištáľovo čistých vodách cez surfovanie na vlnách, výlety loďou až po plávanie s delfínmi. Dokonca môžete stráviť celý deň na mori pozorovaním veľrýb či navštíviť pobrežia a eukalyptom prevoňané horské lesy. Okrem toho si môžete vychutnať kávu v kaviarňach na pobreží či v záhradách. Ani o nočný život tu nie je núdza. Mesto ožíva po polnoci a nájdete tu dva druhy podnikov. Bary a kaviarne, ktoré fungujú medzi polnocou a štvrtou hodinou ráno a podniky, ktoré sú otvorené od 4 do 7 ráno. Nielen turisti či dovolenkári, ale aj miestni obyvatelia si radi po večeri vyjdú von a užívajú si nočnú mestskú atmosféru.

prístav
By: Artur MalinowskiCC BY 2.0
veľryba
By: Clint BuddCC BY 2.0
mesto
By: Colin GregoryCC BY 2.0

 Na rozdiel od iných európskych miest Funchal je veľmi bezpečným miestom. Nenájdete tu žiadne gangy či opilcov, ktorí by ohrozovali návštevníkov či miestnych obyvateľov. Mesto sa tiež môže pýšiť svetovým rekordom v novoročných ohňostrojoch. Konajú sa tu však aj festivaly kvetov či karnevaly. Počas Vianoc sa mesto mení na rozprávkovú krajinu so svetlami a slávnostnými dekoráciami. Centrum mesta sa stáva krajinou divov a svetlá, ktoré lemujú ulice pripomínajú hviezdne záblesky.

ohňostroj
By: Michael GaylardCC BY 2.0
kvety
By: Michael GaylardCC BY 2.0

Okrem toho v meste môžete navštíviť botanickú záhradu, mestské divadlo či národné historické múzeum. Dokonca sa môžete previezť lanovkou zo starého mesta ponad niektoré budovy v meste. Lanovka je schopná naložiť až 800 pasažierov a ponúka stúpanie približne 560 metrov. Môžete si tak užiť 15 minútovú cestu a pohľad na mesto a jeho okolie z vtáčej perspektívy. Postupne sa mesto vytráca a pod vami sa nachádzajú svieže zelene a údolia so zálivom ako pozadie. Cesta končí okúzľujúcim prostredím v jednej z najvýznamnejších historických oblastí mesta Funchal.  

mesto
By: Gilles MessianCC BY 2.0
lanovka
By: Michael GaylardCC BY 2.0
domy
By: José Antonio CartelleCC BY 2.0
záhrada
By: Michael GaylardCC BY 2.0

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?