
V Hong Kongu, v meste s jednou z najkrajších panorám, návrh a dizajn budov neleží len na architektoch a inžinieroch. K slovu sa dostávajú aj majstri Feng Šuej. Táto čínska filozofia umiestnenia objektov a budov založená na harmónii s prírodou, ktorá by mala prinášať šťastie, je hlboko zakorenená aj v hongkongskej kultúre.
Všetko, počnúc orientáciou budovy, jej tvar, poloha jej vchodu či postavenie nábytku vo vnútri budovy, to všetko, podľa Feng Šuej, ovplyvňuje prosperitu podniku či život majiteľa domu. Na základe vzťahu k tejto viere sú takmer pri každej rekonštrukcii či prerábke, pri nákupe nových bytových doplnkov či dokonca aj pri obrovských architektonických a inžinierskych stavbách privolaní na konzultáciu praktici Feng Šuej. Na prvý pohľad sa to nemusí zdať, no príklady tejto filozofie nájdete takmer všade v Hong Kongu.

Táto filozofia bola v Číne počas kultúrnej revolúcie v roku 1960 potlačená, no v posledných rokoch dochádza k dramatickému obratu, predovšetkým na poverčivom juhu. Dokonca aj v modernej časti, kde je Feng Šuej považované za poveru, si väčšina vývojárov stále odkladá časť svojho rozpočtu na konzultácie s odborníkmi na túto filozofiu.
Niektoré návrhy, ktoré experti na Feng Šuej ponúkajú, spočívajú len v premiestnení stola či uloženia mincí pod koberec, no niektoré z nich predstavujú zásah do rozpočtu v podobe rekonštrukcie či demolácie časti budovy. Príkladom sú budovy HSBC ústredia s bronzovými levmi sediacimi v prednej časti, ktorých pohyblivé schody boli preorientované z ich pôvodnej priamej polohy do uhla, aby sa zabránilo vstupu zlých duchov z prístavu Victoria do kancelárií.

Na druhej strane, mrakodrap Bank of China Tower zanedbal osvedčené postupy Feng Šuej a teraz je považovaný za tak nešťastné miesto, že je počas roka takmer vždy prázdne. O tejto veži s ostrými hranami sa hovorí, že jej negatívna energia uniká aj smerom k okolitým obchodom či podnikom. Napríklad, majiteľ budovy Lippo Centre, ktorá susedí s jedným z okrajov mrakodrapu, skrachoval a musel budovu predať.

Aby budovy HSBC banky niečomu podobnému predišli, na svojom vrchole majú inštalované dve štruktúry v podobe dela. Tieto „kanóny“, ktoré sú nasmerované k mrakodrapu Bank of China majú údajne chrániť budovy pred jeho negatívnou energiou tým, že ju odvracajú naspäť k jej zdroju.

Hong Kong je vďaka jeho geografickej polohe s horami v pozadí a vodou v popredí v dokonalom súlade s princípmi Feng Šuej. Podľa legendy sú hory domovom drakov, o ktorých sa hovorí, že sú nositeľmi pozitívnej energie a sily. Túto energiu prinášajú draci počas svojej cesty z hôr k moru, aby sa tam napili a okúpali.
To vysvetľuje, prečo mnohé budovy v Hong Kongu majú vo svojom strede diery. Majú slúžiť na to, aby draci mali voľnú cestu k vode, a to zároveň zabezpečuje prúdenie vetra s pozitívnou energiou cez mesto.


Autor článku: Bc. Zuzana Benková