Eilean Donan. Najznámejší a najviac fotografovaný škótsky hrad

By: Ian Robertson - CC BY 2.0

Často sa objavuje na fotografiách, vo filmoch, v televízii či dokonca v kalendároch. Leží necelý kilometer od škótskej dedinky Dornie a je dominantou ostrova s rovnomenným názvom.

Leží v západnej Škótskej vysočine na malom prílivovom ostrovčeku Eilean Donan a je jedným z najznámejších hradov v Škótsku. Ostrov na nachádza na mieste, kde sa stretávajú tri škótske jazerá – Loch Alsh, Loch DiuchLoch Long. Prvé z nich je umiestnené smerom na západ od ostrova a oddeľuje ho od pevniny. Loch Diuch sa nachádza na juhovýchode a tiahne sa až do vnútrozemia a Loch Long leží smerom na severovýchod a zasahuje až do okolitých hôr. Obklopený vodou, hrad bol postavený na strategickom mieste.

hrad
By: Herbert FrankCC BY 2.0
hrad
By: Eusebius@CommonsCC BY 2.0

Hrad bol postavený v období 13. storočia a slúžil prioritne na obranné účely.  V tom čase bola totiž prevažná väčšina územia severného Škótska, tak ako aj západné ostrovy, podmanená Vikingmi. Vo svojom najväčšom rozkvete mal hrad postavenú obrannú opornú stenu okolo celého ostrova. Približne v 14. storočí sa však veľkosť hradu drasticky znížila na približne pätinu pôvodnej veľkosti. Stalo sa tak aj napriek tomu, že hrad bránilo veľké množstvo mužov.

hrad
By: Miguel Ángel Arroyo OrtegaCC BY 2.0
hrad
By: Bert KaufmannCC BY 2.0

Zrúcanina hradu zotrvala do roku 1911, kedy ho kúpil plukovník John Macrae-Gilstrap. Počas nasledujúcich desaťročí dohliadal na prestavbu hradu. Pri tejto rekonštrukcii bola pridaná aj lávka, ktorá spája ostrov s pevninou. Hrad bol úplne dokončený v roku 1932 a v súčasnosti je otvorený pre verejnosť.

hrad
By: Bryan PociusCC BY 2.0

Je považovaný za najfotografovanejší hrad v celom Škótsku. Dá sa na ňom dokonca aj zosobášiť, mať párty či natáčať film alebo videoklip. Bolo tu natočených niekoľko známych filmov, ako James Bond či Loch Ness. Od svojho otvorenia pre verejnosť je hrad jedným z najobľúbenejších miest, na ktoré turisti každoročne prichádzajú.

hrad
By: Petr MeissnerCC BY 2.0
hrad
By: john mcsporranCC BY 2.0
hrad
By: Eusebius@CommonsCC BY 2.0

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počítadlo: 1

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?