Najviac fascinujúce schody sveta. Kde ich nájdete?

Schody Haiku - By: Brock Roseberry - CC BY 2.0

Možno si položíte otázku: Čo môže byť také zaujímavé na schodoch? Mnohých cestovateľov však motivuje k vyhľadávaniu takýchto „destinácií“ vzrušenie, ktoré pociťujú pri výstupe a zvedavosť, čo nájdu na konci. Neexistuje pre nich nič úchvatnejšie, než pocit, ktorý prichádza pri zdolaní posledného schodu. Samozrejme, na svete existujú milióny schodísk, no niektoré z nich sú vyhľadávané najmä pre svoju impozantnosť. Prečítajte si výber najfascinujúcejších schodísk na svete.

Katakomby, Paríž

Parížske katakomby, ktoré začali vznikať už v staroveku, sa nachádzajú v hĺbke približne 20 metrov pod celým Parížom. Obsahujú 190 km chodieb, no verejnosti je sprístupnená len približne dvojkilometrová časť. Nájdete tam kosti takmer šiestich miliónov Parížanov, ktoré tu boli prenesené v 18. storočí. No okrem samotných kostí, môže strach nahnať aj 130 špirálových, takmer klaustrofobických schodov, ktoré sa točia dole smerom od jasnej oblohy do hlbín katakomb.

točité schody
Schody v Parížskych katakombách – By: Kristine RiskærCC BY 2.0

 

Najviac fascinujúce schody sveta. Kde ich nájdete?
Katakomby, Paríž – By: Kristine RiskærCC BY 2.0

Schody k chrámu Angkor Wat, Kambodža

Angkor Wat je najväčším tunajším náboženským centrom a nachádza sa priamo v pralese medzi jazerom Tonlesap a pohorím Phnomkulen v Kambodži. Pre mnohých je táto stavba nachádzajúca sa uprostred džungle veľkou záhadou. Je sídlom budhistických mníchov a na základe tvrdení archeológov sa na jeho stavbe muselo podieľať niekoľko tisíc poddaných. Schody sú nesmierne šikmé, čo sprievodcovia častokrát vysvetľujú tým, že majú ľuďom pripomínať, aké ťažké je dosiahnuť k nebesám.

schody k Angkor Wat
Schody k Angkor Wat – By: Neil RickardsCC BY 2.0

Half Dome, Yossemitský národný park, Kalifornia

Na legendárny vrch v Yosemitskom údolí vedie viac než 11 km dlhá, jednosmerná túra, ktorá vrcholí šplhaním sa po stenách skaly prostredníctvom káblových rebríkov, a to v dĺžke viac než 120 metrov vertikálne. Túru sa však oplatí zdolať, a to najmä kvôli úchvatnému výhľadu na Yossemitské údolia a High Sierra, ktorý sa po výstupe naskytne.

half dome skala
Half Dome – By: Travis WiseCC BY 2.0

Schody Inkov, Peru

Schody sa nachádzajú sa na Machu Picchu a ich dĺžka je viac než 180 metrov. Inkovia ich vyrezali do boku Huayna Picchu pred viac než 500 rokmi. Vedú k zriedka navštevovanému Moon Temple a ponúkajú efektný pohľad na zrúcaniny. Výstup schodmi má však obmedzenie, dostane sa tam len prvých 400 návštevníkov. Schody sú doplnené o kovové reťaze, pretože v niektorých častiach sú steny úplne vlhké a na strane druhej je spád priamo do rieky Urubama.

kamenné schody
Schody Inkov – By: My Favorite Pet SitterCC BY 2.0

Jaskyne Batu, Malajzia

Jedným z najdôležitejších hinduistických svätýň sú, okrem Indie, aj tieto, do boku hory vytesané, jaskyne nachádzajúce sa približne 12 kilometrov od Kuala Lumpur. Do hlavného chrámu vo výške niečo cez 100 metrov vedie 272 schodov. No nie sú to len schody, ktoré budú skúšať vašu odvahu, ale nachádzajú sa tu aj zákerné makaky, ktoré sa vôbec neboja ľudí a bez problémov kradnú veci turistom priamo z tašiek.

schody
Schody k jaskyniam Batu – By: Fabio AchilliCC BY 2.0

Schody Haiku, Oahu, Havaj

Tieto schody sú tak desivé, že vstup na nich bol zakázaný. 3922 vratkých schodov, ktoré vedu viac než 800 metrov smerom k pohoriu Koolau Oahu, predstavujú také veľké riziko, že vstup na nich je v podstate nelegálny. Dokonca sa tu nachádza aj stráž umiestnená v spodnej časti, ktorá zastavuje potenciálnych návštevníkov a odvážlivcov. Sú prezývané aj ako „Stairway to heaven“ a boli postavené v roku 1942 americkým vojnovým loďstvom ako prostriedok na inštaláciu komunikačných káblov. Po druhej svetovej vojne sa stali veľmi obľúbeným miestom pre turistov, no napokon ich v roku 1987 kvôli bezpečnosti uzavreli.

kovové schody
Schody Haiku – By: Brock RoseberryCC BY 2.0
Najviac fascinujúce schody sveta. Kde ich nájdete?
Schody Haiku – By: Brock RoseberryCC BY 2.0

Vydali by ste sa na túru za niektorými zo spomínaných schodov? 😉 

Autor článku: Bc. Zuzana Benková

 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?