Klaksvík je druhým najväčším mestom Faerských ostrovov. Ponúka krásne prostredie, pohľad na typické rybárske člny a z mesta si môžete urobiť výlet na vrch Klakkur a vychutnať si krásny výhľad na okolitú krajinu. Leží na ostrove Borðoy, jednom z najsevernešie položených na Faerských ostrovovh.
Ovčie ostrovy alebo Vzdialené ostrovy – takto môžeme pomenovať Faerské ostrovy na severe Atlantického oceána. Ponúkajú neuveriteľné scenérie, veľkolepú prírodu a v neposlednom rade sú fascinujúcou turistickou destináciou. Klaksvík je druhým najväčším mestom ostrovov. Žije v ňom 4800 obyvateľov a je centrom celej oblasti.

Rybárske, obchodné a kultúrne centrum Faerských ostrovov
V meste si rybolov a rybárske odvetvie vydobylo svoje pozoruhodné postavenie. Pobrežie v je plné rybárskych člnov pripravených vyraziť na more. Popri prechádzke prístavom môžete často natrafiť na staré návnady a možno sa vám pošťastí aj porozprávať s jedným z miestnych rybárov. Člny na pobreží vytvárajú špecifickú scenériu mesta, najmä pri pohľade z hora. Klaksvík sa pýši dôležitým prístavom a modernou rybárskou flotilou.

História mesta Klaksvík siaha už do časov Vikingov. V meste sa nachádza aj múzeum, v ktorom môžete nájsť archeologické vykopávky práve z tohto obdobia. Pôvodne sa na tomto území nachádzali štyri farmy, ktoré časom vyrástli do dedín: Vágur, Myrkjanoyri, Gerðar a Uppsalir. Samotné mesto Klaksvík sa však rozvinulo a spojilo v okres až v 20. storočí. V roku 1938 sa spomínané dedinky zlúčili a Klaksvík sa stal kultúrnym a obchodným centrom Faerských ostrovov ako celku.

V meste sa okrem rybolovu rozvíja aj pivovarníctvo. Nachádza sa tu pivovar Föroya Bjór, ktorý je rodinným pivovarom ostrovov založeným v roku 1888. Zároveň je aj jediným výrobcom piva a nealkoholických nápojov na Faerských ostrovoch.
Klaksvík je tiež známy svojou živou hudobnou scénou. Preto pri návšteve mesta nebuďte prekvapení, ak natrafíte na živé koncerty či predstavenia.
Kostol, v ktorom zo stropu visí čln
Najviac navštevovanou pamiatkou v meste je kostol Christianskirkjan. Bol postavený v roku 1963 ako prvý v modernej Škandinávii v starom nórskom štýle. Jeho strešný konštrukcia je rovnaká, ako konštrukcie nájdené v sálach Vikingov, ktoré sa zachovali vo faerských dymovniach (kuchyniach) a dedinských kostoloch. Takáto otvorená strešná konštrukcia sa ukázala ako obzvlášť vhodná pre budovy kostolov, pretože zlepšuje akustiku. Kostol je zasvätený pamiatke námorníkov, ktorí prišli o život počas druhej svetovej vojny. Zo stropu v kostole visí starý veslový čln, ktorý využívali kňazi na prepravu medzi dedinami.


Na Klakkur za očarujúcim výhľadom
Neďaleko mesta sa nachádza ďalšia obľúbená destinácia pre turistov. Je ňou vrch Klakkur, ktorý ponúka krásny výhľad na celé mesto a okolitú krajinu. Táto relatívne malí hora leží na ostrove Borðoy. Aj napriek tomu, že náročnosť výstupu nie je vysoká, výhľady na okolitú prírodu sú skutočne očarujúce. Východiskovým bodom túry na horu je kostol v Klaksvíku. Výstup na vrch trvá približne tri hodiny a dĺžka trasy je osem až deväť kilometrov. Ide o ľahkú túru, ktorá je vhodná aj pre deti.


Ako sa dostať na Klaksvík?
Klaksvík bol do roku 2006 relatívne izolovaným mestom. Od vtedy sa však otvoril tunel Norðoyatunnilin. Častá autobusová doprava teraz spája Klaksvík s mestom Tórshavn. Od roku 2014 mestský autobus spája okrajové časti s centrom mesta a existuje aj možnosť využiť taxíky. Okrem toho je možné využiť aj trajektovú dopravu do prístavu Kalsoy.

